banner5

2012de sağlıkta kıyamet kopacak

Genel Sağlık Sigortasının ertelenen maddelerinin 1 Ocak 2012de yürürlüğe gireceğini belirten Konya Tabip Odası Başkanı Faruk Aksoy, 2012de yeni yılda daha büyük sorunlar bizi bekliyor dedi

2012de sağlıkta kıyamet kopacak

Genel Sağlık Sigortasının ertelenen maddelerinin 1 Ocak 2012de yürürlüğe gireceğini belirten Konya Tabip Odası Başkanı Faruk Aksoy, 2012de yeni yılda daha büyük sorunlar bizi bekliyor dedi

21 Aralık 2011 Çarşamba 13:16
2012de sağlıkta kıyamet kopacak
Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Faruk Aksoy, sağlık sistemini yeniden düzenlemeye çalışan Sağlıkta Dönüşüm Programı hakkında oda binasında basın toplantısı düzenledi. 2002 yılından itibaren ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ adı altında Türkiye’deki sağlık sisteminin yeniden düzenlenmeye çalışıldığını dile getiren Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Faruk Aksoy, en son Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların teşkilat ve görevleri hakkında 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KK) 2 Kasım 2011’de resmi gazetede yayınlandığını hatırlattı. Bu kararname ile mevcut klinik şef ve şef yardımcılarının unvanlarının iptal edildiğini, yurt dışından hekim ve hemşire ithalatının önünün açıldığını, sağlıkta yerli ve yabancı sermayeli konsorsiyumların önünün açıldığını, serbest sağlık bölgelerinin kurulacağını, ilaçta reklamın serbest bırakıldığını dile getiren Prof. Dr. Faruk Aksoy, “Bu kararname ile en önemli düzenlemeler kuşkusuz devlet hastanelerinde yapılacak. KHK’ya göre bir yıl içinde bütün illerde birer Kamu Hastane Birliği kurulacak ve o şehirdeki kamu hastaneleri buraya bağlanacak. Kamu Hastaneleri Birliği’ni genel sekreter, hastaneleri ise hastane yöneticisi yönetecek. Kamuda şimdiye kadar olmadığı kadar geniş yetkilere sahip olan genel sekreter ve hastane yöneticisi sözleşmeli olarak çalışacak. Ayrıca genel sekretere bağlı tıbbi, idari ve mali işler başkanlardan, hastane yöneticisine bağlı başhekim, idari ve mali işler ile sağlık bakım hizmetleri müdürlerine, başhekim ve müdür yardımcılarından uzmanlara ve büro görevlilerine kadar bağlı olacak. Kamu hastaneleri, tıpkı özel hastanelerde olduğu gibi tıbbi ve mali kriterler ile kalite, hasta ve çalışan güvenliği ve eğitim kriterleri çerçevesinde A, B, C, D, E sınıflarına ayrılacak. İlgili hastane bulunduğu gruptan iki kez aşağı gruba düşerse, veya en alt grup olan E grubu hastanenin yöneticisi bir üst gruba yükselmezse genel sekterin işene Bakanlıkça son verilecek” dedi.
Sağlık reformunda ‘cicim ayları’nın bittiğini söyleyen Konya Tabip Odası Başkanı Faruk Aksoy, “Genel Sağlık Sigortası’nın ertelenen maddeleri 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girecek. Yeşil kart iptal edilecek. Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan herkes sağlık primi ödeyecek. Başlangıçta sadece 2 TL olacak denilen katılım payları çoktan devlet hastanelerinde 8 TL’ye, özel hastanelerde 15 TL’ye çıkarıldı. Bundan sonra aile hekimi muayenelerinde, acil servislerde de katılım payı alınacak. Reçetesine 3 kalemden fazla ilaç yazılan daha fazla para ödeyecek. Özel hastanelerde ‘ilave ücret’ adı altında ödenen paranın ise hesabı yok. Kısacası gelecekte sağlık sisteminde ciddi sorunlar yaşanacak” diye konuştu. Prof. Dr. Faruk Aksoy, bütün bu kararlar alınırken ilgili sivil toplum kuruluşlarının dinlenmemesini eleştirerek, buna bağlı olarak ilerde ciddi sorunlar yaşanabileceğini ve sektör çalışanlarının temsilcisi olan sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.
ALPER ERTAŞ
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50