banner5
banner68

303 alçak yok edildi!

Zeytin Dalı Harekatı'nın 6. gününde, terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin kırsalındaki mevzileri obüs ve top atışlarıyla ateş altına alındı. Atışlarda harekat şehitleri Usta, Özalkan ve Muratdağı'nın isimlerinin yazılı olduğu havan mermisi de kullanıldı

25 Ocak 2018 Perşembe 20:41
303 alçak yok edildi!

TSK tarafından hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak Cumartesi günü başlatılan 

Harekatın 6. gününde, Hatay hudut hattında konuşlu TSK birlikleri, Afrin'de tespit edilen terör örgütü mevzilerine aralıklarla çok sayıda obüs ve top atışı gerçekleştirdi.

303 terörist etkisiz hale getirildi Düzenlenen hava harekatında ise terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 6 hedef imha edildi.

Harekatın başladığı günden bu yana en az 303 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. 

AFRİN KIRSALINDA 7 TERÖRİST YAKALANDI

Harekat kapsamında TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları tarafından Afrin kırsalında 7 terörist yakalandı. Reyhanlı ve Hassa'ya getirilen teröristlerden 3'ü, işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

TANKLARI GÖREN PYD'LİLER KAÇIŞ YOLU ARAMIŞ

Zeytin Dalı Harekatıyla çözülme yaşayan PYD/PKK mensuplarının kaçış planları, tutuklanan 3 teröristin ifadelerine, "Türk askerinin operasyonuyla örgüt içerisinde panik yaşandı. Tankların girişiyle köydeki bütün örgüt mensuplarının kaçışı başladı." şeklinde yansıdı.

MEHMETÇİK SİLAH ARKADAŞLARINI UNUTMADI

Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit düşen silah arkadaşlarını unutmadı. Teröristlerce açılan ateş sonucu şehit düşen Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan Usta, Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın isimlerinin yazıldığı havan mühimmatı, yapılan atışla terörist grubun bulunduğu hedefi vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00'de başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı" devam ediyor.

Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik ilgili kararlarıyla Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütülen harekat kapsamında terör hedefleri vuruluyor.

Mehmetçik, harekat sırasında şehit olan silah arkadaşlarını unutmadı. Teröristlerce açılan atış sonucu şehit düşen Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan Usta, Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın isimleri Mehmetçik tarafından 106 milimetrelik havan mühimmatına yazıldı.

Söz konusu mermi, Afrin'in kuzeybatısında belirlenen terörist gruba yönelik atışta kullanıldı. Şehitlerin isimleri yazılı olan havan mermisi, yapılan atışla terörist grubun bulunduğu hedefi vurdu.

KOMANDOLAR "ZEYTİN DALI HAREKATI"NA UĞURLANDI 

Tunceli'deki Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında görevli 2 tabur komando, Zeytin Dalı Harekatı'na katılmak için bölgeye uğurlandı. Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında görevli bir grup asker, beraberlerindeki komutanları eşliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak için Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PYD/PKK ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na katılmak için Pertek Feribot İskelesi'ne geldi. 2 tabur komandodan oluşan askerler, feribotla Elazığ'a geçip buradan Afrin'e hareket edecek. Mehmetçikler, iskeleden Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel tarafından uğurlandı. Uğurlama öncesi askerlerle kucaklaşan Sonel, askerlere hitaben yaptığı konuşmada, kahraman Mehmetçik ile gurur duyduklarını ifade etti.

Tunceli 4. Komando Tugayı'nda görevli askerlerin Afrin'de olduğunu aktaran Sonel, şu ifadeleri kullandı: "Kahraman Mehmetçiklerimiz, Allah yar ve yardımcınız olsun. Hepiniz kıymetlilerimizsiniz. Tunceli 4. Komando Tugayımız şu an Afrin'de. Bu vesileyle onlara da kolaylılar diledim. Allah yar ve yardımcıları olsun. Birazdan sizler de oraya gidiyorsunuz. Bu memleketimiz kolay kazanılmadı. İçte ve dışta halen hainler var. Bu hainlerle mücadelemiz aralıksız devam ediyor, son noktaya kadar da devam edecek. Biz sizleri çok seviyoruz. Dualarımız her zaman sizlerle. Allah'a emanet olun. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Hepinizin gözlerinden öpüyorum. Yolunuz açık olsun." 

Sonel, uğurlamanın ardından beraberindeki İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur ile Pertek ilçesinde çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

KOMANDOLAR ELE GEÇİRİLEN TERÖR MEVZİLERİNDE

Terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ'a yönelik harekatın sürdüğü Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde ilerleyen komandolar, teröristlere ait bazı mevzileri de kontrol altına aldı.

Teröristlerin kaçtığı mevziler görüntülendi. Görüntülerde, inşaat demirleriyle güçlendirilmiş betonarme tünel mevzilerin yanı sıra toprağın kazılmasıyla oluşturulan yaklaşık 2 metre derinliğindeki mevziler dikkati çekti.

PYD/PKK'NIN HAİN SALDIRISINDA HAYATINI KAYBEDENLERE VEDA

Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK mensuplarının saldırısı sonrası roketin isabet ettiği tarihi Çalık Camisi'nde ibadet sırasında hayatını kaybeden Suriye uyruklu Tarık Tabbak ve terzi Muzaffer Aydemir, son yolculuklarına birlikte uğurlandı.

İl Müftüsü Mahmut Karatepe, namaz öncesinde Afrin bölgesinde terörle mücadele eden Türk askerleri ve ÖSO mensuplarının başarısı için dua etti.

HAREKAT SURİYELİ KÜRTLERİN DE UMUDU OLDU

Harekat, iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli Kürtlere umut oldu. Suriyeliler, Afrin'in yanı sıra diğer bölgelerin teröristlerden bir an evvel temizlenmesini arzu ediyor.

TÜRKİYE VE DÜNYADAN DESTEK BÜYÜYOR

"Türkiye'nin Terörle Haklı Mücadelesini Destekliyoruz" başlığıyla 126 ismin öncülüğünde hazırlanan bildiri, Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Rusça olarak "terorlemucadele.org" isimli site üzerinden imzaya açıldı. Bildiriye ilk gün imza verenlerin sayısı 3 bini geçti.

Atiker Konyaspor teknik direktörü Mehmet Özdilek ve yeşil-beyazlı futbolcular da asker üniforması giyerek hazırladıkları video ile harekatı destekledi.

Senegal'in başkenti Dakar'daki İslam Enstitüsü öğrencileri, Türkiye'nin Afrin'de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Türk askerleri için dua etti.

Fas Kralı 2. Hasan tarafından 1964'te inşa edilen ve Dakar'ın en büyük camisi olan Ulu Cami'de toplanan öğrenciler, Mehmetçiğin harekattan zaferle dönmesi için Fetih Suresi başta olmak üzere Kur'an-ı Kerim'den ayetler okudu.

Enstitü İmamı Djibril Sow, Türkiye'nin bugün İslam alemine liderlik ettiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Müslümanlar ve mazlum milletler için gece gündüz çabaladığını belirtti. Afrika kıtasının Türk milletiyle bağının Osmanlı devletiyle başladığını dile getiren Sow,  bugün de Türkiye'nin kendilerine kucak açtığını kaydetti.

Sow, "İslam alemi için gösterdiği çabadan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı liderimiz, Türkiye'yi vatanımız ve Türk askerini de kendi askerimiz gibi görüyoruz." diye konuştu.

İslam dünyasına barış temennisinde bulunan Sow, "Allah'ım, Türkiye'nin bütün sıkıntılarını gider. Türkiye'yi yücelt, bizi de şerefli Türk ordusundan say Allah'ım" şeklinde dua etti.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Danimarka Şubesince, Zeytin Dalı Harekatı’na destek amacıyla başkent Kopenhag'da bildiri okundu. UETD Genel Merkezince hazırlanan bildiri metninin Danca tercümesi UETD Danimarka Şubesi Başkanı Fatih Alev, orijinal Türkçe metin ise UETD Danimarka Yönetim Kurulu Üyesi Alptekin Yurdal tarafından okundu. Vatandaşlar, UETD Danimarka tarafından Danca hazırlanan "Zeytin Dalı Harekatı’nın hedefi PKK, PYD, DEAŞ ve diğer terör örgütleri", "Operasyonun amacı NATO sınırlarında güvenliği sağlamak", "Tüm dünya teröre karşı Türkiye'nin ve masum bölge halkının yanında olmalıdır" yazılı dövizler taşıdı.  Danimarka polisi, gösterinin yapıldığı meydanda güvenlik önlemleri aldı.  Etkinlik Kopenhag Kocatepe Camisi Din Görevlisi Ömer Sarıgül'ün Türk askerinin başarısı için okuduğu duanın ardından sona erdi. 

Kosova’nın güneybatısındaki Prizren'de, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için dua edildi.

Prizren’in Şadırvan Meydanı’ndaki Sinan Paşa Camisi’nde yatsı namazından sonra program düzenlendi. Programa, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fikrim Damka'nın yanı sıra Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türk askerleri ile kadınlar katıldı.

 Afrin'deki harekatın başarılı olması için Fetih Suresi okundu, dualar edildi. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı din görevlisi Mustafa Tombaş yaptığı konuşmada, “Bu savaş hepimizin savaşı, yanı başımızda olan yangından hepimiz sorumluyuz. Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam Müslüman tarifini yaparken 'Dünyanın öbür ucunda da olsa ayağına diken batan kardeşinin acısını hisseden kişidir Müslüman' buyurmaktadır.” dedi.

Fetih suresinin okunmasının nedenine değinen Tombaş, “Fetih derken aslında amacımız gönüllerin fethidir. Zaten bu akşam bu kalabalık buradayken demek ki biz gönülleri fethetmişiz” diye konuştu.Büyükelçi Kılıç da duadan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı'nda hayatını kaybeden şehitlerin ailelerine ve tüm Türkiye halkına başsağlığı, gazilere ise acil şifalar diledi.Kılıç, “Ordumuzun bu mücadeleden de başarıyla çıkacağına olan inancımız tamdır. Ülkemizi, milletimizi, bölgeyi ve bölge halklarını tehdit eden tüm terör unsurlarından bölgeyi temizleyeceklerine, arındıracaklarına ve muzaffer çıkacaklarına inancımız tamdır, dualarımız kendileriyledir” ifadelerini kullandı.

Türk askeriyle ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu dile getiren Kosova halkına teşekkür eden Kılıç, “Biz ordumuzun, askerimizin görev yaptığı, bulunduğu her yere barış, huzur, istikrar götürdüğünü biliyoruz. Bunu zannediyorum Kosova ve bu ülkenin halkları da yakinen biliyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner52