banner5
banner68

12 haziran çarşamba günü Makine İmalatSanayi Dernekleri federasyonuBaşkanı ve İstanbul Sanayi Odası     başkan yardımcısı Adnan Dalkıran, Almanya’ nınAvrupa Birliği dışından gelecek niteliklielemanlara kapılarını açan yasayıonaylamasısonrası,özelliklebu durumu Türkiye’ deyetişmiş insan göçünün artacağını üzülerek     bildirdive devamındaki eklemelerinde bu olayın Türkiye’ ninnitelikliinsangücününazalacağını ve bu insanları kaybetmemek için ülkeolarak harekete gecmemiz konusunda büyük uyarılardabulundu.

SayınDalkıranın da bahsettiği bugöçünbu topraklar üzerinde köklü vemüthiş bir geçmişe sahip olduğu   yadsınamaz bir gerçektirmaalesef.   

1980 yıllarda beyin ve nitelikliinsan göçü %4.4 bir orana sahipken,takvimler2010 gösterdiğinde yüzde%12,4’ e ulaştı. Almanya’ da yapılan araştırmalarınsonucu ise daha da gerçeği gözler önüne serdi, Ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütüne üye 20 ülke arasında yüksek okul veüzeri eğitim seviyesine sahipTürkiyeli     göçmenler30 yılda 3’ ekatladığını belirtti.

Burada soracağımızsuallerimizin muhataplarını bulmakaçıkçası zor.Düşününgidene mi? Neden?Gidenin     gittiği yere mi? Neden? Nedeni bulmakta zorlandığımız için, sonuç kısmına pek geçemiyoruz haliyle. Bu konulara üzerine çalışmalar yapan MEB ve YÖK bu gidişata özellikle lisans üstü eğitim sürecinde bir set çekmeye çalıştı, burslu giden öğrencileri yurt dışında gördükleri eğitim sürecinin iki katı oranında Türkiye’ de çalışmalarını zorunlu haline getirdi, görevi kabul etmedikleri durumunda iki yüzbin Amerikan doları tazminat ödemek zorunda bıraktı.

Peki ya burssuz giden öğrencilerimiz için durum ne olacak?   

Gidip de dönmeyen eğitimli ve nitelikli öğrencilerimiz ve işçilerimiz kitlesel olarak ülkemiz adına büyük bir kayıptır. Bu göçlerin yan etkileri arasında ekonomi de kendi yerini almıştır.

Göçlerin ekonomiye yaptıkları tahribatı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma vakfının verdiği verilere göre her beşgençten birinin işsiz olduğu Türkiye’ nin 20 OECD ülkesindeki göçmen stoku 230 milyar dolarlık yurt dışına giden doğrudan yatırım anlamına geliyor.

Bu işin neresinde bakarsak bakalım elimizde kalıyor gibi sanki Sayın Dalkıranın bahsettiği nitelikli elemanlar içinde, uzun yıllar ülkelerinde eğitim aldıktan sonra yurt dışına lisans üstü eğitimiçin gidip dönmeyen öğrencilerimiz içinde aynı kayıplara varıyoruz.

Son olarak bu gidişatın farkında varılmasını vebir an öncebu ülkeyi herkes için yaşanılabilir bir halegetirmek ve vatanseverliğin ülke için üretkenlikten geçtiğinveüretkenlik içingerekli olan ortamısağlamak için hep birlikteelleri taşın altına koyma vakti...   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner52