banner5

Şeker'den çiftçiye vefa

Konya Şeker, ayçiçeği avans fiyatını ithal ayçiçeği fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 üstünde açıkladı.

Şeker'den çiftçiye vefa

Konya Şeker, ayçiçeği avans fiyatını ithal ayçiçeği fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 üstünde açıkladı.

30 Ağustos 2016 Salı 11:06
Şeker'den çiftçiye vefa

 PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, "Bizim tercihimiz ithal ürünle sefa değil, çiftçimize vefadır" dedi 

Yaptığı yüksek tonajlı alımlarla faal olduğu sektörlerde girdi olarak kullanılan tarımsal ürünlerde piyasanın oluşmasında belirleyici konumda olan ve alımını gerçekleştirdiği her ürün gurubunda en iyi fiyatı veren tarım sektörünün lokomotif kuruluşlarından Konya Şeker A.Ş.'nin ticari olarak tolere edilebilir en üst sınır olan fiyat haddini belirleyerek ithal ayçiçeği fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 üstünde bir ayçiçeği avans fiyatını açıkladığı belirtildi.

 Ayçiçeği hasadının başlaması, ürün borsalarında fiyatın 1.475 - 1.500 TL/Ton seviyelerinde oluşmaya başlaması, üreticinin de bir an önce hasada başlayıp ürününü teslim etmek istemesi ve bu konuda alım yapması için Konya Şeker'e yoğun talepte bulunması üzerine geçtiğimiz günlerde emanet alıma başlayan Konya Şeker ayçiçeği avans fiyatlarını açıkladı. 44 yağ ve yüzde 8 nem oranlı ayçiçeği için ton başına 1.675 TL avans fiyat belirleyen Konya Şeker yüzde 50 yağlı ayçiçeğinin tonunu ise 1.817 TL'den alacak. Konya Şeker'in açıkladığı ve navlun ve vergiler dahil fabrika teslim ithal ayçiçeği fiyatlarının ortalama yüzde 10 üstünde açıkladığı fiyatlara göre; yüzde 40 yağlı ayçiçeğinin ton başına avans fiyatı 1.580 TL olurken, 41 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.604 TL'den, 

42 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.627 TL'den, 

43 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.651 TL'den, 

44 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.675 TL'den, 

45 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.699 TL'den, 

46 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.722 TL'den, 

47 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.746 TL'den, 

48 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.769 TL'den, 

49 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.793 TL'den, 

50 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.817 TL'den yapılacak.

 10 alım noktasında ayçiçeği alımına geçtiğimiz günlerde emanet usulüyle başlayan Konya Şeker, avans fiyatı açıklaması ile birlikte ürün bedellerini de her yıl olduğu gibi 10 gün içinde peşin ödeyecek. Emanet usulü alım yapan ve avans fiyat açıklayan Konya Şeker'in ayçiçeği fiyatını açıklamak için beklemesinin sebebinin ise ayçiçeği ithalat tebliğinin yerli üretici lehine değiştirilmesi için yürüttüğü girişimler olduğu belirtildi.

 "MİLYONLARI FEDA EDERİZ, ÜRETİM VE ÜRETİCİYİ FEDA ETTİRMEYİZ"

 AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker'in, her ürün ve her üreticiye sahip çıkmayı birinci görev olarak kabul ettiğini, ayçiçeği ve ayçiçeği üreticisi için de güvence merkezi haline geldiğini söyledi.

 Başkan Konuk, "Bizim hesabımızı kar üzerine yapma lüksümüz yok biz hesabımızı vefa üzerine yapıyoruz. Yani bizim tercihimiz ithal ürünle bilanço sefası sürmek değil çiftçiye vefa gösterip, bilançoyu çok çalışıp pozitife çevirmektir. Yani alırken varsın biraz fedakârlık edelim niyetimiz halis olduğuna göre Rabbim nasıl olsa satarken kazandırır dedik ve bu sene ayçiçeği alım fiyatını ithal ürün fabrika teslimi ton başına 1.550-1.570 TL olmasına rağmen ayçiçeği fiyatını yerli üretici ayçiçeğinden soğumasın diye o fiyatın ortalama yüzde 10 üstünde belirledik. Bu önemli bir yaklaşımdır. Bu şirketin kimin yanında olduğunun, önceliğinin yerli üretim ve yerli üretici olduğunun ispatıdır. Biz bu fiyatı belirleyerek aslında bizim sektörümüzde faal olan ve ithal ürünü işleyen işletme ve markalara meydan okuduk. Onlara dedik ki, siz bizden girdiyi yüzde 10 ucuz alsanız da biz sizle rekabet edebiliriz dedik. Bizim kâr aşkımız yok memleket ve millet aşkımız var dedik. Milyonları feda ederiz, Konya'daki, Türkiye'deki üretimi ve üreticiyi feda etmeyiz, ezdirmeyiz dedik. Bu ülkenin, Konya'nın çiftçisi üretimden vazgeçmesin ki, paramız dışarıya akmasın, bizim çiftçimiz ayakta kalsın dedik. Bu bir tavırdır, bu bir yaklaşımdır. Biz bu yaklaşımımızı yıllardır sürdürüyoruz sürdürmekte de kararlıyız. Hükümetimizin yerli tüketimin yerli üretimle karşılanması yönünde bir ilke kararı var. Biz bu ilke kararı çerçevesinde yerli üreticinin ayçiçeği üretimine devam etmesi ve üretimini arttırarak ayçiçeğinde ithal ikamesini tamamen ortadan kaldırmak için üretici için ayçiçeği üretimini cazip halde tutmamız gerektiğini, bunun için de ayçiçeğinden üreticinin para kazanması gerektiğini ısrarla anlattık. Anlatmakla da kalmadık, uygulamalarımızla bu yaklaşımın lokomotifliğini yaptık.Tabiri caizse demokrasi nöbeti gibi ayçiçeği nöbeti tuttuk, ithal ürünün haksız rekabetinden üreticiyi elimizden geldiğince koruduk" dedi.

 Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilere göre Konya, ayçiçeği üretiminde Türkiye üçüncüsü. 2015 yılında 1 milyon 284 bin 677 dekar alanda 267 bin 12 ton ayçiçeği üretimiyle (yüzde 15,9) Tekirdağ birinci, 984 bin 61 dekar alanda 226 bin 573 ton ile (yüzde 13,5) Edirne ikinci oldu. Konya'da ise toplam 460 bin 376 dekarlık alanda 210 bin 307 ton ayçiçeği üretildi.

 İstatistiklere göre Konya, dekar başına 457 kg ayçiçeği üretimiyle ayçiçeği verimi açısından Türkiye'de birincisi sırada yer aldı. 2015 yılı ayçiçeği verimi açısından Konya'yı dekar başına 414 kg ile Aksaray, 390 kg ile Gaziantep, 376 kg ile Muğla ve 349 kg ayçiçeği ile Eskişehir izledi. Türkiye genelinde ise 2015 yılında 5 milyon 689 bin 950 dekar alanda 1 milyon 500 bin ton ayçiçeği üretildi.

HABER MERKEZİ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.