banner5

Medya mensuplarının dili 'barış' olmalı

Gazeteciler Konfederasyonu, 1. Başkanlar Kurulu Toplantısı'nı Siirt'te gerçekleştirdi.

Medya mensuplarının dili 'barış' olmalı

Gazeteciler Konfederasyonu, 1. Başkanlar Kurulu Toplantısı'nı Siirt'te gerçekleştirdi.

23 Haziran 2014 Pazartesi 15:19
Medya mensuplarının dili 'barış' olmalı

Gazeteciler Konfederasyonu, 1. Başkanlar Kurulu Toplantısı'nı Siirt'te gerçekleştirdi. Toplantının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, çözüm sürecinde basın mensuplarının "barış dili" kullanmasının önemine dikkat çekildi.

Türkiye'de 8 federasyon, 74 gazeteciler cemiyeti ve derneği ile 20 binin üzerinde gazeteciyi bünyesinde barındıran Gazeteciler Konfederasyonu'nun Siirt'te yapılan ilk toplantısına 8 federasyon başkanı, 57 gazeteciler cemiyeti başkanı ile 100'ü aşkın delege katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, "Bu topraklarda yaşayan ve hangi etnik kökenden olursa olsun herkes için, geleceğe dair güzel umutların belirdiği önemli bir dönemi yaşıyoruz" dedi. Kolaylı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Umutlarımız kardeşlikten, barıştan, huzurdan ve geleceğe omuz omuza dayanışma içinde yürümekten yana. Atılan her kurşun, akan her damla kan hepimizin içini acıtıyor. Silahların susması ve huzurlu günlere elbirliğiyle ulaşmamız hepimizin ortak dileği. Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Lazıyla, bütün etnik kimliklere sahip bu ülkede yaşayan herkesin, huzura kavuşması tek dileğimizdir. Eğer bu konu başarılırsa Türkiye yeni bir dönemin kapısını aralayacaktır."

Konuşmaların ardından gerçekleşen Gazeteciler Konfederasyonu 1. Başkanlar Kurulu Toplantısı'ndan yapılan "sonuç bildirgesi" açıklamasında da,  çözüm sürecinde meslektaşlarımızın "barış dili" kullanmasının önemine dikkat çekildi.

Sonuç Bildirgesi'nde şu görüşlere yer verildi:

Gazeteciler Konfederasyonu'nun 1. Başkanlar Kurulu toplantısı 20-22 Haziran 2014 tarihlerinde Siirt Gazeteciler ve Yardımlaşma Derneği'nin ev sahipliğinde Siirt'te gerçekleştirildi.

74 gazeteciler cemiyeti ve dernekleri ile bunları bünyesinde toplayan 8 federasyonun çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu'nun başkanlar kurulu, ilk toplantısını Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'nde 8 federasyon başkanı, 57 cemiyet başkanı ve delegelerinin katılımıyla yaptı.

Toplantı sonucunda, kamuoyuna duyurulması kararlaştırılan konular şöyle;

1- Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, Çözüm Süreci'nin kararlılıkla sürdürülmesi konusunda iradesini ortaya koydu. Çözüm sürecinde meslektaşlarımızın "barış dili" kullanmasının önemine dikkat çekildi.

2- Basın Özgürlüğü, basın kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde kurumsallaşma, basın ahlakı, çalışma koşulları, mesleki eğitim ve sarı basın kartı olmayan gazetecilerin yıpranma hakkından faydalanamaması başta olmak üzere birçok sorun için kalıcı çözümler üretme iradesi ortaya konuldu.

3- Gazeteciler Konfederasyonu'nun siyaset üstü, tarafsız ve tüm meslektaşlarını kucaklayıcı bir anlayış içinde yola çıktığına yeniden vurgu yapıldı.

4- Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan İnternet Medyası Yasa Tasarısı'nın TBMM'de bir an önce görüşülerek, internet gazetecilerinin ihtiyacına cevap verecek şekilde yasalaşması yönünde ısrarcı talep yinelendi.

5- Gazetecilik mesleğine kurumsal nitelik kazandırılarak, tıpkı Barolar Birliği ve Tabip Odaları gibi medyada özdenetim yetkileri ve yaptırım gücü olan bir yapının oluşturulmasının aciliyeti vurgulandı.

6- Anadolu medyasındaki eğitim çalışmalarını ön planda tutan Gazeteciler Konfederasyonu'nun bir eğitim kurulu oluşturarak, en ücra köşeye dahi ulaşıp eğitim çalışması yapması kararlaştırıldı.

7- Terörle Mücadele ve Türk Ceza kanunlarında yer alan basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerin gözden geçirilerek düzeltilmesi istendi.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.