banner5
banner68

‘Eğitim ticaret değildir!’

Eğitim-öğretimin birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak gören Armağan Koleji, bu anlayışla milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştiriyor. Özel Armağan Koleji Kurucu Başkanı Rıza Ekici, “İnsan yetiştirmenin ticari bir karşılığı yoktur olmamalıdır” dedi

26 Mart 2020 Perşembe 06:59
‘Eğitim ticaret değildir!’

Eğitimin önemini bilerek hareket eden Özel Armağan Koleji, eğitim modellerini bu doğrultuda belirlemiş durumda. Değerler eğitimine önem veren Armağan Koleji, öğrencilerin haya, edep, adalet, irfan, ihsan sahibi olmaları için gayret gösteriyor. Eğitim anlayışlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Özel Armağan Koleji Kurucu Başkanı Rıza Ekici, eğitimin milletin geleceğini inşa etmek olduğunun altını çizdi. “Bir milletin değerleriyle kendini yeni nesiller olarak da devam ettirme çalışmasıdır” diyen Ekici, şunları söyledi, “Belki mesleki anlamda bilgiler aktarmanın bir karşılığı varsa da Eğitimin, yani insan yetiştirmenin ticari bir karşılığı yoktur olmamalıdır. Eğitim-Öğretim birbirinden ayrılmayan bir bütünlük arz eder. Bir yapıyı oluşturan unsurlar nasıl ki birbirinin üzerine inşa edilmesi gerekiyorsa eğitim öğretim içerikleri de aynı şekilde planlanmalıdır. Eğitim içeriği düzenlenirken; hayâ, edep, hikmet, adalet, irfan, ihsan gibi önemli erdemler önceliğe alınması gerekir. Öğretimin içeriği hazırlanırken; içerik, yöntem, strateji, materyal gibi konuların önceliğe alınması gerekir. Bu doğrultuda ön plana çıkan Armağan Koleji, öğrencilerin yeryüzünün geleceğini imar edecek önemli şahsiyetler olarak görür, bu doğrultuda bir eğitim anlayışı belirler.”


AKADEMİK ÇALIŞMALAR

Özel Armağan Koleji Okul Müdürü Musa Bağcı Armağan Koleji’nin akademik gelişiminden bahsetti. Öğrencilerin kazanmaları gereken hedef davranışları öncelikle okul ortamında, ders içerisinde kazandıklarını belirten Bağcı, “Öğretmenler sık tekrarlı anlatımlarını akıllı tahta ve farklı ders materyallerini kullanarak yaparlar. Öğrenci öğretmenlerinin rehberliğinde ders içeriğine göre drama, deney; konuya uygun zihin ve elbecerilerini sergilediği projelerle akademik başarısını artırmaktadır. Öğrencilerimizin akademik başarısı okulumuzda yapılan 7 sınavla ölçülmektedir. Bu sınav sonuçlarına göre başarısı %90 olan öğrencilere ve kendi başarısını %10 artıran öğrencilere başarıyı teşvik ödülleri vermekteyiz. Sınavda başarısı düşen öğrencilerimiz için de rehberlik birimimiz tarafından takip çalışması başlatılır. Bireysel etütler verilir” dedi.

HAFTA SONU KURSLARIMIZ

Öğrencilerin eksik konularının hafta sonu kurslarıyla tamamlandığına dikkat çeken Bağcı, “Öğrencilerimizin çok yönlü gelişimine katkıda bulunmak için etütlerle ders takviyeleri; sosyal ve sportif faaliyetlerin yer aldığı kurslar düzenlemekteyiz. Öğrencilerimizin tercihlerine göre; Tenis, Tekvando, Tiyatro, Şiir, İngilizce Tiyatro, Ebru, Zeka Oyunları, İngilizce Konuşma, Bocce, Okçuluk, Robotik Kodlama kulüpleri açılır” diye konuştu.

SOSYAL FAALİYETLER

Armağan Koleji olarak sosyal faaliyetlere de büyük önem verdiklerine dikkat çeken Bağcı, şunları kaydetti, “Armağan Kolejinde öğrenciler sosyal etkinliklerde aktiftirler. Bilim Merkezi etkinlikleri, atbinme, body adventure, buz pateni faaliyetleri, huzur evi ve sevgi evi ziyaretleri ile öğrencilerimizin sosyal gelişimine katkıda bulunuyoruz. Okul Gezilerimiz ile her yıl ilkokul ve ortaokul bazında rehber eşliğinde il içi ve il dışı geziler düzenleyerek öğrencilerimizin yeni yerler keşfetmelerini sağlıyoruz. E-Twinning Projelerimiz ile öğrencilerimizin iletişim becerilerini geliştiriyoruz. Hem farklı ülkelerin kültürlerini öğreniyoruz hem kendi kültürümüzü tanıtıyoruz. Öğrencilerimiz dünyayı tanımış oluyor. İşbirliği ve paylaşmayı öğreniyorlar. Ders Çalışma ve Motivasyon Kampımızla 1 haftalık; Ders çalışma, Manevi Eğitim, gezi vs. çalışmalarımızı tatilde de devam ettiriyoruz.”

MANEVİ EĞİTİM

Armağan Koleji’nin manevi eğitim anlamında güzel işler başardığını bunun da meyvesini iyi yetişen öğrencilerle aldığını dile getiren Bağcı, konuyla ilgili şunları aktardı, “Okulumuzda değerler eğitimi programı hassasiyetle uygulanmaktadır. Programa göre her ay 1 hadis, 1 sure, 1 peygamber kıssası öğretilmektedir. Tüm sınıflarımızda Kuran-ı Kerim okuma ve meal okuma çalışması yapılmaktadır. Aynı zamanda tüm öğrencilerimiz vakit namazlarını okulumuzda cemaatle kılmaktadır. Mezun olan öğrencilerimizin kurmuş olduğu derneğimizde eğitici oyunlar eşliğinde öğrencilerimize manevi değerler eğitimi devam etmektedir. Hayat rehberimiz Kuran-ı Kerimi en güzel şekilde okutmaya çalışmak ve aynı zamanda Kuran-ı Kerim muhabbetini öğrencilerimizin gönüllerine işlemek birinci hedefimizdir. Hafızlık grubuna alınan öğrencilerimize ise akademik eğitimleri aksatılmadan özel programlar hazırlanır. Böylece öğrencimiz kendi sınıfının ders programından kopmadan hem akademik öğrenimine devam eder, hem de hafızlık projesini tamamlar. “Geleceğe Sağlıklı Nesiller ARMAĞAN Etmek” konusunda Kur’an-ı Kerim ışığında çalışmaya devam ediyoruz. Okulumuzda tolu kitap okuma etkinlikleri ve kitap okuma alanları ile okumaya teşvik ediyoruz. Her ay öğrencilerimize onların muhakeme yeteneklerini geliştirecek kitap sınavları yapılmakta böylelikle öğrencilerin analiz becerisi kuvvetlendirilmektedir.”

KONYA ÖZLEDİĞİ EĞİTİME KAVUŞTU

Yıllardır manevi değerlerini koruyan ve akademik başarıları ile öne çıkan Armağan Koleji Konya’nın en özel eğitimini vermek için yola çıktı. Özel Armağan Kız Anadolu Lisesi hakkında bilgilendirme yapan Okul Müdürü Mustafa Ekici şunları ifade etti; “Konya’nın en seçkin öğretmen kadrosu ile çalışıyoruz. Öğretmenleriminiz, her biri alanında uzman, akademik ve pedagojik anlamda kendini ispatlamış öğretmenler olmalarının yanı sıra manevi anlamda da öğrencilerimize rol model olabilecek ve yol gösterecek donanımdadır. Okulumuza LGS de 350 puan üzeri almış kız öğrencilerimizi kabul ediyoruz. LGS puanlarına göre %100’e varan eğitim indirimi uyguluyoruz. Kurumumuz ilkokul ve ortaokuldaki başarısını lise ye de taşıyacaktır. Bu sene LGS de 36 öğrencide 34 yerleştirme başarısına imza attık. 36 öğrencimizin 4 tanesi Fen Lisesini kazandı.” Mustafa Ekici Tek Cinsiyetli Eğitimin avantajlarını anlatarak sözlerine şu şekilde devam etti, “Okullar, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde önemli roller oynamaktadır. Bu nedenle öğrencilerin duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak büyümelerini sağlayacak bir okul ortamında bulunmaları gerekir. Bizlerde bu düşünce doğrultusunda kendilerini en rahat ifade edebilecekleri, başarılarını daha iyi kanıtlayabilecekleri bir ortam oluşturduk. Bizi temelde Kız Lisesine çeken asıl gücün dinimizde kadın ve kız çocuklarına verilen ehemmiyettir. Yüce dinimiz İslam, kız çocuklarımızı yüceltirken onların naif ve zarif dimağlarının eğitimine ve geliştirilmesine önem vermektedir. Biz de kurum olarak önem verdiğimiz bu hassasiyetlerden dolayı kızlarımızın daha özel bir eğitimle bu süreçten geçmelerini temenni ederek Kız Lisemizi açtık.” Ekici, Özel Armağan Kız Anadolu Lisesinde eğitim görecek öğrencilere ve ailelerine başarılı bir eğitim öğretim yılı dileyerek sözlerini bitirdi.

ABDULLAH AKİF SOLAK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50