banner5

Konya sanayisi İran'a çıkarma yapıyor

MÜSİAD Konya Şubesi, 2023 yılı için belirlediği ihracat hedeflerine katkı sağlamak amacıyla 6-11 Kasım tarihleri arasında İran'a Yurtdışı İş Gezisi düzenleyecek

Konya sanayisi İran'a çıkarma yapıyor

MÜSİAD Konya Şubesi, 2023 yılı için belirlediği ihracat hedeflerine katkı sağlamak amacıyla 6-11 Kasım tarihleri arasında İran'a Yurtdışı İş Gezisi düzenleyecek

06 Kasım 2015 Cuma 12:54
Konya sanayisi İran'a çıkarma yapıyor

İran'ın Tahran ve Tebriz şehirlerini kapsayacak ve 5 gün sürecek geziye Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Ticaret Odası üyelerinin de içinde yer alacağı ve aralarında Medikal, Endüstriyel Gıda, İnşaat, Otomotiv Yedek Parçaları, Makine, Metal, Maden, Enerji, Tekstil-Deri ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 27 kişilik sanayici ve iş adamı katılacak. Heyet, 5 gün sürecek temaslar esnasında hem İranlı işadamları ile B2B iş görüşmeleri, fabrika, sanayi siteleri ve serbest bölge ziyaretleri gerçekleştirecek, hem de İranlı yetkililere ve iş adamlarına Konya'nın yatırım ortamını da anlatma fırsatı bulacak. Gezi esnasında ayrıca Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği de Türk iş adamı heyeti için resepsiyon düzenleyecek. Gerçekleştirilecek olan gezi ile uluslararası ambargonun kaldırılmasının ardından yeni oluşan İran pazarından pay alınması, son dönemde Ortadoğu'da yaşanan savaş ve kaos ortamından dolayı olumsuz etkilenen Konya'nın ihracatına katkı yapılması, Konya ile İran arasındaki 81 milyon dolarlık ticaret hacminin artırılması ve yeni işbirliklerinin sağlanması amaçlanıyor. Dış ticaret verilerine göre, Konya İran'a ağırlıkla kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, motorlu kara taşıtları, yağlı tohum ve meyveler, saman ve kaba yem, alüminyum, dokunabilir maddelerden hazır eşya ve mobilyalar, aydınlatma cihazları, prefabrik yapılar, plastik ve plastik mamülleri ihraç ederken, bunun karşılığında İran'dan kauçuk ve kauçuktan eşya, cam ve cam eşya, kurşun ve kurşundan eşya, organik kimyasal ürünler, taş, alçı, çimento, tuz, kükürt alçı, kireç ve çimento ithal ediyor.

İran yurtdışı iş gezisi ile ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, "Dünya üzerinde ve özellikle de Ortadoğu'da yaşanan savaş ve çatışma ortamı hem ülkemizin, hem de şehrimizin ihracatını olumsuz etkilemiştir. Bunun yanı sıra 7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı siyasi belirsizlik ortamı da genel anlamda ekonomimize olumsuz yönde etki yapmıştır. Yaşanan bu gelişmeler ışığında iş dünyasının temsilcileri olarak uluslararası alanda İran'a uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılmasını iki komşu ülke olan Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacmini artıracak olması bakımından çok önemsiyoruz. Ayrıca sınır komşumuz olan İran ile ülkemiz arasındaki kültürel ve tarihi geçmiş, nüfusun önemli bir kesiminin Türkçe konuşuyor olması, Türkiye'ye karşı duyulan sempati ve Avrupalı firmaların İran pazarında yeterince bulunmaması Türk sanayicilerimiz için İran'ı daha da cazip hale getirmektedir. 2023 ihracat hedeflerimize katkı sağlamak adına gerçekleştireceğimiz bu gezinin, bölgede yaşanan olaylar ve ülkemizdeki beş aylık siyasi belirsizlik ortamı nedeniyle ihracatta yaşadığımız kaybın telafisi açısından son derece önemli olduğuna ve 1 Kasım seçimleri ile yeniden yakalanan siyasi istikrarın ekonomimize de yansıyacağına inanıyoruz. Milletimizin 1 Kasım seçimleri ile ortaya koyduğu istikrar talebinin her alanda bir an önce cevap bulması gerekmekte ve millet olarak hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Ülkemizin geleceği ve ekonomik anlamda yaşadığımız kaybın telafisi için daha çok çalışmalı ve daha fazla üretmeliyiz. MÜSİAD Konya Şubesi olarak önümüzdeki aylarda meyvelerini alacağımıza inandığımız iş gezimize katılarak destek veren Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Ticaret Odası ve Konyalı sanayicilerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

İHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.