banner5

‘İstiklâl Marşı Türk harfleriyle yazılmış, Recep ayında kabul edilmiştir’

İstiklâl Marşı Derneği Konya Şube Sekreteri Mustafa Deveci 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

‘İstiklâl Marşı Türk harfleriyle yazılmış, Recep ayında kabul edilmiştir’

İstiklâl Marşı Derneği Konya Şube Sekreteri Mustafa Deveci 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

13 Mart 2019 Çarşamba 17:15
‘İstiklâl Marşı Türk harfleriyle yazılmış, Recep ayında kabul edilmiştir’

İstiklâl Marşı Derneği kurulduktan 10 ay sonra 12 Mart’ın içinde bulunduğu hafta “İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Haftası” olarak kabul edildiğini ifade eden İstiklâl Marşı Derneği Konya Şube Sekreteri Mustafa Deveci, “İstiklâl Marşı’nın anlaşılmasına mani olmak üzere bu hafta icat edildi. Bütün önemli gün ve haftalar aslında böyledir; yanlışları ikame etme üzerine kuruludur. Yanlışları yanlışlar üzerine koymak üzere bu önemli gün ve haftalar icat edilir ve buralarda yalan yanlış şeyler anlatılır, yanlışlar tahkim edilir. Böylelikle yıkılmaz yanlışlarla örülü bir duvar gibi hayatımızı kaplar, o yanlışlar duvarıyla hayatımız çevrelenir. İstiklâl Marşı üzerinde senelerdir zaten birçok operasyon yapılmıştır. 10 senedir de İstiklâl Marşı Derneği kurulduktan hemen sonra ilan edilen bu hafta sebebiyle bu iş hızlandırılmıştır. İnsanlar İstiklâl Marşı’nı anlatıyor, anlıyor ve üstelik Mehmet Akif’i de rahmetle anıyorlar. Bunda ne gibi zararlar var? Her şeyi yanlış! İstiklâl Marşı Derneği dışında İstiklâl Marşı hakkında duyacağınız her şey yanlış. En başta tarihi yanlış. İstiklâl Marşı 12 Mart 1921’de kabul edilmiş bir marş değildir. İstiklâl Marşı bir kanundur ve o kanun maddesinde tarih 12 Mart 1337 olarak kayıtlıdır. Devletin takviminde tarih budur. Milletin içinde işleyen takvime göre ise 2 Recep 1339’dur. Yani bugün içinde bulunduğumuz Recep ayı sebebiyle bir kabul yıldönümünü esas alıyoruz. İstiklâl Marşının kabul tarihi yanlış bilinir en başta. Yine bize öyle bir İstiklâl Marşı anlatılır ki sanki Mehmet Akif bu eseri Latince harflerle yazmış gibi bir kafayla anlarız. Hâlbuki Latin harfleri ile İstiklâl Marşı yazılamazdı ve Latin harfleriyle İstiklâl Marşı anlaşılamaz bir metindir. Bunlar gibi elemanter birçok yanlışlar sayıp sıralanabilir” ifadelerini kullandı.

‘İSTİKLAL MARŞI'NIN 41 MISRAININ ALTINA İMZA ATMAYANI TANIMIYORUZ’

İstiklâl Marşı’nın cephede okunmak üzere yazıldığı bir yorum değildir, bir gerçek olduğuna dikkat çeken İstiklâl Marşı Derneği Konya Şube Sekreteri Mustafa Deveci, “Güftesi Süleyman Çelebi’ya ait Vesilet-ün Necat (Mevlid-i Şerif) bizim milli marşlarımızdan ilkidir. Güftesi ayet ve hadislerden tahric edilmiş, Buhurizade Mustafa Itri’nin bestelediği Segah Tekbir ve Salat-ı Ümmiye de bizim milli marşlarımızdır. Bu topraklarda doğan son milli marşın güftesi Mehmet Akif’in şahsında Türk milletine, bestesi ise Dede Efendiye aittir.  Aynı saiklerle doğmuştur bu dördü de. Özellikle Mevlid-i Şerif ile İstiklâl Marşı’nın doğuş sebebi birbirine çok benzer. Hristiyan takvimine göre 1402’de Osmanlı Devleti fiilen ortadan kalkmıştır. Ortada devlet yoktur ve milletin: “Şimdi ne yapacağız? Gaza devleti ortadan kalktı, nasıl gaza edeceğiz neye tutunacağız?” dediği anda Süleyman Çelebi Vesilet-ün Necat’ı yazmıştır. Aynı şekilde devletin ortadan kalktığı milletin işe el koyduğu bir zamanda İstiklâl Marşı yazılmıştır 1921’de.Onun için İstiklâl Marşı Vesilet-ün Necat gibidir. Fakat her benzetme noksandır, nakısalarla maluldür. Farkı şudur: Mevlid-i Şerif cephe gerisinde kalanların cepheyi tahkim etmek üzere tabii ki okuduğu bir şiirdir, giderek bir marştır. Onun için kadınlar ve yaşlılar arasında Mevlid okumak yaygındır. İstiklâl Marşı ise cephede okunmak üzere, cepheden okunmak üzere yazılmış bir marştır. İstiklâl Marşı’nın cephede okunmak üzere yazıldığı bir yorum değildir, bir gerçektir. Garb Cephesi komutanlığının isteği üzerine İstiklâl Marşı yazılmıştır. Biz resmi törenlerde okumak üzere, resmi törenlerde söylemek veya programlarda açılışlarda söylemek üzere bir marş kabul etmiş bir millet değiliz. Biz cephede okunmak üzere, cepheden okumak üzere bir marşa sahip dünyadaki tek milletiz.  Biz bugün bir kimlik krizi yaşıyorsak İstiklâl Marşı’na sırtımızı döndüğümüz için yaşıyoruz. Biz bugün nerede yaşadığımızı bilmiyorsak, Türkiye kaybolmuş bir ülkeyse; bu İstiklâl Marşı’na sırtımızı dönmemizle alakalıdır. Bugün öyle bir feci durumdayız ki, kimliksiz insanların baş tacı edildiği, itikadi sınırları tartışmaya açılmış, milli mutabakatı olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Bu vasatta milli mutabakat metni olarak doğmuş İstiklal Marşı'nın 41 mısraının altına imza atmayanı tanımıyoruz” ifadelerini kullandı.

MEVLÜT EGİN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.