banner5

Şeker, 20 sıra yükseldi

Fortune Türkiye Dergisi, Enformasyon, Derecelendirme ve Danışmanlık hizmetleri veren Finarın katkılarıyla yaptığı çalışmayı..

Şeker, 20 sıra yükseldi

Fortune Türkiye Dergisi, Enformasyon, Derecelendirme ve Danışmanlık hizmetleri veren Finarın katkılarıyla yaptığı çalışmayı..

30 Haziran 2013 Pazar 09:51
Şeker, 20 sıra yükseldi

Fortune Türkiye Dergisi, Enformasyon, Derecelendirme ve Danışmanlık hizmetleri veren Finar’ın katkılarıyla yaptığı çalışmayı tamamlayarak Türkiye’nin net satışlara göre en büyüklerinin sıralandığı “Fortune 500” listesini yayınladı

2012 yılı net satışlarına göre yapılan listenin ilk sırasında TÜPRAŞ yer alırken onu Petrol Ofisi ve TEDAŞ izledi. Şirketlerin 2012 yılı satışlarına göre yapılan listede yer alan 500 şirketin toplam satış rakamı 343 milyar 102 milyon dolar olarak gerçekleşti. Listenin ilk onundaki 7 şirket petrol ve enerji sektöründe faaliyet gösterirken geçtiğimiz yıl listenin 90’ncı sırasında yer alan Konya Şeker, ilk 100’de 20 sıra birden ilerleyerek 70’nci sıraya yükseldi.
Sektörler bazında Fortune 500 net satış gelirlerinden en yüksek payı yüzde 17,4'le petrol ve türevleri üretim ve dağıtım sektörü alırken, bunu yüzde 13'le enerji sektörü takip etti. Sektör payları sırlamasında yüzde 5,7'yle metal döküm sektörü üçüncü sırada yer alırken listenin ilk 100’ünde gıda sektöründen Konya Şeker ile birlikte aralarında Türk Şeker, Coca Cola, Ülker, Eti, Sütaş ve Banvit’in de bulunduğu 9 şirket yer aldı. 2011 yılındaki 1 Milyar 220 Milyon liralık cirosunu yüzde 21,1 oranında arttıran ve 2012 yılında 1 Milyar 478 Milyon Liralık net satış gerçekleştiren Konya Şeker bir önceki yıla göre 20 sıra birden yükselirken, listenin ilk 100’ünde yer alan tek kooperatif şirketi oldu. Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin toplam istihdamı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 6’lık artışla 974.654’e çıkarken Konya Şeker’in aynı dönemdeki doğrudan istihdam artış oranı bu rakamı 6’ya katlayarak yüzde 38.3 olarak gerçekleşti. Konya Şeker’in 2012 yılında sergilediği satış performansıyla Fortune 500 listesinde 20 sıra birden yükselmesini değerlendiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Bu rakam sadece grup şirketlerimizden ve grubumuzun amiral gemisi Konya Şeker’in sıralamasıdır. Bizim grubumuzun diğer şirketleri de düşünüldüğünde gerçek yerimiz ilk 50’dir” dedi.
Konya Şeker’in son yıllarda iş dünyasına yönelik yapılan bütün araştırmalarda, yayınlanan bütün istatistiklerde öne fırladığını belirten Konuk, bunun hem gurur verici olduğunu hem de Konya Şeker’deki hareketliliği, organik, sürekli ve sürdürülebilir büyümeyi tescillediğini vurgulayarak şunları söyledi;“Bizim sıralamalarda, istatistiklerde, iş dünyasında yapılan araştırmalarda öne çıkmak gibi bir kaygımız, derdimiz yok. Bizim işimiz üretim. Bizim işimiz yatırım. Biz işimize odaklanıyoruz, her yıl bir önceki yıla göre daha çok yatırım yapıyoruz, daha çok üretim gerçekleştiriyoruz. Bunun doğal sonucu da rakamlara yansıyor, reel ekonomideki gayretimiz araştırmalarda rakamlardaki değişimle görünüyor. Çeşitli kurumların değişik zamanlarda yayınladığı araştırmalarda 20 sıra, 25 sıra yükselmekten daha çok mutlu eden, daha çok bizi heyecanlandıran husus o araştırmalardaki detaylardır. Mesela geçtiğimiz yıl Fortune 500’de yer alan Türkiye’nin 500 dev şirketinin toplam istihdamı 2011 yılına %6 artmış, Konya Şeker’in sağladığı doğrudan istihdam artışı ise sadece bir senede %38.3 olarak gerçekleşmiş. Yani istihdam sağlamada bu listede yer alan 500 şirkete göre birkaç adım daha hızlı koşmuş. Mesela bir önceki yıla göre Fortune 500’deki şirketlerin toplam cirosundaki artış yüzde 11,2 olmuş, Konya Şeker’in cirosu yüzde 21,1 artmış. Yani 500 büyüğün net satış ortalamasındaki artış oranını hemen hemen ikiye katlamış.  Fortune Türkiye sırlamasında 20 sıra ilerleyerek 90’ıncı sıradan 70’nci sıraya yükselmemiz ne kadar gurur vericiyse bu araştırmanın ortaya çıkardığı ve küresel ölçekte kendimizi tartmamızı sağlayan rakamlar da o kadar düşündürücüdür ve küresel ölçekte de gurur duyacağımız rakamlara ulaşmak bu listede yer alan her şirket için mecburiyettir.  Eğer Türkiye dünyada saygın olacaksa, etkin konuma gelecekse, söz sahibi olacaksa iş dünyası olarak bizim de hedeflerimizi ve iş hacmimizi büyütmemiz gerekiyor. Bugün ürettiğimizden daha çok üretmemiz, küresel ölçekte de kantara çıktığında ağırlığı olan şirketlere sahip olmamız gerekiyor. Konya Şeker olarak biz küresel ölçekte de kantarda ağır basmak, en azından kendi sektörümüzde gıda ve tarımda dünyanın ilk beşinde yer almak için gayret gösteriyor, o hedefe sağlam adımlarla ilerliyoruz.”
HABER MERKEZİ
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.