banner5
banner68

‘İbadet; hayatımız ve gönül dünyamız’

Mübarek üç ayların habercisi olan Regaib Kandili Konya’da coşkuyla idrak edildi. Camiler dolup taştı, eller semaya açıldı. Cuma hutbesinin konusu da üç aylar oldu. Hutbede ibadetin önemi vurgulandı.

23 Mart 2018 Cuma 14:12
‘İbadet; hayatımız ve gönül dünyamız’

Üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaib Kandili, coşkuyla idrak edildi.

Mübarek Regaib Kandili’nin manevi hazzından en güzel şekilde yararlanmak isteyen vatandaşlar, camilere akın etti.  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Regaib Kandili dolayısı ile Konya’nın bazı camilerinde Mevlit programları gerçekleştirildi. Özellikle Konya’nın merkez camilerinden Kapu Camii, Hacıveyiszade Camii ve Aziziye Camii Regaib Kandili dolayısı ile doldu taştı. Çoluk çocuk demeden camilere akın eden vatandaşlar, kandil dolayısı ile okunan Kur’an-ı Kerim ve hutbeleri dinledi, el açtı, dua etti. 

GÜZEL GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

Camiye akın eden vatandaşlar arasında çocuklar dikkat çekti. Aileleri ile birlikte Regaib Kandili coşkusuna ortak olmak için camilere akın eden çocuklar, büyükleri ile birlikte saf tuttu. Ellerini semaya kaldıran çocuklar, dua etti. Bazı vatandaşlar da çocukları sevindirmek amacıyla camilere gelen çocuklara ikramlarda bulundu. Çocuklar da büyüklerinin ellerini öperek Regaib Kandillerini tebrik etti. 

MEVLANA TÜRBESİ’NE AKIN ETTİLER

Regaib Kandili dolayısı ile vatandaşlar Mevlana Türbesi’ne de akın ettiler. Merkezdeki camilerde namaz kılan vatandaşlar, namaz sonrası Mevlana Türbesi’ne giderek el açtı, dua etti. Vatandaşların Mevlana Türbesi ziyareti, Türbede yoğunluk oluşturdu. 

HUTBEDE İBADET VURGUSU

Cuma hutbesinin konusu da yine mübarek üç ayların girişi oldu. Üç ayların iyi değerlendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı hutbede, İslam’ın kurallarına uymanın önemine değinildi. Bunun için İslam’ın emrettiği ibadetleri gerçekleştirmenin müminlerin temel vazifesi olduğunun belirtildiği hutbede, şunlara yer verildi, “Allah’a kul olmak, ahlakımızı ve özgür irademizi kullanarak O’na gönülden bağlanmayı, her türlü imkân ve yeteneğimizi O’nun rızası uğrunda kullanmayı, nefsin istek ve arzularını terk edip, Rabbimiz’in koyduğu kurallara uymayı gerektirir. İbadet; itaattir, boyun eğmektir, Cenab-ı Hakk’a teslimiyettir. İbadet; Allah’ın verdiği nimetlere şükretmektir. Kulun Rabbi ile iletişim kurmasıdır. Her daim Rabbine muhtaç olan insanın, aracısız bir şekilde halini O’na arz etmesidir. Bunun için kul, Rabbinin huzurunda her duruşunda, “Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım

dileriz” diyerek O’na iltica eder. Kendi acizliğini itiraf eder. O’ndan yardım diler ve O’na yalvarır. İşte bu, ibadet bilincidir, kulluk şuurudur. Kul, bu bilinç sayesinde yaratılmışların en şereflisi olur. Dünyada mutluluk ve huzuru, ahirette de ebedi kurtuluşu kazanır. İbadetlerimiz, aynı zamanda bizleri her türlü kötülükten koruyan birer kalkandır. Allah’ın huzurunda secdeye varan, O’nun rızası için oruç tutan, sadaka veren, tavaf eden insan, kibir, bencillik, haset, ihtiras gibi kötü duygulardan arınır. İbadet etmek ruhlarımızı kasvetten, sıkıntı ve üzüntülerin yıpratıcı tesirinden korur. Çünkü Rabbimiz, “Gönüller, ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur.” 4 buyurur. Samimiyetle ibadet eden kul, her adımda rabbine yaklaşır; O’na olan imanı, güveni, sevgi ve saygısı pekişir. Allah Resûlü (s.a.s), “İslâm beş esas üzerine kurulmuştur: Allah'tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Resûlü olduğuna şehâdet etmek, namazı kılmak, zekâtı vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.” 5 buyurarak öncelikle yapmamız gereken temel ibadetlere dikkatlerimizi

çekmektedir. Bununla birlikte; her türlü iyilik çabası ve kötülüğe karşı yürütülen mücadele ibadettir. Bir kimseye Güleryüz gösterip selam vermek ibadettir. Kişinin anne ve babasına

hizmet ve hürmeti, ailesinin maddi ve manevi ihtiyaçlarını temin etmesi, bir garibin gözyaşını silmesi, bir yetimin başını okşaması, mazlumun ve mağdurun yanında olması ibadettir.  Hayatımıza ibadet bilinci ile anlam katalım. Rahmet, mağfiret ve ibadet mevsimi olan mübarek üç ayları fırsat bilelim. Sabırla, şükürle, tevekkülle ibadete sarılalım. Namazlarımızı huşuyla kılmaya devam edelim. Yüce kitabımız Kur’an’ı okuyalım ve rehber edinelim. Hayır kapılarımızı ardına kadar açalım, iyilikte yarışalım. Dillerimizi yalan, gıybet ve iftiradan, gönüllerimizi kin, nefret ve tefrikadan arındıralım.”

ABDULLAH AKİF SOLAK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50