banner5

Karşılıksız çek artıyor!

Konya Sanayi Odası (KSO) Tahir Büyükhelvacıgil, "Bu yılın ilk 7 ayında Türkiyede karşılıksız çek sayısı 750 bini aştı. Bu artış ticareti olumsuz etkiliyor" dedi

Karşılıksız çek artıyor!

Konya Sanayi Odası (KSO) Tahir Büyükhelvacıgil, "Bu yılın ilk 7 ayında Türkiyede karşılıksız çek sayısı 750 bini aştı. Bu artış ticareti olumsuz etkiliyor" dedi

01 Kasım 2012 Perşembe 10:45
Karşılıksız çek artıyor!
Konya Sanayi Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı,Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz’ün katılımıyla gerçekleşti. KSO Başkanı TahirBüyükhelvacıgil’in Dünya-Türkiye ve Konya ekonomisini değerlendirdiği mecliste,Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz KDV iadeleri hakkında bilgi verdi.  Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu BaşkanıTahir Büyükhelvacıgil, dünyanın hem insani hem de ticari anlamda sıkıntılı birsüreçten geçtiğini, fakat Türkiye’de ekonomik ve toplumsal tüm sıkıntılararağmen, üretmeyi seven, işletmelerini yaşatmak ve büyütmek için var gücüylemücadele eden çok güçlü bir özel sektör olduğunu söyledi.
 

Bugün AB’de 42 milyon insanın işsiz kaldığı ve120 milyon kişinin ise yoksulluk sınırının altında yaşadığını aktaranBüyükhelvacıgil, İslam dünyasının da çok ciddi sıkıntı içerisinde olduğunaişaret etti. Büyükhelvacıgil, Suriye, Arakan, Filistin gibi İslamcoğrafyalarında insanların eziyet çekmeye devam ettiğini, en zengin İslamülkesi Katar ile en fakir İslam ülkesi Etiyopya arasındaki kişi başı gelirfarkının 300 kata yükseldiğini vurguladı.

KONYA, DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİ

Konuşmasında Konya ekonomisi hakkında da bilgiveren Başkan Büyükhelvacıgil, Konya’nın ihracatının 30 Ekim itibariyle 1 milyar76 milyon dolar olduğunu bildirdi. Büyükhelvacıgil, bu yılın ilk 9 ayında Konyaihracatının yüzde 65’inin sanayi mamullerinden oluştuğunu ifade ederek,“İhracatımızın yüzde 21’ini otomotiv yan sanayi gerçekleştirirken, yüzde20’sini makine ve aksamları sektörü gerçekleştirmektedir. 174 ülkeye ihracatyapıyoruz. Konya, bu yılın Ocak-Eylül döneminde 76 Milyon dolar dış ticaretfazlası verdi” dedi.  Konya’nınOcak-Ağustos döneminde 160 adet yatırım teşvik belgesi ile İstanbul’dan sonraikinci sırada yer aldığı bilgisini veren Büyükhelvacıgil, bu belgelerin87’sinin komple yatırım, 63’ünün tevsi yatırım, 8’inin modernizasyon, 2’sininise ürün çeşitlendirmek amacıyla alındığını aktardı.  Hapis cezasının kaldırılmasıyla birlikte 2012yılının ilk 7 ayında Türkiye’deki karşılıksız çek sayısının 750 bini aştığınave bu sayının 2011’in tamamından daha fazla olduğuna işaret edenBüyükhelvacıgil, karşılıksız çek oranlarının artmasının ticareti olumsuzetkilediğini vurguladı.

159 MİLYON TL KDV İADESİ YAPILDI

Konya Sanayi Odası Meclis Toplantısına katılanKonya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz ise KDV İade işlemleri hakkında bilgiverdi.  25 bin TL üzerinde iade talebiolduğunda ikili bir sistem olduğunu, grup müdürlüğünce dosyaya bir kez dahabakıldığını anlatan Aksöz, Selçuk Vergi Dairesi tarafından toplanan her 100liralık verginin 86 lirasının iade edildiğini, 2011 yılında toplam 159 milyon TL’likKDV iadesi yapıldığını belirtti. İhracatı yapan firmalar, raporu yazan yeminli mali müşavir ve iadeyigerçekleştiren Vergi Dairesi’nin KDV iadesinin üçlü sacayağını oluşturduğunuaktaran Aksöz, “Bazı yeminli müşavirler kapasitelerinin üzerinde iş almalarıgibi çeşitli sebeplerden dolayı raporlarda eksikler oluyor ve bu yüzden KDViadesinde gecikmeler yaşanıyor” şeklinde konuştu.   KSO Meclis toplantısına Aksöz’ün yanı sıraSelçuk Vergi Dairesi Müdürü Hamit Demirölmez, Mükellef Hizmetleri Gelir Grup MüdürüVeysel Bostan, Diğer Vergiler ve Anlaşmalar Uygulama Müdür Vekili Fatma Savrumda katılarak meclis üyelerinin sorularını cevapladı. 

HABER MERKEZİ


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.