banner5

Kayıt dışılık azalıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, kayıt dışı istihdamda yapılan çalışmalar sonrası...

Kayıt dışılık azalıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, kayıt dışı istihdamda yapılan çalışmalar sonrası...

02 Kasım 2012 Cuma 11:49
Kayıt dışılık azalıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı FatihAcar, kayıt dışı istihdamda yapılan çalışmalar sonrası Türkiye’de 1 milyon 250bin kişinin kayıt altına alındığını, Alo 170 hattının da 24 saat vatandaşlarınhizmetinde olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı FatihAcar, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi. Aksaray’daSGK İl Müdürlüğü'nü ziyaret eden ve incelemelerde bulunan Başkan Acar, ziyaretsonunda basın toplantısı düzenledi.

2013 yılında da özellikle ilaç konusundaakılcı ilaç kullanımı çerçevesinde vatandaşları bilinçlendirmeyihedeflediklerini söyleyen Başkan Acar, “Çünkü Dünya Sağlık Örgütü verilerinegöre bakıldığı zaman dünyada ve Türkiye’de kullanılan ilaçların yarısına yakınkısmının doğru kullanılmadığı, yanlış kullanıldığı ifade edilmiş. Yani bubilimsel bir rapordur. Dolayısıyla biz sadece olaya tasarruf açısındanyaklaşmıyoruz. Yani insanlarımızın sağlığını da önemli buluyoruz. Buinsanlarımızı bilgilendirici, onlara yol gösterici bir kitap çalışmamız varinşallah. Bu kitabımızı bitirdik. Şu anda profesyonel anlamda bir eldengeçiyor. O tamamlandığı zaman inşallah yaklaşık 2 milyon aileye kitabımızıgöndermiş olacağız. Yani amacımız burada dediğim gibi sadece tasarruf edelimdeğil, sağlık konusunda halkımızı doğru bilgilendirelim. Hedeflerimizden birtanesi bu” şeklinde konuştu.

1 MİLYON 250 BİN KİŞİYİ KAYIT ALTINA ALDIK

Kayıt dışı istihdam çalışmaları kapsamında2008 yılından bu güne kadar çok güzel çalışmalar yapıldığına dikkat çekenBaşkan Fatih Acar, “2008 yılından bugüne kadar Aksaray'da 4 bin 200, Türkiye'yebakıldığında zaman 1 milyon 250 bin kişi civarında kayıt altına aldığımız kişisayısı bu. 80 bin iş yeri tescilsiz idi, bu çalışmalar sonucunda tescilliyapılmış oldu. Tabii kayıt dışı bizim Sosyal Güvenlik Kurumu olarak en önemlimaddelerimizden bir tanesi. Çünkü bizim en önemli gelir kaynağımız primgelirlerimiz. Prim gelirlerimize bakıldığı zaman birincisi kayıt dışıçalışanlar var, ikincisi kayıtlı çalışmasına rağmen düşük beyanda gösterilentutarlar var. Özellikle asgari ücret üzerinden, yani daha yüksek ödemeleryapılıyor ama asgari ücretten gösteriliyor. Yine 2008 yılında bu oran yüzde60’lardayken, bugün yüzde 41’lere kadar bunu düşürdük. Bu çalışmalarımız devamediyor. Özellikle bu meslek kodlarıyla ilgili çalışmalarımız var. TÜİKverilerinden hareketle işte elektrik, su bağlantısı yapılan iş yerleri eğerbize kayıtlı değilse bunların kayıt altına alınması süreci var" dedi.

ALO 170 SORUNLARI ÇÖZECEK

Kayıt dışıyla ilgili Alo 170 Kayıt Dışıİhbar Hattı'nın çok önemli olduğunu ifade eden SGK Başkanı Fatih Acar, "Buhat ile ilgili bugüne kadar 500’e yakın televizyon kanalında kamu spotuşeklinde bir reklam filmimiz oynadı ve son derece ilgi gördü. Dolayısıyla kayıtdışı konusunda bu hattın büyük faydaları var. Alo 170 SGK danışma hattınınikincisini Şanlıurfa’da açtık. 200 kişi çalışıyor şu anda orada. Karaman'da 100kişiydi. Bunların yarısı özürlü. Hedefimiz şu, biz 74 milyon insana hizmetveren bir kurumuz. Aracısız bütün vatandaşlarımız Alo 170’i çevirmek sureti ilesosyal güvenlikle ilgili her türlü sorununu burada çözebilsin. Çünkü bizimhakikaten fakir, fukara insanlarımız var. Yani para veremeyecek durumdainsanlarımız var. Ama sosyal güvenlikle ilgili de bir sıkıntısı var. Bir şeydanışması gerekiyor. İşte bir danışmana gittiği zaman para vermesi gerekiyor.Biz istiyoruz ki bütün vatandaşlarımız, aracısız bir şekilde sosyal güvenlikleilgili tüm sorunlarını Alo 170 hattını aramak sureti ile çözebilsin” diyekonuştu.

SGK birimlerini gezerken yanına gelen birvatandaşın sıkıntısını dinleyen SGK Başkanı Acar, çalışamadığını ve raporalamadığını söyleyen vatandaşın sorununu halledeceğini söyledi. Başkan Acar’a‘Hırsızlık mı yapayım’ diyen vatandaşa teselli veren Acar, sorunu Ankara’danbirebir takip edeceğini söyledi.

İHA


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.