banner5

Bakan Albayrak: Türkiye en cazip ülke

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 10 yılda 10 bin megawatt rüzgar, 10 bin megawatt güneş enerjisi hedefini sağlayacaklarını açıkladı.

Bakan Albayrak: Türkiye en cazip ülke

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 10 yılda 10 bin megawatt rüzgar, 10 bin megawatt güneş enerjisi hedefini sağlayacaklarını açıkladı.

13 Ekim 2017 Cuma 14:50
Bakan Albayrak: Türkiye en cazip ülke

Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusundaki hedeflerinden bahsederek başlayan Bakan Berat Albayrak, “Hükümetimizin koyduğu önemli hedeflerden bir tanesi olan 10 yılda 10 bin megawatt rüzgar, 10 bin megawatt başta güneş enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji sepetine katkıda bulunmasını sağlayacağız.

YEKA modeliyle sadece yenilebilir enerjinin kapasite olarak değil, aynı zamanda teknolojilerinin de Türkiye’de olmasını sağlayacak ve bunun yanında 10 yıl Ar-Ge şartıyla bu teknolojilerin geliştirilmesine, bölgemizdeki kapasiteyi de görerek, daha yaygın kullanılmasına önemli katkı sağlayacak” dedi.

Enerji çalışmalarının çevre ve hava kirliliğini olumsuz etkilememesi için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade ederek devam eden Bakan Albayrak, “Enerji alanındaki karbondioksit salınımını azaltmak için Bakanlık olarak gerekli adımları hızla atıyoruz. Emisyon sınırlarını sürdürülebilir enerji çalışmalarını olumsuz etkilemeyecek şekilde hayata geçiriyoruz. İşte yine bu yükümlülüğümüz kapsamında, emisyon azaltım faaliyetlerimizi ulusal program ve stratejilerimize uygun olarak, ölçülebilir, raporlanabilir ve doğrulanabilir şekilde yürütmek için gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

 “TÜRKİYE ENERJİ PİYASALARINDA BÖLGENİN EN GÜVENİLİR, EN CAZİP ÜLKELERİNDEN”

 Türkiye’nin coğrafi konumu ve potansiyel gücü ile yıllardır çeşitli krizlerin ve savaşların yaşandığı coğrafyada enerji konusunda da güçlü olduğunu, güçlü kalabildiğini anlatan Albayrak, Türkiye’nin bu konuda en güvenilir ve en cazip ülkeler arasında olduğunu söyleyerek, “Türkiye, bugün 6 tanesi kurulu, 2 tanesi kurulmakta olan 8 doğalgaz boru hattıyla, 2’si de müzakere halinde olan 10 boru hattıyla dünyada petrol ve doğalgazın 3’te 2’sinin bulunduğu bu coğrafyada siyasi duruşuyla, güçlü ekonomisiyle, iş yapma kapasitesi üst düzey olan özel sektörüyle, çeşitlendirilmiş endüstrisiyle, tüm bunların birleştirildiği bu resimde ve daha da önemlisi büyük bir büyüme potansiyelinin ötesinde büyük bir enerji tüketicisi, pazarı olması hasebiyle bölgenin en ama en önemli ülkelerinden birisidir.

Bağışıklık sistemiyle, bölgesinde 15 yıldır süre gelen krizlere, savaşlara, istikrarsızlara rağmen işte bu yıl asgari yüzde 5-6 büyümeye devam ediyor. Seneye hakeza öyle. Peki, enerji sektöründe nasıl? Bu yıl tarihi rekorlar kırdık. Tarihte en yüksek yıllık artışlardan birini yaşadık bu yıl. Dolayısıyla Türkiye hem iç ekonomik dinamikler açısından büyüme potansiyeliyle, hem bölge ve pazar altyapısındaki büyüme, ihracat potansiyeliyle dünyadaki sayılı ülkelerden bir tanesi. Türkiye tam bu fotoğrafın ve resmin ortasında olan, kavşak noktasında olan, Doğu ve Batı medeniyet kültürünün tüm bileşenlerini yüzyıllardır tek potada eriten, çok ama çok kıymetli, önemli bir ülke. İşte bu bağlamda, enerji piyasalarında dünyadaki en güvenilir, en cazip ülkelerden birisidir” değerlendirmesine bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.