banner5

‘İstihdamda beklenen seviyeye ulaşamadık’

Küresel piyasalarda ve Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendiren ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, Türkiye’de istihdam sorununun henüz istenilen seviyede çözüme ulaşmadığını söyledi

21 Şubat 2020 Cuma 17:21
‘İstihdamda beklenen  seviyeye ulaşamadık’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, güncel ekonomik gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Küresel ve ulusal piyasaları değerlendiren Sinacı, “Küresel piyasalara baktığımızda yılın başında yoğun bir gündem yaşandı. ABD ekonomisi 2019 yılında yüzde 2,3 oranında büyüyerek son 3 yılın en düşük performansını kaydetti. Para politikasında değişiklik yapmayan FED, repo operasyonlarının devam edeceği sinyalini verdi. İngiltere’nin AB’den ayrılışı resmi olarak gerçekleşirken, İngiltere Merkez Bankası (BoE) geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini değiştirmedi. 31 Ocak itibarıyla AB’den resmi olarak ayrılan İngiltere, 2020 yılının sonuna kadar geçiş döneminde yer alacak. İngiltere, bu süreçte ortak pazar ve Gümrük Birliği içindeki statüsünü koruyacak. İngiliz Sterlini, birlikten ayrılma kararının alındığı Haziran 2016 tarihinden bu yana dolar karşısında yüzde 10’dan fazla değer kaybetti. Euro Alanı’nda GSYH büyümesi 2019’un 4. çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,1 ile beklentilerin altında açıklandı. Böylece bölgedeki yıllık büyüme yüzde 1,2’den yüzde 1’e gerileyerek ekonomik aktivenin zayıf seyrini sürdürdüğünü gösterdi. Ocak’ta çekirdek enflasyonun yıllık bazda yüzde 1,1’e gerilemesi de tüketim talebinin seyrine ilişkin olumsuz bir tablo çizdi” dedi.

Yurtiçi piyasalara bakıldığında ise; yılın ilk Enflasyon Raporu’nu yayımlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini değiştirmediğine dikkat çeken ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Enflasyonun 2020 yılında yüzde 8.2, 2021 yılında yüzde 5.4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İş dünyası olarak son dönemde yapılan vergi ayarlamalarının enflasyon üzerinde aşağı yönlü etki yapması, petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı olması, sıkı para politika duruşunun sürdürüleceğini öngörmekle birlikte uluslararası konjonktürde olası olumsuzlukların yaşanmaması durumuna göre hedefler noktasında bir istikrarın yaşanacağını düşünüyoruz. Gerek faizler ve gerekse de enflasyon konusunda yılsonu hedeflerinin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Enflasyon verilerini de değerlendiren Başkan Sinacı, “2019’u yüzde 11,84 seviyesinde tamamlayan yıllık TÜFE enflasyonu 2020’nin ilk ayında yüzde 12,15 oldu. Aynı dönemde yıllık Yİ-ÜFE enflasyonu da 2019 sonundaki yüzde 7,36 seviyesinden yüzde 8,84’e çıktı. Fiyatların aylık bazda yüzde 4,7 yükseldiği gıda ve alkolsüz içecekler grubu Ocak ayı enflasyonuna 106 baz puan ile en yüksek katkıyı yaptı. Meyve ve sebze fiyatlarındaki hızlı artışlar bu gelişmede belirleyici oldu. Gıda grubunu 26 baz puanlık katkıyla çeşitli mal ve hizmetler grubu izledi. Öte yandan, giyim ve ayakkabı ile KDV indirimlerinin etkisiyle ev eşyası grubu enflasyonu en fazla aşağı yönlü etkileyen kalemler oldu. Mevsimselliğin etkisiyle aylık bazda fiyatların yüzde 6,7 düştüğü giyim ve ayakkabı grubu aylık enflasyonu 46 baz puan, ev eşyası grubu da 11 baz puan aşağı çekti.

2019 Yılı sonu ve yılın ilk ayında döviz sepetinde yaşanan yükseliş önümüzdeki dönemde ilk aylarda enflasyonun seyrine olumsuz yansıyabilecekken, alkol ve tütün ürünlerine yılın ilk yarısında zam yapılmayacak olması ve iç talep kaynaklı enflasyonist bir baskının henüz hissedilmemesi enflasyon görünümünü destekleyen gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Enflasyon üzerindeki yukarı ve aşağı yönlü risklerin dengeli bir seyir izlemesi nedeniyle, TCMB 30 Ocak’ta yayımladığı Enflasyon Raporu’nda 2020 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini yüzde 8,2 seviyesinde bıraktı. Söz konusu seviyelerin ulaşılabilir olması açısından döviz kuru ve faiz indirimlerinin önemli olacağı kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

İSTİHDAM KONUSU KANAYAN YARAMIZ

Bir diğer önemli konunun da bir türlü istenilen sonuçların alınamadığı istihdam sorunu olduğunu söyleyen ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “En yakın tarihli açıklanan verilere baktığımızda; ekim dönemi rakamlarına göre işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bine çıktı. Ekim dönemi işsizlik oranı 1,8 puan artışla geçen yılın aynı dönemine göre artarak yüzde 13,4'e yükseldi. 15-24 yaş arası grubu kapsayan genç işsizlik oranı 3 puan artışla yüzde 25,3'e oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 527 bin kişi azalarak 28 milyon 343 bin kişi, istihdam oranı ise 1,6 puanlık azalış ile yüzde 45,9 oldu. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 270 bin, sanayi sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe ise 305 bin kişi azalırken, hizmet sektöründe çalışanlarda 78 bin kişilik artış gerçekleşti. İstihdam edilenlerin yüzde 17,9’u tarım, yüzde 20,0’si sanayi, yüzde 5,8’i inşaat, yüzde 56,3’ü ise hizmet sektöründe yer aldı” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.