banner5

Zalimin sonuhüsranla biter

Tevbe Suresinin münâfıkların ayıplarını bildirmesi bakımından Müslümanlar için önemli olduğunu ifade eden Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş Hoca, "Allah, zalim olan kavmi hidayete erdirmez" dedi

Zalimin sonuhüsranla biter

Tevbe Suresinin münâfıkların ayıplarını bildirmesi bakımından Müslümanlar için önemli olduğunu ifade eden Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş Hoca, "Allah, zalim olan kavmi hidayete erdirmez" dedi

01 Kasım 2012 Perşembe 11:18
Zalimin sonuhüsranla biter

Konya Aydınlar Ocağı’nın TefsirSohbetleri’nde, Tevbe Suresini 107. ayetten 111. ayete kadar yorumlayan Tefsirve Hadis Uzmanı Muammer Koşdaş, bu surenin başında Besmele olmadığını ve inenen son sure olduğunu belirterek “Münâfıkların ayıplarını ortaya dökmesi vemü’min ile münâfığı-mü’min ile kâfiri birbirinden ayırdetmesi bakımından TevbeSuresi, üzerinde ehemmiyetle durulması gereken bir suredir. Çünkü münâfıklarınkalbinde mü’min ve müslümanlara karşı ölünceye kadar bir kin, bir öfke, birhile ve desise olmuştur ve kıyâmete kadar olmaya da devam edecektir. Hakikatteise kâfirler, müslümanlara karşı iyi niyetli gözüken planlar yapmaktadırlar”dedi.

Münâfıkların, Medine’de Kûba Mescidi’ninyanına; mü’minleri kandırmak, inanan müslümanlar arasına fitne ve fesattohumları ekmek maksadıyla hıristiyan olan Ebû Amir adında bir papaztarafından“Mescid-i Dırâr” olarak bilinen bir mescid yaptırıldığını ve bumescidin bir karargâh olarak kullanıldığına dikkati çeken Koşdaş Hoca, bu zararmescidi konusunda Peygamber Efendimiz’in Cenab-ı Hak tarafından, Tebuk Seferisırasında Cebrail vasıtasıyla “Binasını Allah korkusu ve rızası üzerine kuranmı hayırlıdır, yoksa yıkılmak üzere olan bir uçurumun kenarına kurup da onunlabirlikte cehennem ateşine göçen kimse mi? Allah, zalimler güruhunu doğru yolaeriştirmez” mealinde bir ayetle uyarıldığını kaydetti. Kûba Mescidi’nin Allahtarafından övüldüğünü belirten Koşdaş Hoca, Mescid-i Dırâr’ın da yerildiğiniifade ederek şu yorumlarda bulundu: “Cenab-ı Hak, mü’minlerden canları vemallarını, cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar Allah yolundasavaşırlar, öldürür ve ölürler. Mü’minler bu alışverişe sevinirler ve bundandolayı mutlu olurlar. Allah’la seher vakitlerinde konuşan ve saadete ereninsanların vasıfları ise şöyledir: Tevbe edenler, samimiyetle ibadet edenler,Hamdedenler, Oruç tutanlar, Ruku ve secde edenler, İyiliği emredip kötülüktensakındıranlar, İslâm sıırlarını koruyanlar, Diyâr diyar dolaşarak “Lâ ilâheillallah”ı tebliğ ederek gezenler.” Koşdaş Hoca, mü’minleri “Müşrikler içinistiğfar etmeyiniz. Allah’ın diniyle alay edenler ile Allah’ın diniyle harpedenlerin cenaze namazlarını kılmayınız, onlar için dua etmeyiniz. Kabirleriüzerinde durmayınız” şekinde uyararak konuşmasına son verdi.

HABER MERKEZİ


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.