banner5

'Vakıflar yeniden birlikte hareket etmeli'

Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük Ribat Eğitim Vakfı Adına Vakıf Haftası ile ilgili bir mesaj yayınladı.

10 Mayıs 2015 Pazar 12:46
'Vakıflar yeniden birlikte hareket etmeli'

Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük Ribat Eğitim Vakfı Adına Vakıf Haftası ile ilgili bir mesaj yayınladı.  Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük'ün basın açıklaması şöyle: "Ribat Eğitim Vakfı olarak vakıf bilincinin geliştirilmesi ve vakıflarımızın çağı daha doğru okuyarak ve toplumsal değişimlerin içinde yer alarak topluma yön verebilmesi için bugünlerin vakıflarımız açısından bir değerlendirme günü olarak algılanması gerektiğine inanıyoruz. 11- 18 Mayıs tarihlerinde ifa edilecek olan vakıflar haftamızın tüm vakıflarımıza ve ülkemize, ümmete, insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Vakıflar haftasında Ribat Eğitim Vakfı olarak, Muhacir Ensar Kardeşliği yemeği ile, şehrimizin muhtelif bölgelerinde yapacağımız çeşitli etkinliklerle, konser ve konferans programımızla, gıda dağıtım programımızla dolu dolu geçireceğimizi sevinçle ifade etmek isterim.  Ayrıca Ribat Eğitim Vakfımızın kurum dergisinin bu yıl Vakıf Özel Sayısı olarak yayımlandı.  Biz vakıf medeniyetini önemsiyoruz, vakıf medeniyetinin muhtevasının dünya ve ahiret huzuru olduğuna inanıyoruz. Aynı zamanda bu günlerde günümüzdeki vakıf algısını da tartışmak gerektiğini, konuşmak gerektiğini düşünüyoruz."

Büyük, sözlerine şöyle devam etti: "Sorumluluk yoksa bile, acaba bu sıkıntılara vakıflar olarak hangi çareyi, hangi çözümü sunabilmekteyiz. Bilimin, tıbbın, hukukun, iktisadın, siyasetin yozlaşması, insanı bir meta gibi gören, dünya heva ve hevesleri ile bütün insanlığa ihanet eden bireyleri yetiştiren eğitim sistemleri karşısında hakkın, adaletin, insanlığın, merhametin, sevgi ve saygının, irfanla donatılmış ilmin membaı olabildik mi? Ribat Eğitim Vakfı olarak, yapılarımızı, hizmetlerimizi yeniden sorgulamamız gerektiğine inanıyoruz.  Bu çerçevede önümüzdeki süreçte bir şura düzenlenerek vakıf medeniyetinin yeniden inşası için nelerin yapılabileceğinin belirlenmesi gerekmektedir.  Özellikle vakıfların birlikte hareket etme kabiliyetlerini yeniden canlandıracak adımlar atılması gerektiğini ifade ediyoruz.  Ecdadımızın vakıf anlayışını yeniden dirilterek, toplumun her katmanını kapsayacak şekilde bir vakıf medeniyetini yeniden inşa etmemiz gerekmektedir. Vakıfların çağı anlaması ve çağımızın yeniden bir vakıf medeniyetine dönüşmesini sağlayacak adımlar ile bugün var olan vakıf arazileri ile ilgili, vakıf mülkleri ile ilgili yeni ve topluma açılım sağlayacak, vakıf mallarının atıllığından kurtulması, topluma daha faydalı hale gelmesi ve vakıflarımıza daha fazla verim getirecek açılımların sağlanması gerektiğini belirtiyoruz.  Özellikle vakıf algısının, tıkanan vakıf hukukunun yeni içtihat ve metotlarla daha sağlıklı bir noktaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz."

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.