banner5
banner68

Eveeeet! Sevgili gençler! 2016 LYS sonrasında, sınav sonuçları da açıklandıktan ve tercih işlemleri bittikten sonra bu yılki sınava hazırlanan öğrencilerin yılı tamamlanmış olacak. 

Lakin her yıl yeni öğrenciler sınava hazırlanacak malumunuz. 2017 YGS ve LYS' ye hazırlanan öğrencilere şu aşamadaki en önemli uyarım yaz tatilini iyi değerlendirmeleridir. İyi değerlendirme ile kastım sadece ders çalışmak, eksik konuların tekrarları, 9,10 ve 11.sınıf konularından soru çözmeler ya da YGS' ye hazırlık değil, fiziksel, biyolojik, psikolojik, mental yönden yıla hazırlıktan bahsediyorum.

Her ne kadar aramızda ders çalışmayı sevenler olsa da bir kısmımız bu işi tam bir kabus olarak görüyor. Elbette ki hepimiz çok güzel bölümler/üniversiteler istiyoruz ama öyle oturduğumuz yerden sadece istemekle bu pek mümkün olmuyor maalesef. Onun yerine etkili çalışmak için sizlere adım adım yıl boyunca (ve şimdiden yaz tatilinde) hangi yolları takip edebilirsiniz paylaşmaya çalışayım.

1) Not al ve katıl

Kabul edelim ki dersler çoğu zaman çok sıkıcı geçebiliyor, özellikle de zorlandığınız dersler (gerçekten sağlam bir enerjisi olan bir hocanız olmadığı sürece). Bu derslerden alabileceğin en fazla verimi alabilmek için yanında her zaman ders defterin olsun ve dersler esnasında notlar al. Not almak yalnızca bilgiyi kaydetmek için yapılan bir şey değildir, aynı zamanda dikkatini derse vermeni de sağlar. Ayrıca takipte kalabilmek için sorular sor. Ne olursa olsun sor. Öğretmeninle arandaki karşılıklı iletişim derste verilen bilgiyi zihnine işlemeni kolaylaştıracaktır.

2) Bir program oluştur ve ona bağlı kal

Sınava bir ay kala 2 ay kala çalışmak çok da akıllıca bir hareket değil. Bunun yerine, hafta hafta çalışabileceğin uygun zamanları planla ve kendine bir program oluştur (Bunun için rehber öğretmeninden de yardım alabilirsin). Böyle bir program çalışmak gereken onca bilgiyi sindirmeni kolaylaştıracaktır.

3) İyi uykulaar...

Uykucu olman çok da problem değil, hele de zamanının çoğunu ders çalışarak geçirmek zorunda olduğunu düşünürsek. Her gece yeterli miktarda uyumak gün içerisinde kullanacağın enerjiyi toplamanı sağlayacak ve bitap düşmüş bedenini tazeleyecektir.

4) Bedenin ve zihnin için ye

Vitamin ve mineralleri içeren yiyecekler tüketmek beyninizin daha sağlıklı çalışabilmesi için önemlidir. Yabanmersini, kuş üzümü, adaçayı, fındık, yeşil lifli sebzeler, balık, tahıllar, domates ve vitamin B takviyesi beyne son derece faydalı olan yiyeceklerden bazılarıdır.

5) Terle!

En etkili beyin aktivitesi fiziksel egzersizdir. Ya bir spor salonuna git ya da yakınlardaki bir parkta yürüyüş yap. Zumba ve diğer dövüş sanatları seni kendine getirecek ve bol oksijen sayesinde zihninin tazelenmesini sağlayacaktır.

6) Rahat edebileceğin bir çalışma alanı seç

Rahat bir çalışma ortamının olması çok önemlidir. Odandaki çalışma masan, evdeki kütüphanende küçük bir köşe ya da havalandırması ve ışıklandırması iyi olan herhangi bir yer! Bu arada çalışacağın ortamı abartılı bir şekilde rahat olmamasına da dikkat etmelisin ki iki dakika içerisinde uykuya dalmayasın.

7) Dikkatini dağıtabilecek her şeyden uzaklaş

Seni elindeki işi bitirmekten alıkoyabilecek her türlü şeyden kurtulduğuna emin ol. Kendi kendine kararlar al! Bu yıl bazı şeylerden feragat etmelisin. Örneğin cep telefonu. Dikkatini dağıtacak, zaman kaybına neden olacak her şeyden çoğunlukla uzak durmanı öneririm. Tüm o elektronik zımbırtıları kapat ve ulaşamayacağın bir yere koy. Böylece sosyal medyanın, blogların ve oyunların dikkatini dağıtmayacağından emin olabiliriz.

8) Ders çalışmak için gerekli olan materyallerini düzenle

Çalışmaya başladığında kalemlerin, ekstra kağıtların, fosforlu kalemlerin, silgin, notların, kitapların ya da ihtiyaç duyabileceğin diğer tüm şeyler ellinin altında olmalı. Böylece çalışma esnasında kalkıp o şeyi aramak zorunda kalmaz, dolayısıyla da dikkatinin dağılması riskini ortadan kaldırmış olursun. Yalnızca çalışmaya kısa bir ara verdiğinde ya da çalışmayı tamamen bitirdiğinde kalkmalısın masandan.

9) Zihnini ve kalbini çalışmaya hazırla

Zihnini oyalayıcı düşüncelerden kurtar ve ders çalışmaya odakla, böylece çalışmak zorunda olduğun konulara daha rahat konsantre olabilirsin. Zihnin arkadaşınla yaptığınız tartışmada ya da her gün karşılaştığınız sorunlarla meşgul olmamalı.

10) Bir taslak oluştur

Eğer ne çalışacağına karar veremiyorsan çalışman gereken her şeyi bir kağıda yaz ve küçük bir taslak oluştur. Kendi notların ve derste aldığın ses kayıtlarıyla başla. Bu taslağa sorumlu olduğun her şeyi dahil ettiğinden emin ol.

11) Okuma Yöntemini kullan

Çalışmalarının büyük bir çoğunluğu okuma üzerine olduğu için çeşitli okuma yöntemleri kullanman yararına olacaktır. Mesela şöyle bir sıralama izleyebilirsin: İncele – Sorgula – Oku – Özümse – Gözden Geçir. Yani; öncelikle okuma materyalini incele, bu materyalini neden okuman gerektiğini sorgula, metni tam anlamıyla oku ve anla, önemli noktaları ezberle ve not al, birkaç gün ya da bir hafta sonra okurken aldığın notları gözden geçir.

12) Hatırlamanı kolaylaştıracak çözümler bul

Hatırlamanı kolaylaştıracak kodlamalar kullanabilirsin, bu tarz kodlamalarla beynin bilgiyi daha rahat sindirir. Mesela periyodik tabloyu ezberlerken kullandığımız tekerlemelere benzer bir şey oluşturabilirsin. Örnek: “flor klorun burnun ısırıp attı”. (Flor, Klor, Brom, İyot, Asetat. Periyodik tabla 7a grubu.)

13) Şemalar çizerek çalış

Sindirim sisteminin çalışma süreci gibi süreçleri hatırlamakta zorlanıyorsan şemasını çizerek çalışmalısın. Bu tarz şemalar özellikle görsel zekaya sahip kişiler için çok kullanışlıdır. Çok ayrıntılı bir şema oluşturmana gerek yok, şemanın doğru olduğundan ya da çizgiler arasında bağlantı kurulabilecek ölçüde kolay olduğundan emin olman yeterli.

14) Mola ver... Rahatla...

Rahatlamanı sağlayacak molalar programının bir parçası olmalı. 15 dakikalık molalar, yürüyüş arası, oyun zamanı! Kısacası çalışmayla alakası olmayan herhangi bir şey yap.

15) Tekrar tekrar çalış

Bir konuyu bir kere okumuş olman bir kez daha okumanı engellemez. Tüm hepsini tekrar okumak öğrendiklerini hatırlamanı kolaylaştıracaktır. Okuduğun şeyi anladığından emin ol ki o bilgiler uzun süreli hafızana daha kolay yerleşebilsinler.

16) Öğrendiklerini tekrar edebilmek için yöntemler oluştur

Bilgi kartları hazırlamak bu konudaki en iyi yöntemlerden biridir. Küçük bilgi kartları oluştur ve üzerlerine tanımlar, kilit noktalar, isimler, tarihler vs. gibi önemli bilgileri yaz. Bilgi kartların nereye gidersen git yanında olsun böylece gün içerisinde aklına estikçe çıkarıp aldığın notları okuyabilesin.

17) Arkadaşlarınla çalış

Grup halinde çalışmak çok faydalıdır. Grup içerisindeki etkileşimler öğrendiklerini pekiştirecektir. Üstelik bir konu üzerindeki farklı bakış açılarını duymak o konuyu anlamakta sana yardımcı olacaktır.

18) Hastayken ders çalışma. İyisi mi hasta olmamaya çalış...

Hastayken yapacağın en iyi şey dinlenmektir. Hastalığın verdiği ağrılar, rahatsızlıklar ve ilaçların yan etkileri yüzünden çalıştığın konuya odaklanman neredeyse imkansızdır. Bu yüzden de yalnızca istirahat etmen gerekir.

19) Kendince şarkılar oluştur ve söyle

Biraz çılgınca gelebilir ama bu bazıları için çok etkili bir yöntem. Cümleleri şarkı haline getir, böylece hatırlamaya çalışırken birden şarkını mırıldanmaya başlayacaksın.

20) Bol bol su iç

Bir bardak su beyninin daha sağlıklı çalışmasına yardım edecektir. Kahve, enerji içeceği ya da kafeinli içecekler içmek yerine yalnızca su iç. Sonuçta beyninin %78'i sudan oluşuyor, değil mi?

21) Notlarını ses kaydına al, kendi kendinin öğretmeni ol

Öğretmenin ders boyunca kullandığı tekdüze ses tonundan çok mu bunaldın? Neden kendi kendinin öğretmeni olmuyorsun? Notlarını sesli oku ve ses kaydına al, sonra da bu ses kaydını dinle.

22) A planın işe yaramadıysa, B planına geçmesini bil

İşine yaramayan bir çalışma stilinde “ama ben hep böyle çalışırım ki” diyerek ısrar etme. Senin için doğru olan stili bulmak zamanını alabilir belki ama sana uygun olmayan şekilde çalışmak da bir şey kazandırmayacaktır. Kendi stilini bul ve alışmaya bak.

23) Unutma, tekrar etmek mükemmelleştirir

Bunun tartışılacak bir yanı yok, ne kadar tekrar edersen bilgiyi o kadar iyi öğrenmiş olursun.

24) Aslında ders çalışmak eğlenceli bir şey

Ders çalışmak çoğu öğrenci için olabilecek en sıkıcı şey belki de. Aslında ders çalışmayı bir angarya olarak görmemek onu sıkıcı olmaktan çıkaracaktır. Tüm o okuman gereken şeyleri sırf eğlence olsun diye oku. Çok imkansız gibi görünüyor olabilir ama çalışmak zorunda olduğun konuyu ne kadar çok seversen öğreneceğin bilgiler beyninde o kadar kolay yer edinir.

25) Pozitif ve cesur ol, kendine güven

Yaptığın her şeyde o şeyi nasıl karşıladığın çok önemlidir. Sonuç senin bakış açına bağlıdır ve kendine güvenmek ders çalışma noktasında önemli bir role sahiptir. Kendine ne kadar güvenirsen ve açık fikirli olursan sınav esnasında da o kadar isabetli kararlar verirsin. Asla herhangi bir bilgiyi öğrenemeyeceğini düşünme. Asla!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner52