banner5

İnsanlara Allah'ı anlattı

Hacı Bayram-ı Veli'nin hocası Somuncu Baba, düzenlenen panelle anıldı

18 Kasım 2012 Pazar 10:55
İnsanlara Allah'ı anlattı
MÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Somuncu Baba'nın önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek, “Diyâr diyâr dolaşıp insanlara Allah'ı anlatmıştır” dedi

Hacı Bayram-ı Veli'nin hocası Somuncu Baba ile önemli mutasavvıf ve divan şairlerinden Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi, Mevlâna Kültür Merkezi'nde, Osman Hulusi Efendi Vakfı'nca düzenlenen panelle anıldı. Panelde konuşan öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, İslâm ahkâmının öngördüğü hususların doğru birşekilde telakki edilebilmesi için Somuncu Baba gibi şahsiyetlerin hayatları iyi anlaşılması gerekir diye konuştu
Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı, Hacı Bayram- ı Veli'nin hocası, asıl adı Hamid Hamidüddin olan  ama halk arasında 'Somuncu Baba' olarak bilinen, büyük Allah dostunu ve yine onun talebelerinden olan  Es – Seyyid Osman Hulusi Efendi'yi, düzenlediği panelle andı. Panelde konuşan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Somuncu Baba'nın hayatını anlattı. Ömrü boyunca ihtiyaç sahiplerine ekmek dağıttığı için Somuncu lâkabını aldığına değinen Şimşirgil, İslâmiyetin doğru bir şekilde aktarılması isteniyorsa, bu gibi Allah dostlarının yaşayışlarının iyi incelenmesi gerektiğini belirtti. İslâmiyeti bugüne getirenlerin de Allah dostları olduğunun altını çizen Ahmet Şimşirgil, Somuncu Baba'nın da böyle biri olduğunu ifade ederek, bu alimleri tanımayan, anlamayanların İslamiyeti de anlamadığını savundu.Şimşirgil, Hamid Hamidüddin'in Kayseri'de dünyaya geldiğini hatırlatarak, devamında şunları kaydetti: “Diyâr diyâr dolaşıp insanlara Allah'ı anlatmıştır. Devrin büyük alimlerinden dersler alarak ilmiyle amel etmeye çalışmıştır.” 
 
 

HALKIN HİZMETKÂRI: HULUSİ EFENDİ
Düzenlenen programda Dr. Ümran Ay da Somuncu Baba'nın talebesi olan Es – Seyyid Osman Hulusi hakkında konuştu. Hulusi Efendi'nin yaşadığı dönem boyunca hocasınında himmetiyle halkın hizmetine koştuğunu söyleyen Ümran Ay şöyle konuştu: “Bu insanları gerçek manâda anlamak lâzım. Nasıl yaşamışlar, nasıl bir dünya görüşüne sahipler tüm bunları iyi irdelemek gerekir. Zira her iki cihanda; hem ahiret hem de dünya hayatının saadet ve mutluluk anahtarları böyle Allah dostalarının elinde olmuştur. Eğer o anahtarları elde edebilirsek şükür ve kanaatkârlık içinde hayatımızı idame ettiririz.” Ay, daha sonra Hulusi Efendi'nin kaleme almış olduğu divanından beyitler okuyarak konuşmasına son verdi. Program sonrası salonda bulunan davetlilere 'Somuncu Baba' ekmeği dağıtılarak panel son buldu.
HABER MERKEZİ 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner52