banner5

Mehmetçiğe dua edildi 

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Meram’da yapılan etkinliğinde Kur’an ve Ezan-ı Muhammediye sesleri yankılandı ve ay-yıldızlı bayrağımız ile Mehmetçiğe ve şehitlerimize yapılan dua damgasını vurdu.

Mehmetçiğe dua edildi 

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Meram’da yapılan etkinliğinde Kur’an ve Ezan-ı Muhammediye sesleri yankılandı ve ay-yıldızlı bayrağımız ile Mehmetçiğe ve şehitlerimize yapılan dua damgasını vurdu.

13 Şubat 2018 Salı 15:52
Mehmetçiğe dua edildi 

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Pazartesi Sohbetleri’nde gerçekleştirilen Kur’an tilaveti ve tefsir sohbetinde, Kur’an, ay yıldızlı bayrak ile şehitlerimize dua damgasını vururken Meram’da ezan sesleri yankılandı.

Sultan Selim Camisi din görevlisi Mustafa Akyüz’ün Kur’an tilavetinden sonra Selçuk Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü araştırma görevlisi Abdullah Karaca, Hakk katında tek geçerli kitap olan Kur’an-ı Kerim’de 43 yerde geçen Musa Kıssası ile ilgili açıklamalar yaptı. Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilen tefsir sohbetinde, “sözlü hitap ile siret ışığında Hz. Musa Kıssası ve Kur’an’ın üslûbu” hakkında bilgiler veren Abdullah Karaca, “Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de 43 yerde Musa kıssasına atıf yapılmaktadır. Ve 23 yıl boyunca Hazret-i Musa’nın kıssası anlatılmıştır. En uzun Musa kıssası ise, 135 

 Âyetten oluşan ve Mekke döneminde inen TâHâsûresindedir” dedi. Kur’an-ı Kerîm’in yazılı kültürün yaygın olmadığı ümmü bir toplumda, şairlerin çok olduğu ve sözlü kültürün yaygın olduğu bir dönemde nazil olmaya başladığı ifade eden Karaca, 43 sürede yer alan kıssalar ile siret arasındaki ilişkilerden örnekler verdi. TâHâSûresinde 9-99 âyetlerde yer alan Musa kıssası ile siret arasındaki münasebet hakkında dinleyicileri bilgilendiren Karaca, Hz. Musa’nı Tuvâ Vadisinde Cenab-ı Hakk ile konuşması ve peygamberliğin kendisine tebliğ edilmesi, mucizeler gösterilmesi, Musa Aleyhisselamın Allah’tan “Rabbim! Gönlüme ferahlık ver. İşimi bana kolaylaştır” diye destek istediğini ve Hz. Harun’la birlikte saraya giderek Firavun’u yumuşak bir üslûp ile davet edişleri ve ondan İsrailoğullarını serbest bırakmalarını istemeleri, önceki toplulukların akıbetleri, Firavun’un tehdidi ve sihirbazların direnişi, İsrailoğullarının gizlice çıkışı ve Firavun’un helâk oluşu, İsrailoğullarına verilen nimetlere nankörlük yapmaları, sapıtarak kendi yaptıkları Buzağıya tapmaları (Peygamberin yokluğunda şirk)ile 99’uncu âyette; Hz.Muhammed ile tekrar ilişkiye geçilerek kendisine geçmiş haberlerden hatırlatma yapılarak Kur’an’dan ve kıyâmet gününden ve Kur’andan yüz çevirenlerin akıbetlerinden bahsedildiğini dile getirdi. 

Havzan Karaciğan Camisi din görevlisi Bahattin Atabey’ingüzel sesindenKur’an-ı Kerim tilaveti dinlenildikten sonraher iki din görevlisinin çifte Ezân-ı Muhammmediye’yi okumaları, katılımcıları mest ederken Meram semalarında da ezan sesleri yankılandı. Bunun üzerine dernek sekreteri Muzaffer Tulukcu, Mehmet Âkif’in şu sözlerini hatırlattı: “Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli/ Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.”Daha sonra ilahiyatçı Abdullah Karaca’ya derneğin teşekkür plaketini HİSDER Başkan Yardımcısı Mustafa Dündar takdim etti. Diğer imam hatip görevlilerine de derneğin genel sekreteri Mehmet Altuntaş ile sayman Galip Koçak plaket takdiminde bulundular. 

“BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR”

Daha sonra Elektrik Mühendisi Muammer Yavuz’un getirdiği al bayraklar, konuşmacılara armağan olarak verildi. Afrin’de Mehmetçiklerin âdeta kuyu kazarak zor şartlar altında mücadele verdikleri, bu savaşta şehit oldukları hatırlatılarak topluca dua edildi ve şehitlerin ruhuna Fatihalar gönderildi. HİSDER Sekreteri Muzaffer Tulukcu ise, bayrak dağıtımında bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek’in “HER AN DUA HER YER TÜRK BAYRAĞI” başlıklı yazısını okudu. Program, bayraklar eşliğinde topluca çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.