banner5

Taşerona kadro yok

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın hastanelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınıp alınmayacağıyla ilgili soruna Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Söz konusu personelin kadroya...

Taşerona kadro yok

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın hastanelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınıp alınmayacağıyla ilgili soruna Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Söz konusu personelin kadroya...

11 Aralık 2013 Çarşamba 12:14
Taşerona kadro yok

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın hastanelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınıp alınmayacağıyla ilgili soruna Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Söz konusu personelin kadroya alınmasına yönelik Bakanlığımızın herhangi bir çalışması bulunmamaktadır” dedi

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın 2014 Yılı Sağlık Başkanlığı Bütçesi görüşmeleri esnasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sorduğu sorulara Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yazılı olarak cevap verdi. Bakan Mehmet Müezzinoğlu,  araştırmacı kadrosuna atananların hak kayıpları ve sağlıkta şiddetle ilgili sorulara ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
“ TBMM Genel Kurul gündeminde olan ve görüşülmesine başlanan 'Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın Çerçeve 8 inci maddesiyle 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenmesi öngörülen Geçici 13 üncü maddede, araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanlara, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara atanmadan önceki kadrolarına ait mali hakların, bu kadroda kaldıkları sürece ödenmesi ve döner sermaye ek ödemelerinin de. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesinde önceki kadroları için belirlenen ek ödeme miktarı kadar ödenmesi yolunda düzenleme yapılmıştır.
Bu düzenleme ile 663 sayılı Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanların, bu kadroya atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklarım bu kadroda kaldıkları sürece almaya devam edecekleri öngörülerek mali hak kayıplarının telafi edilmesi amaçlanmaktadır. Yine, 'Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın Çerçeve 47 nci maddesiyle 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'na eklenmesi öngörülen Ek 12'nci maddedeki düzenleme ile sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu tutuklama nedeni var sayılan suçlar arasına alınmakta, ayrıca özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel de, bu görevleriyle bağlantılı olarak kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından Türk Ceza Kanununun uygulanması bakımından kamu görevlisi sayılmakta olup, mezkûr düzenleme sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla vaki olan şiddetin önlenmesi ve caydırıcılık bakımından katkı sağlayacaktır.”
Hastanelerde çalıştırılan taşeron işçilerin kadroya geçirilip geçirilmeyeceğiyle ilgili olarak ise Bakan Müezzinoğlu, “Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşlarda sağlık hizmetleri sağlık personeli eliyle yürütülmektedir Hizmet alımları kapsamında çalıştırılan kişiler temizlik, bilgi işlem, güvenlik, yemek vb. işlerde çalıştırılmaktadır. Söz konusu personelin kadroya alınmasına yönelik Bakanlığımızın herhangi bir çalışması bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.
Sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirlerinin emekliliğe yansıtılıp yansıtılmayacağıyla ilgili ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şunları kaydetti: “Bakanlık olarak uzun bir süreden beri üzerinde durduğumuz konulardan biri çalışanlarımızın döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır. Bilindiği gibi, böyle bir düzenleme ancak yasal değişiklik ile yapılabileceğinden bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Maliye Bakanlığımın da olumlu görüşünün alınması gerekmektedir. Bakanlık olarak önümüzdeki süreçte çalışanlarımızın döner sermaye ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması için gerekli çalışmaların başlatılması ve ayrıca ilgili bakanlıklar ile de görüşmeler yapılması planlanmaktadır.”
HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.