banner5

'Mülakat  ile MEB'de kul hakkı yeniliyor'

Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul,  Eğitim çalışanlarının Sayın Bakan Selçuk ve MEB teşkilatından beklentilerini dile getirdi. 

'Mülakat  ile MEB'de kul hakkı yeniliyor'

Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul,  Eğitim çalışanlarının Sayın Bakan Selçuk ve MEB teşkilatından beklentilerini dile getirdi. 

02 Ağustos 2018 Perşembe 16:32
'Mülakat  ile MEB'de kul hakkı yeniliyor'

Doğrul, “Başta Sayın Selçuk olmak üzere MEB bürokrasisi şundan emin olsunlar ki, eğitim çalışanlarının  beklentisi doğrultusunda adım atıldığında, eğitim camiası bu mevcut düzenden kurtarılıp huzura kavuşturulduğunda hem bugün ve hem her daim hayırla anılacaklardır” dedi.

Başkan Veli Doğrul açıklamasında şunları belirtti: “Milli Eğitim Bakanlığı, uzunca bir süredir ilk atamadan, görevde yükselme ve yönetici atamalarına kadar, mülakat uygulamalarıyla çatır çatır kul hakkı yenilen ve bu nedenle de eğitim çalışanlarının acımasızca ve ahlaksızca ötekileştirildiği bir düzeni yaşamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle 2013’ten bu yana 6 kez değiştirilen ve her seferinde yandaş kadrolaşma hedefine biraz daha uygun bir zemin hazırlayan yönetici atama yönetmelikleriyle, adeta sadece, 'yönetici atama bakanlığı' olarak anılır hale getirildi ve sürekli bir tartışmanın cenderesine mahkum edildi. Liyakat ve adaleti esas almayan mülakat temelli yönetici atama sistemi sayesinde, sendika/vakıf/cemiyet görünümlü çetelerin marifetiyle on binlerce başarılı kurum idarecisi tasfiye edildi, okul ve kurumlarımızın büyük çoğunluğu tek vasıfları yandaş olan beceriksizliğe mahkum edildi.

Hak, güçlü olanın değil, haklı olanındır. Hakkın güçlünün olduğu düzen, bu mevcut düzendir. Maalesef epey bir süredir, MEB’de bu mevcut düzen hakim kılınmıştır. Biat edenin makbul, eyvallah etmeyenin sakıncalı görüldüğü bu düzende çalışanlar insafsızca kamplaştırılmıştır. Hem çalışma huzuru katledilmiş hem de adalete ve devlete olan güven tahrip edilmiştir.

Bu böyle gitmez, gitmeyecektir. Yeni Milli Eğitim Bakanı sayın Ziya Selçuk’un ivedilikle yapması gereken, mülakat sistemini ve mülakata dayalı inisiyatifleri iptal etmektir. Eğitim çalışanlarının yaşadıklarını ve hissettiklerini iyi bildiğine inandığımız sayın Selçuk’un, bu konuda kararlı bir irade ortaya koyduğunda eğitim çalışanlarının ve eğitim kamuoyunun arkasında duracağını da bilmesini istiyorum. Eğitim çalışanlarının Sayın Ziya Selçuk ve MEB bürokrasisinden beklentisi; MEB teşkilatlarına çöreklenmiş çeteleri temizlemeleri, eğitimde liyakat ve adaleti katleden mülakat sistemini ve buna dayalı tasarrufları iptal etmeleri ve eğitimde uzunca bir süredir hasret kalınan huzuru inşa etmeleridir."

HABER MERKEZİ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okan 2018-08-02 18:19:44

İstanbul Özel Merkez Kayaşehir Açı özel öğretim kursunun teog öğrencisi var. Öğretmenlerin bazılarının lisansı iptal olmuş, bazısı öğretmen bile değil, Mühendislik okuyan öğrenciler öğretmenlik yapıyor. Başakşehir ilçe milli eğitimin bu durumdan haberi var. İki yıldır ruhsatsız kursu korumaktalar. Şikayetlerin hepsini geçiştirip kaçak ve usülsüz kurs kollamaktadır. Kanunlar adamına göre uygu***maktadır. Başakşehir İlçe milli eğitimdeki devlet memurları görevi kötüye kul***maktadır.

Avatar
Mesut 2018-10-21 06:05:16

Başak mahallesi, hürriyet bulvarındaki Başakşehir Açı Özel öğretim Kursunun usülsüz olduğu bilindiği halde Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız'ın yeğeninin olduğu için göz yumuluyor. Kanuna aykırı faaliyetlerine ceza bile kesilmiyor. Kanunen kapatılsa yeridir. Kanunlar adamına göre uygulanıyor. Maarif müfettişleri görevini yapmıyor. Devlet kurumlarının görevini yapmasını biz vatandaşlar olarak beklemekteyiz.

banner50