banner5

'Şanlı bayrağımızı Raco’da olduğu gibi Afrin’de de göndere çekeceğiz'

TSK ve ÖSO tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nda 2795 yok edildi. Raco beldesinin merkezine Mehter Marşı eşliğinde Türk Bayrağı dikildi. Afrin'le bağlantısı kesilen Cinderes vurulmaya başlandı. Mehmetçik ve ÖSO'nun Afrin merkeze doğru ilerleyişi hızlandı.

'Şanlı bayrağımızı Raco’da olduğu gibi Afrin’de de göndere çekeceğiz'

TSK ve ÖSO tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nda 2795 yok edildi. Raco beldesinin merkezine Mehter Marşı eşliğinde Türk Bayrağı dikildi. Afrin'le bağlantısı kesilen Cinderes vurulmaya başlandı. Mehmetçik ve ÖSO'nun Afrin merkeze doğru ilerleyişi hızlandı.

05 Mart 2018 Pazartesi 16:57
'Şanlı bayrağımızı Raco’da olduğu gibi Afrin’de de göndere çekeceğiz'

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, harekat kapsamında terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristlerin etkisiz hale getirilmesine yönelik kara ve hava operasyonları devam ediyor.  Harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2795 oldu. 

MEHTER MARŞI EŞLİĞİNDE BAYRAK DİKİLDİ 

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk Silahları Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'in batısındaki ele geçirdiği Raco'ya Mehter Marşı eşliğinde Türk bayrağı asıldı. Afrin’e açılan kapılardan ilki olan Raco belde merkezini teröristlerden temizleyen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı özel birlik, yüksek bir binaya Mehter Marşı eşliğinde Türk bayrağı astı. Bayrağı öpen asker, "Şanlı bayrağımızı Raco’da olduğu gibi Afrin’de de göndere çekeceğiz" dedi.

CİNDERES BÖLGESİNE HAVA HAREKATI 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından kuşatılan Afrin'in Cinderes kasabası merkezindeki terör örgütü PYD-YPG/PKK hedefleri, meskun mahal operasyonu öncesinde Türk savaş jetleri tarafından bombardımana tutuluyor. Komandolar ve özel harekat timleri Cinderes kasabasında sıcak meskun mahal operasyonuna hazırlanırken, kasaba merkezindeki terör hedefleri Türk savaş jetleri ve fırtına obüsleri tarafından bombardımana tutuluyor. Cinderes'ten yükselen dumanlar, sınırın Türkiye tarafındaki Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden görüldü. 

'HAREKAT BÖLGESİNİN YARIYA YAKINI KONTROL ALTINDA'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da Bakanlar Kurulu sonrası rakamın 2795'e yükseldiğini açıkladı. Bozdağ, "Zeytin Dalı Harekatı ile bugüne kadar 112'si köy, 30'u kritik nokta olmak üzere toplam 142 bölge kontrol altına alınmıştır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Zeytin Dalı Harekat bölgesinin yarıya yakınının Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrolü altına geçtiğini de açıkladı.

TSK ve ÖSO, Afrin'in Beluşank ve Alıcı köylerini teröristlerden temizledi.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeybatısındaki Şeran beldesinin Beluşank ve Alıcı köylerini terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtardı.  TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 3'ü belde merkezi, 104'ü köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 22'i stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 136 noktayı ele geçirdi.  

UÇAKLAR CİNDERES'TE TERÖR HEDEFLERİNİ VURUYOR

İdlib'de AA muhabirinin bildirdiğine göre, Türk savaş uçakları, Afrin'in güneybatısındaki Cinderes beldesinde önceden belirlenmiş YPG/PKK-DEAŞ hedeflerini vuruyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay'ın karşısındaki terör mevzileri, obüs toplarıyla ateş altına alındı.  Harekat kapsamında Afrin'in batısında yer alan teröristlere ait mevziler obüs toplarıyla vuruldu. Öte yandan bölgeye takviye amaçlı gönderilen askeri araçların da sınıra sevkiyatı sürüyor.

"MİLLETİMİZ ORDU-MİLLET ANLAYIŞININ EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ SERGİLEMEKTEDİR"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar ordu-millet anlayışının en güzel örneklerinin sergilendiğini belirterek, "Aziz milletimiz ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının kıymetli ailelerine, destek ve duydukları güvenden dolayı sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı. 

Orgeneral Akar'ın, sınır denetimleri kapsamında ziyaret ettiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Oğulpınar Hudut Karakolu'nda görev yapan askerlere hitabı, TSK'nin video paylaşım sitesi Youtube'daki resmi hesabından paylaşıldı.

Orgeneral Akar, askerlere hitabında vatan ve millet için hep birlikte dün olduğu gibi bugün de azim ve kararlılıkla ellerinden gelen her türlü gayreti göstererek çalıştıklarını ifade etti. 

Özellikle Afrin'e yönelik harekat ile yoğun bir döneme girildiğine dikkati çeken Akar, bir taraftan Zeytin Dalı Harekatı ile bölgedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, diğer taraftan da İdlib'de Astana süreci çerçevesinde ateşkesin sağlanması için Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir azim ve kararlılıkla faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. 

Görevlerini uluslararası hukuktan aldıkları güçle, uluslararası hukuka uygun şekilde, meşru müdafaa şartları çerçevesinde tamamen meşru koşullarda, meşru zeminlerde yerine getirdiklerine işaret eden Orgeneral Akar, "Burada bizim hedefimiz teröristler. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar teröristlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz ve en son teröristin etkisiz hale getirilmesiyle vazifemiz tamamlanacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Orgeneral Akar, "Bu faaliyetleri yaparken sadece kendi ülkemizde değil, Suriye'deki kardeşlerimizin de rahatı, huzuru ve güvenliği için gayret gösteriyoruz. Biz bu faaliyetleri başarıyla sonuçlandırdığımızda umudumuz, dileğimiz, Suriye'deki kardeşlerimizin de güven içinde, rahat ve huzur içinde evlerine dönmelerini sağlamaktır." diye konuştu.

Orgeneral Akar, tarihten, kültürden gelen anlayışla kutsal değerlere uygun olarak hiçbir masuma hatta çevredeki hiçbir varlığa zarar vermeden bu faaliyetleri sürdürmeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Bugüne kadar da gerçekten bütün dünyaya örnek olacak düzeyde başarılı bir şekilde bu kuralları uyguladık" dedi. 

Bu faaliyetleri yürütürken aziz milletin sevgisini, güvenini kendilerinden esirgemediğini, faaliyetleri gece gündüz yakından takip etmek suretiyle ellerinden geldiğince destek sağladıklarını anlatan Akar, milletin askerin moral ve motivasyonunu yükselttiğini kaydetti.

Orgeneral Akar, şunları ifade etti: "Özellikle Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar asil milletimiz, ordu-millet anlayışının en güzel örneklerini sergilemekte ve milletimizin göz bebeği kahraman ordumuzun maddi ve manevi olarak daima yanında olduğunu göstermektedir. Milletimizin, aziz şehitlerimizin aileleri ve kahraman gazilerimiz için kurulmuş olan Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfı ve Tük Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı ile milli harp sanayimizin geliştirilmesi için kurulmuş Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı başta olmak üzere birlik ve kurumlarımıza yaptığı maddi ve manevi destek, bunun en güzel örneklerini teşkil etmektedir.  Şahsım ve TSK mensupları adına, şanlı tarihimize ve milli örf ve adetlerimize yaraşır şekilde duygu yüklü mektup, mesaj, bağış ve hediyelerle kahraman Mehmetçik'imizin maneviyatının, moral ve motivasyonunun en üst seviyelere çıkmasına katkı sağlayan saygıdeğer kişilere, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarına ve aziz milletimiz ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının kıymetli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine verdikleri destek ve duydukları güvenden dolayı sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum."

Orgeneral Akar, bu milletin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensubu olmanın kendileri için gurur kaynağı ve övünç vesilesi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu, bizim için bu kadar önemli olmasının yanı sıra hepimiz için de omuzlarımıza büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Bu nedenle burada hudutta, 'Hudut namustur.' diyen veyahut da Silahlı Kuvvetler'in Afrin'deki, İdlib'deki faaliyetlerinde görev alan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, onurlu oldukları kadar aynı zamanda sorumlu olduklarını da hiçbir zaman unutmayacağız. Milletimize, tarihimize, değerlerimize, vatanımıza karşı sorumluluğumuzu bilerek bu bilinçle elimizden geldiğince gece gündüz demeden bize verilen vazifeyi başarmak için her türlü gayreti göstereceğiz, bizden önceki şehitlerimizin, gazilerimizin gösterdiği gibi. 

İnşallah bize verilen vazifeyi de başaracağız."

Orgeneral Akar, Mehmetçik'e bugüne kadar yaptıklarından dolayı teşekkür ederek başarılarından dolayı kutladı ve bundan sonraki görevlerinde başarılar diledi.

AA/İHA 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.