banner5
banner68

Beyşehir, Kent Konseyi’yle tek yumruk olacak

Beyşehir Belediyesi öncülüğünde kurulma çalışmaları yürütülen Beyşehir Kent Konseyi’nin genel kurulu Beyşehir Belediyesi Kültür ve Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirildi.

11 Haziran 2019 Salı 15:39
Beyşehir, Kent Konseyi’yle tek yumruk olacak

Beyşehir Belediyesi öncülüğünde kurulma çalışmaları yürütülen Beyşehir Kent Konseyi’nin genel kurulu Beyşehir Belediyesi Kültür ve Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirildi. Beyşehir Kent Konseyi’nin ilk toplantısı olan genel kurulda konuşan Belediye Başkanı Bayındır, Beyşehir’de daha önceki dönemlerde yürütülen ancak uzun süredir devam etmeyen Kent Konseyi çalışmalarını yeni dönemde yeniden hayata geçirmek arzusunda olduklarını belirterek, “Sizlerin çoğunluğuyla görüşerek birlikten kuvvet doğacağına inandığım için inşallah Beyşehir’de icraatı olan, lafta, kağıt üzerinde değil birlikte iyi şeyler yapacağımıza inandığım bir Kent Konseyi’ni kurmak için bugün burada biraraya gelmiş bulunuyoruz”dedi.

Şehirler için kent konseylerinin önemine vurgu yapan Bayındır, kentin vizyonu ve hemşerilik katılımının yaygınlaştırılması, ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, kente ilişkin temel stratejilerin belirlenmesi, kent kaynaklarının etkin kullanılması, kentin tarihi, kültürel, sosyal değerlerine sahip çıkılması, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetim anlayışının benimsenmesinin sağlanması, hesap vermek ve hesap sorabilmek adına kentler için bu konseylerin vazgeçilmez bir sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında, Beyşehir’in birlik ve beraberlik içerisinde bir bütün halinde olduğunda pekçok kazanıma sahip olmayı bildiğini vurgulayan Bayındır, “Geçmişte güzel şeyler yaptık hep beraber. Beyşehir’e eğer Beyteks gelmişse bilin ki getiren ben değilim. Bize ancak bu işin rehberliği düşmüştür. Birlikte, bütün siyasi partilerimizin her türlü etkinliğinde, konferanslarında olduk.Yarın da olmaya devam edeceğiz. Kent Konseyi için bizler bu gün sadece kuruculuğunu yapıyoruz. İçinizden daha katılanlar olacak. Daha ilave olanlar olacak Ben inanıyorum ki Beyşehir’in bütün sorunları bu konseyde konuşulacak, düşünülecek, biz de başkanıyla, meclisiyle, Beyşehir Belediyesi meclisiyle, personeliyle kent konseyinin emrine amadeyiz. Halkın emrine amade olduğumuz gibi inşallah buradan muhtelif çalışma grupları çıkaracağız. ‘Hep birlikte üreten Beyşehir’ dedik. Türkiye genelinde olan bir slogan aslında bu. Çünkü Türkiye’nin üreten topluma ihtiyacı var. Tüketen topluma doğru gidiyoruz. Köylü insan bile yumurta alıyor, yoğurt alıyor, süt alıyor. Bunları aşmamız, bölgemizdeki değerleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Tarımı hayvancılığı, ama tarımsal alanlarda ziraati, seracılığı hayata geçirmek zorundayız. Öyleyse biz, bu şehri sevenler ben hepinizi birebir tanıyorum, çoğunuzun çocukluğunu biliyorum, yetişme biçiminizi biliyorum, bu memleketi seven adamlarsınız biliyorum. Öyleyse bize bir şey düşüyor; sizi bir araya getirmek. Bir konseyin çatısı altında toplamak. Elbette siyasi mülahazalarımız farklı olacaktır. Ama seçim bitmiştir, sabahına ‘Beyşehir’e ne yaparız?’ başlayacak. Sözümüz bu olacak; ‘biz bu şehire ne yaparız, ne katabiliriz’, ‘madem varız mevcudiyetimizden bu şehir ne kazanır?’ Bu soruyu sormak, bu sorunun cevabını bulmak, birlikte hareket etmek ve omuz omuza vermekten geçiyor.”şeklinde sözlere yer verdi.

Başkan Bayındır, Kent Konseyi Yönetmeliği’nin güzel düşünülmüş bir düzenleme olduğunu bundan faydalanıp Beyşehir’de de hayata geçirmenin bölgeye çok fazla faydası ve artıları olacağını da vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Güzel bir yasa; düşünen iyi düşünmüş, güzel olmuş. Bu yasadan neden faydalanmıyoruz,niye harekete geçirmiyoruz. Bu yasayı madem çıkarmışlarsa niye rafta dursun. Niye kadim kalsın. Hep beraber olup hayata geçirelim istiyorum. Ayrıca bölgelerimizde hayvancılığı yapacağımız yerler dahil, tarım sera işini yapacağımız yerler dahil kooperatiflere doğru hızlıca gitmemiz lazım.Kalkınma birlikleri şeklinde, devletin desteklerinden, teşviklerinden yararlanmak hepimizin boynumuzun borcudur. Bu şehrin insanı hemen dibimizde Hüyük’te çilek bayağı bir tuttu.Gayet de güzel gidiyor.Takdir de ediyorum .Suludere’den tutun İmrenler’e kadar, o bölgede Çavuş da dahil gayet güzel şeyler oluyor. Beyşehir’imizde Karadiken’imizde oluyor. Hemen az ileride Çetince boğazına gittiğiniz zaman 25-30 kilometrelik yolun solu ve sağında büyük büyük seraları görüyoruz. Demek ki yaparsanız oluyor. Bakarsan oluyor, biz bakmayalım diyorum, ‘bize yakışan yapmak, üretmek’ diyorum, ‘üretmeliyiz’ diyorum. Bunu, el ele verirsek bizim elimizden bu iş kaçamaz, kurtulmaması gerek diyorum. O nedenle şimdi konseyin asil üyeleri derken, kanunla belirlenen sıfat itibariyle parti başkanımız, oda dernek başkanımız, kurum amirlerimiz şeklinde bir liste var. İçinizde belki bu hadise içinde olmayanlar var. Anlamı şu sadece konsey üyelerinden ziyade asıl olan, asıl bizim için lazım olan bizi aktif hale geçirecek olan çalışma grupları, bu gruplara koşturmalıyız. Eğitiminden turizmine, sanayisinden tarımına, hayvancılığına enerjisine kadar. Beyşehir Gölüne kadar, Beyşehir Gölü’nün korunmasına kadar, Beyşehir Gölü’nün ihya edilmesine kadar bizim boynumuzun borcu olan herşeyde konsey ve çalışma grupları birlikte hareket edecek, birlikte çalışacak, inşallah bunun sonucunu, semeresini, bizler gelip geçeriz ama arkamızdan yetişenler fazlasıyla görecek diyorum. Benim 5 yıllık sürecimde ben kapımı sonuna kadar açtım, yüreğimi sonuna kadar açtım, her arkadaşınızla, herkesle beraber biz olmaya devam edeceğimi beyan ediyorum. Kent konseyimizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum, görev alacak arkadaşlarımızın Allah yardımcısı olsun diyorum, teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından yapılan genel kurulda Kent Konseyi başkanlığına oy birliğiyle Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır seçildi. Genel kurulda yürütme kurulu üyeleri seçimi de yapılırken, çocuk, kadın, gençlik, üniversite, engelli ve muhtar meclis komisyonları da belirlendi. Ayrıca, bölge için faaliyet gösterecek 21 farklı çalışma grubu oluşturuldu. Katılımcılar, toplantının sonunda konsey bünyesinde yürütülmesi istenen çalışma ve faaliyetler ile ilgili olarak düşünce ve görüşlerini de dile getirdi.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner52