banner5

‘Şiddet gören şiddet eğiliminde oluyor!’

KTO Karatay Üniversitesi’nde kadına şiddet sempozyumu yapıldı. Sempozyumda şiddete maruz kalan bireylerin ilerleyen yıllarda şiddete yönelik eğilimlerinin de arttığına dikkat çekildi

‘Şiddet gören şiddet eğiliminde oluyor!’

KTO Karatay Üniversitesi’nde kadına şiddet sempozyumu yapıldı. Sempozyumda şiddete maruz kalan bireylerin ilerleyen yıllarda şiddete yönelik eğilimlerinin de arttığına dikkat çekildi

11 Mart 2019 Pazartesi 13:55
‘Şiddet gören şiddet eğiliminde oluyor!’

KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Konya Barosu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde geçtiğimiz aylarda görevi başında katledilen akademisyen Ceren Damar Şenel anısına “Kadına Şiddet Sempozyumu” düzenledi. Sempozyumda şiddetin ekonomik, tıbbi, kültürel ve psikolojik olmak üzere birçok yönü olduğuna, şiddete maruz kalan bireylerin ise ilerleyen yıllarda şiddete yönelik eğilimlerinin de arttığına vurgu yapıldı.

TÜRK TOPLUMLARINDA KADINA AYRI BİR DEĞER VERİLİR

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Savaş Özdağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle bu sempozyumun daha da önemli bir hal aldığını vurguladı. Türk toplumlarında kadına ayrı bir değer atfedildiğini belirten Özdağ, “Gerçekleştirdiğimiz sempozyumda kadına şiddetin ceza ve medeni hukuk yönlerini tartışacağız. Kadının yeri eski dönemlerden beri Türk toplumlarında hep en önde olmuştur. Hatta yönetimsel kararlarda erkeğin bir adım önünde olduğu durumlarda tarihte mevcuttur. Kadın yönetimde, ekonomik kültürel hayatta hep fikri alınan bir birey konumundadır. Bu sebeple kadına verdiğimiz değerde Avrupa ve diğer toplumlardan çok önde bir milletiz.” diye konuştu.

TOPLUMSAL BAKIŞ AÇISINDA DÖNÜŞÜM ŞART’

Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Tülen “Kadın Hakları ve Tarihsel Süreci” konusunda bildirisini sunarken, toplumsal cinsiyetin toplumlar ve kültürlerine göre değişiklik gösterebileceğini belirtti. Tülen, “Toplumsal cinsiyet toplumun kadına ve erkeğe tanımladığı rollerle ilgilidir. Tarihe baktığımızda kadınlara yönelik birçok ayrımcı politika karşımıza çıkmaktadır. Roma hukukuna baktığımızda kadınlar kamusal görevlere getirilmemişlerdir. 17. yüzyılda ortaya çıkan kapitalizm ile ise kadın-erkek eşitliğine yönelik kavramlar konuşulur bir hal almıştır. Kadın-erkek eşitliğinde ve kadına yönelik şiddetin önlenmesinde sadece yasalar etkili olamamıştır, toplumsal bakış açısında da bir gelişim, dönüşüm yaşanması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

‘ŞİDDET, İNSAN HAKLARI İHLALİDİR’

Şiddetin ceza hukukundaki yerine ilişkin bilgiler veren Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Berrin Akbulut, şiddetin insanlık tarihi kadar eski olduğuna vurgu yaptı. Akbulut, “Son yıllarda maalesef toplumumuz kadına ve çocuğa şiddet konusunda çok fazla gündeme geldi. Şiddetin ekonomik, tıbbi, kültürel ve psikolojik olmak üzere birçok yönü var. Şiddete tek bir açıdan bakmamalıyız, ailede o şiddete şahit olan varsa çocukları da değerlendirmeliyiz. Olumsuz bir durum yaşanan ailede yetişen çocuğun ilerleyen yıllarda şiddete eğiliminin arttığı da çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Şiddet, insan hakları ihlalidir. Ülkemizde ceza hukuku ise bazı durumlarda yetersiz gelmektedir, bu kapsamda 2012 yılında İstanbul Sözleşmesi ile bazı düzenlemeler yapılmıştır” dedi.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.