banner5

Hep merak ettiğim bir konu var;

Ülkemin ilk en üstün zekalı, zihni gelişme potansiyeli olan ilk yüz kişisi kimdir?

Aynı soruyu uğradığım bir köyde buranın en zeki ilk on kişisi kimdir?

Bir ilçenin mesela. Dünyanın ilk 100 üstün zekalı ve gelişmiş zihni kapasiteye sahip insanı kimdir?

Tabi bu sorunun iki ana sonucu var.

  1. Şu anda görünen en üstün zekalı insanı
  2. Veya ortaya çıkabilseydi olabilecek en üstün zekalı insan kimdir?
  3. Şu an toplumuna en faydalı olan ve olabilecek insanları neredeler, nasıllar merak konum içindedir.

Çevremi bir de o niyetle inceler, insanları bir de o niyetle dinlerim.

Şu an en ileri seviyede olanlar gerçekten en ileri seviyede ve en faydalı olan insanlar mı?

Yazarlar, politikacılar, sanatkârlar, iş adamları acaba en üstün seviyede oldukları için mi oradalar? Elbette hayır.

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru insanlarla doğru adımları atarak veya attığı adımların doğruları tamamlayacak bir tevafukla olması ile insanlar bir yerlere gelmişlerdir.

Toplumların içinde en ücra köşelerde aslında dünyanın varlığında, insanlığın tekamülünde çok önemli rol oynayacak, potansiyeli çok güçlü ama hiç fark edilmemiş insan ne kadar çoktur?

Diğer bir açıdan acaba en üstün konuma gelebilmiş yetenekler en üstün insanlık özellikleri ile de donatılmış mıdır?

Bunları en iyi seviyeye getiren sistemin kontrol eden güçler acaba insanlık adına da en iyi kimseler mi?

Bence hayır. Eğer samimi bir şekilde böyle olsaydı dünya bugünkü seviyesinde acımasız olmazdı.

Bu soruları sorma maksadım bir nebze de olsa insanlık adına düşünebilme özelliğimize katkı sağlamak. Birlikte düşünebilmek.

Dedim ya amacım özellikle ülkemizin gençleri içerisinde ülkemizi ve insanlığı yüceltebilecek bu doğrultuda önemli projelere imza atarak ülkemizin dünya içinde önemli bir konuma gelmesini sağlayacak kişileri nasıl buluruz? Sorusunu sürekli soruyorum.

Geçenlerde bir arkadaşımın Silifke Yeşilovacık’taki evinde çay içerken Karadeniz Teknik Üniversite’sinde Kimya Bölümü 2 inci sınıfta Müşerref Yetkin ile tanıştım. Ailesi; annesi çiftçi ve ev hanımı, babası bir şirkette kaptan. Özellikle parfüm ve kozmetik konusunda ilgilenmek istiyor. Tıbbi ve aromatik bitki potansiyeli yüksek Torosların eteğinde bir Akdeniz kasabası Yeşilovacık’ta bir gencin bu konuyu seçmesi beni çok etkiledi. Çok anlamlı soruları ve bakış açısı ile dikkatimi çekti. Ne istediğini biliyor azimli kararlı. Keşif ruhu var. Aklı ile var olmak istiyor. Ve bulunduğu yer dünya kozmetik hammaddesinin yetiştiği bitkilerin var olduğu ama sistematik bir şekilde ekonomiye kazandırılamayan Toroslar.

Ve bir genç çıkmış kimya konusunda eğitim alıyor, üstelik bilinçli bir tercih ve kaliteli hedefleri var.

Şakir Can Özdal, lisede Bilsem sınavlarını kazanmış. Gaziantepli, çok sevdiğim bir hocam tanıştırdı. Birlikte çay içerek muhabbeti demledik. Üstün vasıfları ile başarılı olmuş. Şimdi Gaziantep Üniversitesi elektrik Elektronik Bölümünde 2’nci sınıf öğrencisi. Ailesi ticaret ile uğraşıyor.

Çok farklı bir insan. Bakış açısı oldukça geniş. Algı düzeyi derin. Muhakemesi güçlü. 9 arkadaş bir grupları var. Tıp, eczacı, işletmeci, elektronik, bilgisayar, hukuk derken birçok farklı mesleklerden kişiler. İHA ve SİHA ile uğraşıyorlar. Ülkenin dengesini iyi yönde değiştirecek projelerle hayatta konumlanmak istiyorlar. Okuyor ve araştırıyorlar. Tarih, ekonomi ve siyaset ile de donanımlılar. Edilgen değil etkili olmak isteyen bir ruh halleri var. Hayatı muhakeme ediyorlar. Hayatı okumaya çalışıyorlar.

Furkan Çankırı, Çanakkaleli bir ailenin iki oğlundan küçüğü. Babası orman emeklisi, danışman olarak çalışıyor.

Bu cumartesi birlikte kahvaltı yaptık. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimlerinde PDR okuyor. Hazırlığı yeni bitirdi. Şimdi SİMURG adlı, öğrencilerin 5 yıl önce kurdukları bir derneğin başkanı. O derneğin üçüncü başkanı. Hedefi, insanlığı yücelten projeler üretecek insan kaynaklarını yetiştirecek bir eğitim sistemi kurmak. Çok okuyor. Dolu dolu. Bakış açısı çok geniş. Araştırıyor. Başkanlık yaptığı dernekte ekip arkadaşları ile çok önemli aktiviteler yapıyorlar. Makam mevki sahibi olma, kurum ile kimlik kazanma amacını çoktan aşmışlar. Ulusal ve uluslararası firmaların sponsorluğunda lise ve üniversite öğrencileri ile iş dünyasını XYZ gibi kamplar ile buluşturuyorlar. Tabiri caiz ise lise ve üniversite öğrencilerine zaman tünelinden iş hayatına götürüp yaşatıyorlar.

Mehmet Haluk Ovacık. Oğlum. Hem Konyalı hem Mersinli. Aslında her yerli. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde okuyor. SİMURG Derneği’nin kurucu başkanı. Aynı zamanda çeşitli organizasyonel formatların da tasarımcısı. Derneği arkadaşları ile kurarken amaçları gençlerin kendilerini keşfetme yolculuklarında Kaf Dağ’ına rehber olmak idi. SİMURG, 16 farklı şehir 34 farklı üniversite ve liseden genç üyeye sahip. Bugünlerde yavaş yavaş mezun gençlerine de kavuşuyor. Haluk, çok okuyor, yazıyor ve şu anda bir kitap hazırlığında. Hedefi sürdürülebilir bir çevre ve yaşanabilir bir dünya için gerekli sisteme katkı yapmak. Bunun için özgür düşünceli insan kaynaklarını sağlayacak sistemi oluşturmanın ve kaliteli insan kaynağı ağına sahip olmanın önemini biliyor. Bunun için arkadaşları ile çalışıyor. Şimdi hem okulunu bitirirken hem de SİMURG’un daha kaliteli üyelere sahip olması için doğru kaynağın tespitine yönelik sistemi kuruyorlar. Böylelikle aynı zamanda lise ve üniversitelerden kaliteli öğrencileri ekiplerine dahil edecek alt yapıyı hazırlamış oluyorlar. Yani insan kaynakları ağlarını zenginleştiriyorlar.

Bu gençlerin her biri bir iş yapmak için bir torpil peşinde değil.

Amaçları insanlığa kaliteli insan kaynağı tedariki.

Ülke ve dünya için stratejik projeler üretmek.

Memleketinin kaynağını üretime kazandırmak.

Özgüvenleri çok yüksek.

Kendilerine ait fikirleri var. Kendi potansiyellerini harekete geçirmek için gayret içindeler. Kendi değerlerinin farkındalar.

Etraflarına pozitif enerji veriyorlar.

Vahşi kapitalizmin insanlığı ayaklar altına aldığı, uygarlığın bir rol haline geldiği günümüz dünyasında ülkemiz gençlerinin kendiliğinden insanlık adına projeler yapmaları, kendi projeleri ile toplumda rol almak istemleri geleceğe dair çok ümitli gelişmeler.

Günümüzün dar bakış açılı yöneticileri, politikacıları, iş adamlarını görünce bu gençler ve benzerleri aydınlık yarınlarımız için topluma ümit veriyorlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner52