banner5
banner68

ABDULLAH BİN CAHŞ (R.A.)

ABDULLAH BİN CAHŞ (R.A.)

17 Mayıs 2019 Cuma 12:46
ABDULLAH BİN CAHŞ (R.A.)

Hz. Abdullah, Peygamberimizin halası Ümeyme’nin oğluydu. İslam davetinin ilk günlerinde iman safına girdi. Böylece şimşekleri üzerine çekmiş, müşrik gruptan gelecek her türlü eza ve cefayı peşinen kabul etmiş oluyordu. Hidayete erdiği sıralarda en bü¬yük tepkiyi en yakınlarından görmüştü. İnanç ve adetleri¬ne körü körüne bağlı olan Mekkeliler, atalarının dinini terk edenlere büyük bir düşman kesilmişlerdi. Abdullah bin Cahş da müşrik hücumlarına maruz kalan bir iman eriydi. İmanı uğrunda her nevi sıkıntıya razıydı. Fakat tazyikler haddi aşınca, Habeşistan’a giden Müslüman kafileye kendisi de katıldı. Beraberinde ailesi, iki kardeşi ve hemşireleri de bulunuyordu. Bir müddet orada kaldıktan sonra Hicret hadisesini duyunca Mekke’ye döndüler, oradan da Mediye’ye hic¬ret ettiler.

Hz. Abdullah genç yaşında iman davasının fedakâr erleri arasına girmiş zeki, dirayetli ve cesur bir insandı. Peygamberimiz bazı mühim hizmetlere Hz. Ab¬dullah’ı gönderiyordu.

Hicret’in 2. senesiydi… Resuli Ekrem bir gün Hz. Ab¬dullah’a şöyle bir emir verdi:

“Yarın sabah okunu, yayını, kılıç ve teçhizatını alarak yanıma gel!”

Hz. Abdullah hazırlığını yapmış, sabah namazından sonra silahını kuşanarak erkenden Hane-i Saadet’in kapısı önünde beklemeye başla¬mıştı.

Peygamberimiz, Hz. Abdullah’ın emrine askerî bir müfreze teslim ederek on¬lara kumandan tayin etti. Eline de bir mektup vererek, yola çıktıktan iki gün son¬ra, istenen ye¬re varınca açmasını tembih etti. Mekke’ye doğru yola çıkan Hz. Ab¬dullah, “Nahle” de¬nen mevkiye varınca mektubu açtı. Mektupta neler yapacağı, nasıl hareket edeceği ya¬zılıydı. Peygamberimiz kendisini, Kureyşlilerin duru¬munu keşfedip tetkik etmek üzere göndermişti.

Bir müddet sonra Kureyş’e ait bir kafileyi gördüler. Bu kafile savaş için hazır¬lık gören Kureyşlilere malzeme ve erzak taşıyordu. Hz. Abdullah kervana baskın yaparak bütün mallarını ele geçirdi. Bu seriyyede ele geçen ganimet, Müslümanların aldıkları ilk ganimetti.

Hz. Abdullah’ın tek gayesi, Allah Resulü’nü hoşnut etmek, onun sevgi ve rıza¬sını kazanmaktı. Bu sevgi her şeyin üstündeydi. Peygamberimiz kendisini bu hizmet için gönderdiği sırada sormuştu: “Abdullah! Dünyada en çok özlediğin şey nedir?” Abdullah’ın tek düşüncesi vardı. Cevap verdi: “Benim dünyada en büyük gayem, Allah ve Re¬sul’ünün sevgisidir. Gözümde başka bir şey yoktur.” İşte onu yücelten sır burada yatı¬yordu.

Abdullah bin Cahş, sulh zamanında hak din uğrunda çok büyük hizmetlerde bulunduğu gibi, savaş anlarında da cengâver bir mücahit ve bir kahraman idi. Uhud Savaşı hazırlıkları yapıldığı esnada, Hz. Abdullah ilk öne atılanlardandı.

Ordu yola çıkmış, “Şeyheyn” denen mevkiye gelmişlerdi. Müminlerin annesi Üm¬mü Seleme, Peygamberimize bir kapta üzüm suyu getirmişti. Peygamberi¬miz bir mik¬tar içtikten sonra geriye kalanını Hz. Abdullah’a uzattı. Hz. Abdul¬lah şıranın tamamını içip bitirdi. O anda bir arkadaşı yaklaşarak Hz. Abdullah’a sordu: “Sabahleyin içeceğin su¬yun nerede olduğunu biliyor musun?” Şehadet şer¬beti Abdullah’ın burnunda tütüyor¬du: “Ben,” dedi, “ancak Rabbime kavuşunca şerbete kanarım. O’na kavuşmak, benim için iyice susadığımda, suya en mükemmel şekilde kanmaktan daha hoştur.”

Bu arzusuna nail olmak için Allah’a yalvarmış, şehadeti istemişti. Savaş baş¬lamış, arslanlar gibi müşriklerin üzerine yürüyordu. Bir ara elindeki kılıcı kırılıverdi. Bunu gören Peygamberimiz, yerden bir hurma dalı aldı, kendisine verdi ve onunla çarpışmasını söyledi. Hz. Abdullah cihada onunla devam etti. Karşı¬sına azılı ve güçlü bir müşrik dikildi. Abdullah’ın buna karşı koyması zordu. Va¬kit tamam olmuş, duası da kabul edilmiş olacak ki, müşrikin bir darbesi Hz. Ab¬dullah’ın cennete uçmasına kafi geldi.

Savaş sona ermişti. Müslümanlar ölü ve yaralıları tespit ediyorlardı. Müşrik¬ler, şehit Abdullah’ı tanınmayacak hale sokmuşlardı. Bütün azalarını kesmiş¬ler, perişan hâlde bırakmışlardı. Bu hal Peygamberimizi çok üzmüştü. Daha sonra Peygamberimiz, Hz. Abdullah’ı, dayısı Hz. Hamza’yla birlikte defnetti. Bu sırada Hz. Abdullah 40 yaşında bulunuyordu. Allah ondan razı olsun!

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.