banner5
banner68

KPSS'de kim hangi oturuma girmeli?

KPSS kim hangi oturuma girmeli?

15 Eylül 2014 Pazartesi 12:42
KPSS'de kim hangi oturuma girmeli?

KPSS CUMARTESİ SABAH OTURUMU

(Sınav süresi 120 Dakika) + ( Yabancı Dil 60 Dakika )

a) Genel Yetenek
b) Genel Kültür bölümleri

KPSS'ye başvuran herkes bu oturumlara katılır. Yalnızca "Yabancı Dil Sınavı"na katılmak zorunlu değildir. KPSS başvurunuzda katılmak istiyorum derseniz, sabah oturumunda yabancı dil sınavına da girersiniz. Yabancı Dil Sınavına girmeniz KPSS sonucunda hesaplanacak puan sayınızı arttıracağından bu sınavı almanızı öeriyoruz. İngilizceniz hiç olmasada bu sınavı almanız tavsiye edilir.

KPSS CUMARTESİ ÖĞLEDEN SONRA OTURUMU

(Sınav süresi 150 Dakika)

a) Eğitim Bilimleri

Cumartesi öğleden sonra yapılan oturuma sadece öğretmen adayları girebilmektedirler. Öğretmen adayı olmayanlar bu sınava giremezler.

KPSS PAZAR SABAH OTURUMU

(Sınav süresi 210 Dakika)

a) Hukuk
b) İktisat
c) İşletme
d) Maliye
e) Muhasebe

Pazar sabah oturumuna "Lisans son sınıf öğrencileri ya da Lisans mezunları" girebilirler. Bu 5 alanla ilgili sorular karşınıza çıkar. İstediğiniz alanın sorularını yapabilirsiniz. İstemediklerinizi boş bırakabilirsiniz. Hepsini yapmanız, cevaplandırmanız hesaplanacak puanlarınızı arttıracağından avantaj sağlar size.

KPSS PAZAR ÖĞLEDEN SONRA OTURUMU

(Sınav süresi 210 Dakika)

a) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
b) Ekonometri
c) İstatistik
d) Kamu Yönetimi
e) Uluslararası İlişkiler

Pazar öğleden sonra oturumuna "Lisans son sınıf öğrencileri ya da Lisans mezunları" girebilirler. Bu 5 alanla ilgili sorular karşınıza çıkar. İstediğiniz alanın sorularını yapabilirsiniz. İstemediklerinizi boş bırakabilirsiniz. Hepsini yapmanız, cevaplandırmanız hesaplanacak puanlarınızı arttıracağından avantaj sağlar size.

AÇIKLAMA: KPSS Kılavuzunda kadrolar bulunmaktadır. Bu kadroların altında puanların nasıl hesaplanacağı açıklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse "Kaymakamlık" isteyen birinin Pazar öğleden sonra yapılacak oturumda mutlaka "Kamu Yönetimi" sorularını cevaplandırması gerekmektedir. Ancak yine pazar öğleden sonra yapılan oturumda "Ekonometri" sorularını cevaplandırması kendisine "Kaymakamlık" için hiçbir avantaj sağlamayacaktır. Bunlardan birini alması zorunlu iken diğerini alması zorunlu değildir. Sizde tercihlerinize göre hangi oturumlara gireceğinizi, hangi alandaki soruları cevaplandırmanız gerektiğini önceden kılavuz yardımıyla belirleyebilirsiniz.

 

KPSS lisans başvuruları başladı ve 14 Mayıs akşamı 23.59'a kadar devam edecek. 1 milyona yakın kişinin başvurması bekleniyor. Ancak bir çok aday aylardır KPSS'ye hazırlandığı halde hangi oturumlara gireceğini ve kaç oturuma başvuracağını bilmiyor

 

2014 KPSS puanının kullanım alanları

 

1-B grubu alımlar

 

2-A grubu alımlar

 

3-Öğretmenlik alımları

 

4-Din hizmetleri atamaları

 

5-Polisliğe giriş (POMEM)

 

B grubu alımlar ve girilecek oturumlar

 

A grubu alımlar(müfettiş, uzman, kaymakam) haricindeki alımlar b grubu alımlardır. Bu alımlarda memur, vhki, bilgisayar işletmeni, teknisyen, tekniker, ebe, hemşire, sağlık memuru, veteriner, şoför, kaloriferci gibi unvanlara atama yapılmaktadır.

 

Bu alımlar merkezi alımlar olabileceği gibi kurumsal alımla(Emniyet genel müdürlüğü, gümrük bakanlığı, TSK gibi) da olabilir.

 

Ayrıca b grubu alımlar hem kadrolu hem de sözleşmeli alımları da kapsamaktadır. Hatta kamu işçisi alımlarında da b grubu puan kullanılmaktadır.

 

Lisans mezunları için yukarıda belirttiğimiz alımlara başvurmak için çift yıllarda hesaplanan P3 puanı kullanılmaktadır. Bu puan genel kültür ve genel yetenek bileşenlerinden oluştuğu için 2014 KPSS'ye sadece b grubu tercih için giren adayların sadece Cumartesi Sabah oturumuna katılmaları yeterli olacaktır.

 

Bu oturum için 40 TL ücret ödenecektir.

 

A grubu alımlar ve girilecek oturumlar

 

Müfettiş, uzman, kaymakam, denetmen, denetçi, kontrolör gibi alımlardır. Bu mesleklere yönelik alımların hepsi kurumsal alımdır. Ve genel olarak her kurum farklı puanlar kullanmaktadır ve bu puanlar çok bileşenli puanlardır. Bu açıdan bakıldığında a grubu adayların bu alana yönelik tüm oturumlara girmesi uygun olacaktır.

 

Yani bu adaylar Cumartesi Sabah+Pazar Sabah+Pazar öğle oturumlarına katılmalıdırlar. Bu adaylar her oturum başına40 TL verecek olup, belirttiğimiz üç oturum için toplamda 120TL vereceklerdir.

 

Öğretmen alımları ve girilecek oturumlar

 

Öğretmenlik puanları 1 yıl geçerlidir ve genel olarak Ağustos ayında büyük atama yapılmaktadır. Duruma göre ise Şubat aylarında da ek atama yapılmaktadır.

 

Öğretmen adayları için 2013 yılından itibaren P10 ve P121 olmak üzere iki farklı puan hesaplanmaktadır.

 

P121 puanı; kılavuzda belirtilen 16 daldaki öğretmenlik için hesaplanan puan türüdür. Bu puan; genel kültür +genel yetenek+ eğitim bilimleri+ÖABT bileşenlerinden oluşmaktadır. Yani bu 16 branş mezunu olan adaylar Cumartesi Sabah+Cumartesi öğle + ÖABT (20 Temmuz) oturumlarına katılacaklardır. Bu adaylar toplam 120TL sınav ücreti ödeyeceklerdir.

 

P10 puanı; kılavuzda belirtilen 16 branş haricindeki öğretmenlikler için tercihlerde kullanılan puandır. Bu puan; genel kültür +genel yetenek+ eğitim bilimleri bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu adaylarımızın Cumartesi Sabah+Cumartesi öğle oturumlarına katılmaları yeterlidir. Bu oturumlar için sınav ücreti toplam 80TL'dir.

 

Din Hizmetleri atamaları ve girilecek oturumlar

 

2014 yılı itibariyle ilk defa uygulanacak olan sisteme göre din hizmetleri sınıfında çalışacak olanların atanmaları için artık alan sınavına girme zorunluluğu gelmiştir. Bunun için KPSS puanlarına 3 yeni puan eklenmiş ve bunlardan "P124" puanı lisans düzeyinde din hizmetleri sınıfındaki unvanlara atanacak olanların kullanacağı puan olarak belirlenmiştir.

 

P124 puanı; genel kültür + genel yetenek+din hizmetleri bilgisi testi bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu yüzden bu alandaki adayların Cumartesi Sabah+DHBT (18Ekim) oturumlarına girmeleri gerekmektedir. Bu adaylarımız toplam 80 TL sınav ücreti ödeyeceklerdir.

 

POMEM ve girilecek oturumlar

 

Lisans sonrası polis olmak isteyen adayların POMEM'e başvurabilmeleri için P3 puanına ihtiyaçları vardır.Bu puan genel kültür ve genel yetenek bileşenlerinden oluştuğu için 2014 KPSS'ye sadece B grubu tercih için giren adayların sadece Cumartesi Sabah oturumuna katılmaları yeterli olacaktır. Bu adaylarımız sadece 40TL sınav ücreti vereceklerdir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ceyda 2020-09-21 15:05:27

ben ulusarası ticaret ve lojistik okuyorum kpss hangi alan sınavına gireceğim ?

banner49

banner52