banner5

Konya'ya iki yeni istasyon

Antalya'dan başlayıp Kayseri'ye ulaşacak olan saatteki hızı 250 kilometreyi bulması planlanan tren yolu hattının 213,500 kilometresi Konya sınırlarından geçecek

21 Kasım 2012 Çarşamba 12:02
Konya'ya iki yeni istasyon
Bu hat ilebirlikte Konya'da iki tane istasyon oluşturulacak. Ulaştırma, Denizcilik veHaberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan,saatteki hızı 250 kilometreyi bulacak olanAntalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Demiryolu Projesi Karatay Belediyesi'ndeyapılan toplantı ile tanıtıldı. Progama Çevre ve Şehircilik İl Müdürü MehmetYazıcıoğlu'nun yanı sıra yüklenici firmanın elemanları ile vatandaşlar katıldı.Toplantıda yapılması düşünülen demiryolu projesinin Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) raporu yüklenici firmanın koordinatörü Çevre Mühendisi Çetin Çakırtarafından anlatıldı.
 
ÇED raporunu halk ile paylaşan Çakır, projenin Konya'danda geçtiğini belirterek, “Hem yolcu hem de yük taşıma amacıyla gidiş-geliş olmaküzere 2 ayrı hat olarak ve elektrikle çalışacak trenlerin hizmet verebileceğişekilde tasarlanan demiryolu projesi ana hat ve bağlantı hattı olmak üzerke ikikesimden meydana gelmektedir. Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri ana hattı582+613.29 kilometreden oluşuyor. Alanya-Antalya bağlantı hattının toplamuzunluğu ise 57+347.14 kilometre. Konya'dan geçecek olan hat, Seydişehir, Meramve Karatay ilçelerinden geçerek Aksaray il sınırına ulaşacak. Yapılan demiryoluprojesinin toplamdaki 213.500 kilometrelik kısmı ise Konya il sınırlarıiçerisinden geçecek” dedi. Yapılacak olan sanat yapılarının türleri hakkında dabilgi veren Çakır, “Antalya-Kayseri arasında 82 adet tünel, 43 adet viyadük, 9adette istasyon bulunacak. Alanya bağlantısında ise 20 adet tünel, 4 adetviyadük, 2 adet de istasyon yapılacak. Antalya-Kayseri arasında yapılacak olanbu istasyonların biri Seydişehir diğeri de Konya istasyonu olmak üzere Konyaili için 2 adet istasyon olmuş olacak. Bu projeyi yaparken bazı yerlerde hattınyerinin revizyon yapılması gerekiyordu. Konya'da iki yerde hattın gidişinideğiştirerek revizyon yaptık. Bunlardan bir tanesi Seydişer Cezaevi'nin olduğuyerdi, ikincisi de atış sahasının bulunduğu alandaydı. Buralarda hat bumevkilerin içine girdiği için buraların dışından geçirmek zorunda kaldık.Bozdağ Yaban Hayatı Sahası'nın bulunduğu alanda da  revizyon yapamadık. Burada bazı yerlerdeviyadük ve tünel yöntemi ile hattı bu alandan geçireceğiz. Böyle birçok yerdehattımızın yerini değiştirdik” diye konuştu. Proje güzergahının seçilmesindeçeşitli nedenlerin olduğunu dile getiren Çakır, “Planlanan demiryolu hattıgüzergahı seçilirken, yapım maliyeti, yapım süresi, çevre kirliliği, arazikullanımı, proje kriterlerini karşılama, yapılabilirlik, bakım ve işletmezorluğu ve maliyeti göz önüne alınarak bu güzergahlar tercih edildi”ifadelerini kullandı. Projenin inşaat aşamasında ve işletme aşamasında olasıçevresel etkilerinin olabileceğini dile getiren Çakır, “Şantiyelerde çalışacakolan personelden kaynaklanacak olan sıvı, katı atıklar. Kullanılacak olanekipmanlardan kaynaklı egzoz emisyonları, kullanılacak ekipmanlardan kaynaklıgürültü oluşabilir. Hattın işletilmesi esnasında kullanılacak olan ekipmanlarınyıkama, bakım ve onarımından kaynaklanan atıklar da meydana gelebilir” dedi.

HABER MERKEZİ


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner52