banner5

Yeni imar kanunuyla neler değişecek?

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, yeni imar kanunu kapsamında “Parsel bazında imar tadilatı artık yapılamayacak” dedi…

16 Ocak 2020 Perşembe 11:13
Yeni imar kanunuyla neler değişecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, komisyonda bugün görüşülecek olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi hakkındaki soruları yanıtladı. Yeni imar kanunu teklifinin, imar, iskan, idari yargılama usulü, gecekondu, yapı denetimi gibi konularda önemli değişiklikler içerdiğini belirtti.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, yatay mimariyi teşvik eden anlayışla daha estetik şehirler oluşturulması gerektiğini söyleyerek, “Komisyonumuzda bugün görüşülecek teklifle, belediyeler, hangi bölgede, ne kadar yükseklikte bina yapılabileceğini Temmuz 2021’e kadar tespit etmiş olacak. Yatay yapılaşmanın, kanunla da teşvik edilmesi sağlanacak.” diye konuştu.

Tahir Akyürek, komisyonda bugün görüşülecek olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi hakkındaki soruları yanıtladı. Akyürek, teklifin aralarında İmar Kanunu’nda bulunduğu 10 kanunda değişiklik yaptığını, imar, iskan, idari yargılama usulü, gecekondu, yapı denetimi mevzuatlarında önemli değişikler içerdiğini aktardı.

Teklifle birlikte, artık parsel bazında imar tadilatının yapılamayacağını kaydeden Tahir Akyürek, küçük alanlarda kişilerin getirdiği imar değişiklik talepleri yerine, kişiyi değil bölgeyi öncelikle ele alan, şehri, bölgeyi bir bütün olarak düşünen, ada bazında imar tadilatının olacağını açıkladı.

Tahir Akyürek, ferdi başvuruların göz önüne alınmayacağını, mahalle, bölge, ada bazında plan bütünlüğünün sağlanacağına dikkat çekerek, “Kamuoyundaki birtakım tartışmaları, şahıs lehine imar tadilatları yapıldığı gibi düşünceleri önlemiş olacak. Bölge bir bütün düşünülmüş olacak. İmar tadilatıyla eğer bir değer artışı ortaya çıkıyorsa bunun tamamen kamuya mal edilmesi, ilgili belediye, ilçe, büyükşehir belediyesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu değer artışının tahsili öngörülüyor. Bu çok önemli bir yenilik. Böylece herhangi bir tartışmanın, spekülasyonun önüne geçilmiş olacak. ” ifadelerinde bulundu.

– Yatay yapılaşmayı teşvik
Tahir Akyürek, teklifle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da zaman zaman gündeme taşıdığı dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşmanın teşvik edilmesine yönelik bir düzenlemenin yapıldığına dikkat çekti.

Şehirlerin bir çoğunda kat yüksekliklerinin fazla olduğu imar alanlarının olduğunu belirten Tahir Akyürek, imar alanlarındaki hak sahiplerinin istediği kadar yükseklikte bina yapabildiğini, yükseklikte bir sınırlama olmadığını hatırlattı.

Akyürek, orta nüfus yoğunluğundaki şehirlerde bile 15, 20, 25 katlı binaların inşa edildiğini, şehir siluetinin bozulmaya, ihtiyaç olmadığı halde yüksek katlı binaların ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Tahir Akyürek, imarda serbest yüksekliğin kaldırıldığını vurgulayarak, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Belediyeler, şehirlerimiz hangi bölgede, ne kadar yükseklikte bina yapılabileceğini Temmuz 2021’e kadar tespit etmiş, imar planlarını tamamlamış olacak. Tamamlamazsa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız doğrudan devreye girerek, masrafını da ilgili belediyeden, idareden alarak yapacak. Belediyelerimiz, meclislerinden hızlıca karar alacaklar. Böylece yatay yapılaşmanın, kanunla da teşvik edilmesi sağlanmış olacak. Bölgeye uymayan alanlarda rahatsız edici yüksekliklere ulaşan, bazı yerleşim yerlerinde 5-6 katlı binaların arasında birden 15 katlı iki tane bina çıkmış. Bu tip yapılaşma artık engellenmiş olacak. Bu da çok önemli bir yenilik.

Sadece mevzuat düzenlemeleri yetmez. Bir mantık geliştirmemiz gerekiyor. Bu mantıkta, başkasının haklarına saygı gösteren, imar haklarında şehre haksızlık yapmamaya gayret gösteren, yatay mimariyi teşvik eden anlayışla şehirlerimizin daha insani ve yaşanabilir şehirler olmasını sağlayan, mevzuatın tam uygulanmasıyla da bundan sonra kaçak yapıların yapılmadığı, yapı denetimi açısından da güvenli yapıların oluştuğu, daha mutlu, daha huzurlu, daha estetik, güzel şehirler oluşturmamız gerekiyor. Burada hepimize, vatandaşımıza, inşaat yapana, belediyelere, bütün kurum, kuruluşlara bu konuda sorumluluk düşüyor. ”

– Tabelalarla ilan
Ada bazında tadilat yapılan bölgelerde, tadilat yapılan alanda etkin bir duyuru sistemi uygulanacağını açıklayan Tahir Akyürek, muhtarlıklarla ve iletişim araçlarıyla ilan edilmesinin yeterli olmadığına, bunun yanı sıra tadilat yapılan bölgede ve alanda da tabelalarla halka ilan edileceğini belirtti.

Akyürek, bugüne kadar bunun tam istenilen ölçüde yapılamadığını söyleyerek, “Bir bölgede imar plan tadilatı yapılıyor. Ama ilanlar, muhtarlıklardaki askılar takip edilmiyorsa, ilgili belediyedeki duyurular vatandaş tarafından bilinemiyordu. Birden farklı yapılar ortaya çıkıyordu. Böylece itiraz konusunda da bir imkanı kalmamış oluyordu. Tadilat yapılan alanda imar plan tadilatı tabelalarla ilan edilecek.” diye konuştu.

Akyürek, mevcut uygulamada imar plan tadilatlarında süresiz dava açılabildiğini ve telafisi imkansız zararların oluşabildiğine dikkat çekerek, teklifle ivedi yargılama usulü ve davalarla ilgili süre getirildiğini de açıkladı.

– İskele yapımına son
Tahir Akyürek, teklifle, sahillerde gerekmediği halde yapılan iskelelerin de önleneceğine dikkat çekerek, kayalık ya da sorunlu olmayan alanlarda iskele yapımının yasaklandığını aktardı.

Teklifin, oteller ve kıyılarda yapısı olan kuruluşlarla ilgili olduğunu, bundan sonra rekreatif amaçlı iskele yapılamayacağını belirten Akyürek, ancak kayalık ve özel konumdaysa, izinle, belli ölçekte yapılacağını söyledi.

Akyürek, iskele yapıldığında, denizin içinde farklı amaçlarla kullanılan bazı mekanlar oluşturulduğunu söyleyerek, Kıyı Kanunu’nda yapılan değişiklikle bunların önüne geçilmesinin amaçlandığını belirtti.

– Tapuda şerh
İstanbul’daki kaçak yapı cezası ile Hakkari, Erzurum’daki kaçak yapı cezalarının aynı olduğunu hatırlatan Tahir Akyürek, teklifle emlak beyan değerine göre, değer tespitiyle oransal bir cezalandırma sisteminin getirildiğine dikkat çekti. Akyürek, değerli alanlarda yapılan kaçak yapıların farklı cezaya tabi olacağından, caydırıcılığın artacağından ve kaçak yapılarla mücadelede çok etkili bir yöntem olacağından bahsetti.

Ruhsata ve imar planına aykırı yapılara yönelik, tapuda beyanlar hanesine şerh konulacağını açıklayan Akyürek, satın almak, kiralamak isteyenlerin mağduriyetinin de böylece engelleneceğini söyledi.

Tahir Akyürek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Burada şu amaçlanıyor: Bundan sonra kaçak yapı yapılmasın. Bundan sonra imar planına, inşaat ruhsatına, genel planlamamıza aykırı bir kaçak yapı yapılmasın. Bunun mutlaka önüne geçmemiz gerekiyor. Bu konuda belediyelere de vatandaşa da sorumluluk düşüyor. Kaçak yapı yine de yapılırsa, kendisi yıkmazsa belediyeler tarafından yıktırılacak, belediye de yıktırmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıktırılacak. Yıkım bedelinin iki katı ilgili kurumdan tahsil edilecek. Bu da caydırıcılık açısından önemli.

İmar barışından yararlanan binalarla ilgili de özellikle deprem riskine karşı bir teklif var. O da tadilat mevcut imar ölçüleri içinde, ruhsatlandırılmak, gerekli izinleri almak şartıyla tadilat, tamirat yapma hakkı da veriliyor. İmar haklarıyla ilgili bir taşkınlık yapmaması, mevcut konumunun dışına çıkmaması şartıyla.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner52