banner5

Selçuk’tan turizm atağı  

SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, “Konya’mızın zengin kültür ve turizm potansiyelini sanat yoluyla, yazılı ve görsel iletişim yoluyla, kısa filmlerle tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi

Selçuk’tan turizm atağı  

SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, “Konya’mızın zengin kültür ve turizm potansiyelini sanat yoluyla, yazılı ve görsel iletişim yoluyla, kısa filmlerle tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi

07 Kasım 2017 Salı 11:05
Selçuk’tan turizm atağı  

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi yeni eğitim ve öğretim yılında da eğitime güçlü kadrosuyla devam ediyor. Turizm Fakültesi’nin geçmişi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Necmi Uyanık şunları söyledi: “Fakültemiz, Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak 05.09.2009 tarihinde 27340 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2009/15381 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılında, Konaklama İşletmeciliği bölümüne 97 öğrenci alarak eğitim ve öğretime başlamıştır. 16.05.2013 tarihinde ise 28649 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2013/4686 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüksekokul kapatılıp Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi kurulmuştur”

GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ ALDI

“Fakültemiz bünyesinde, Turizm İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Rekreasyon Yönetimi olmak üzere dört bölüm açılmıştır” diyen Dekan Prof. Dr. Necmi Uyanık, “Bu bölümlerden Turizm İşletmeciliğine, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerine öğrenci kabulü yapılmaktadır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz, 2017-18 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır. Fakültemizin eğitim süresi 4 yıldır. Fakültemizde dersler, teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir ve uygulamalı öğretim (staj) zorunludur. Ayrıca mezunlarımız, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi gibi kamu kurumlarına ve özel sektöre sınav ve iş için başvuru yapabilmektedirler” 

BİN 372 ÖĞRENCİ TURİZM FAKÜLTESİ’NDE EĞİTİM GÖRÜYOR

Her yıl hedeflerini bir kat daha arttırdıklarının ve dünya çapında bir kurum olmak istediklerinin altını çizen Dekan Prof. Dr. Nemci Uyanık, “Fakültemiz vizyonu, dünya çapında ilk 500’e giren, ulusal ölçekte ilk 5’e giren, toplum için bilim üreten, marka bilinirliği yüksek, fiziki, akademik ve idari açıdan dünya çapında akademik bir kurum olmaktır. Fakültemize 2016-2017yılında yatay geçiş ile 29, yabancı uyruklu 2 öğrenci, Çift anadal programı ile 2 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Fakültemizde 11 Akademik Personel Turizm İşletmeciliği bölümünde, 8 Akademik Personel Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünde ve 5 Akademik Personel Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde olmak üzere toplamda 24 Akademik Personel bulunmaktadır. 23 memur ise görevlerine devam etmektedir. Fakültemizde hali hazırda üç bölümümüzde toplamda 1372 öğrenci öğretimlerine devam etmektedir. Turizm İşletmeciliği bölümünde 65 yüksek lisans öğrencimiz ve 28 yüksek lisans mezunu öğrencimiz, 20 doktora programı öğrencimiz ve 2 doktora programı mezunu öğrencimiz, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünde ise 61 yüksek lisans öğrencimiz ve 7 yüksek lisans mezunu öğrencimiz bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

ULUSLARARASI KONGRE 2018 MAYIS AYINDA ÖZBEKİSTAN’DA YAPILACAK 

“Fakültemiz öğretim elemanları 1 ulusal ve 2 uluslararası olmak üzere, 3 dergide editörlük yapmakla birlikte, öğretim elemanlarımızın 5 farklı bilimsel, akademik, mesleki kuruluşa üyeliği bulunmaktadır” diyen Dekan Prof. Dr. Necmi Uyanık, “2016-2017 yılında indekslere giren hakemli dergilerde toplam 53 eser yayınlamışlardır. Bu yayınlardan 7’i uluslararası makale, 28’sı uluslararası bildiri, 9’i ulusal makale ve 4’ü ulusal bildiri, 5’i ise kitap bölümünden oluşmaktadır. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında fakültemiz öğretim elemanları tarafından 1’i diğer etkinlikler ve diğeri BAP projesi olmak üzere toplam 7 proje yürütülmüştür. Fakültemiz öğretim elemanları, 2 uluslararası kongre düzenleme kurulu üyeliği, 2 kongre bilim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuşlardır.  Fakültemizde 2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde 1uluslararası kongre düzenlenmiş olup, ikincisi planlanan kongremiz, 2018 Mayıs ayı içerisinde Özbekistan’da gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı

      “KONYA KÜLTÜRÜNÜ ULUSLARARASI ALANA TAŞIMAK İSTİYORUZ” 

Öğrencilerin başarı düzeylerinin arttırılması yönünde destek ve ödül sistemlerini geliştirmek adına, Farabi ve Erasmus değişim programları düzenli olarak yürütüldüğünü belirten Dekan Prof. Dr. Necmi Uyanık, “Turizm medeniyetin altın anahtarıdır, sloganıyla çıktığımız bu yürüyüşte Konya kültür ve turizmini etkin şekilde uluslararası alana taşımak istiyoruz.  Öğrencilerimizle birlikte turizm ve kültürle alakalı tüm özel, resmi ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli çalışarak çağın şartlarına uygun, araştırıcı üniversite moduna uygun çalışmalara imza atmak istiyoruz. Özellikle sağlık turizmi, gastronomi ve mutfak sanatları kültürümüze uygun Selçuklu medeniyetinden günümüze Anadolu’nun zengin potansiyelini geleceğe taşımak istiyoruz. Şu anda Turizm Fakültesi olarak bağımsız bir binaya ihtiyacımız vardır. Mevcut şartlar içinde gerek Konya’mızın, gerek Anadolu’muzun zengin kültür ve turizm potansiyelini sanat yoluyla, yazılı ve görsel iletişim yoluyla, kısa filmlerle tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Fakülte olarak yaptığımız faaliyetlerde her zaman yanımızda olan, Fakültemizin akademik kadrosunun zenginleşmesinde, bizlere destek veren değerli Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin Hocamıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ 

Son Güncelleme: 07.11.2017 16:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.