banner5

Hutbede '15 Temmuz' vurgusu 

Türkiye genelinde bütün camilerden ortak Cuma hutbesi okundu. Hutbede, "Milletçe yeniden doğuş: 15 Temmuz"  konusu  işlendi. Hutbede 15 Temmuz gecesi milletçe tek yürek,  yekvücut meydanlara inilmesi, birlik ve beraberliğe, istiklal ve istikbalimize karşı girişilen hain saldırıya karşı dik durulmasına dikkate çekildi 

Hutbede '15 Temmuz' vurgusu 

Türkiye genelinde bütün camilerden ortak Cuma hutbesi okundu. Hutbede, "Milletçe yeniden doğuş: 15 Temmuz"  konusu  işlendi. Hutbede 15 Temmuz gecesi milletçe tek yürek,  yekvücut meydanlara inilmesi, birlik ve beraberliğe, istiklal ve istikbalimize karşı girişilen hain saldırıya karşı dik durulmasına dikkate çekildi 

13 Temmuz 2018 Cuma 15:53
Hutbede '15 Temmuz' vurgusu 

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan ve Türkiye genelinde okunan cuma hutbesinde Milletçe Yeniden Doğuş 15 Temmuz konusu işlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Milletçe Yeniden Doğuş 15 Temmuz konusu konulu Cuma hutbesi ülke genelinde olduğu gibi Konya’daki camilerde de okundu. Okunan cuma hutbesinde, 15 Temmuz ile ilgili önemli mesajlar verildi. Türkiye genelinde tüm camilerde okunan Cuma hutbesinde “Üzerinde yaşadığımız vatan sadece bir toprak parçasından ibaret değildir. Ecdat diyarıdır. Şehitler emanetidir. Geleceğe sağlam adımlarla yürümek için bağrına yaslandığımız, uğruna canımızı verdiğimiz topraktır vatan” ifadeleri yer aldı.

15 TEMMUZ’DA OKUNAN DUALAR DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAKİ DUALARLA BİRLEŞTİ 

15 Temmuz gecesi, sabaha kadar okuduğumuz salalar, getirdiğimiz tekbirler, tesbihat ve yakarışlarla birleştiği belirtildiği hutbede, “15 Temmuz gecesi, sabaha kadar okuduğumuz salalar, getirdiğimiz tekbirler, tesbihat ve yakarışlar, dünyanın dört bir tarafından milletimizin selameti için el açıp yalvaran mümin kardeşlerimizin dualarıyla birleşti. Milletçe tek yürek,  yekvücut meydanlara aktık. Birlik ve beraberliğimize, istiklal ve istikbalimize karşı girişilen hain saldırıya hep birlikte dur dedik. İmanımızdan ve vatan aşkımızdan aldığımız o muazzam ruhla hain emelleri boşa çıkardık. Feraset, basiret ve sekînetimizle büyük bir felaketin eşiğinden döndük. 15 Temmuz gecesi maruz kaldığımız işgal girişimi din kisvesine bürünmüştü. Suret-i haktan görünen ama batıla hizmet eden FETÖ Terör Örgütü, imanımızı, ahlaki hassasiyetimizi, peygamber sevgimizi, zekât ve sadakamızı, kurbanlarımızı hâsılı tüm dini değer ve kavramlarımızı istismar etti. Kendi menfaati uğruna milletimizin varlığına, birlik ve beraberliğine, ülkemizin geleceğine kast etti. Bu hainler, evlatlarımızı ailelerinden kopararak yüreklerinden vatan sevgisini, ümmet şuurunu söküp atmaya kalktı. Barış ve ıslah adı altında dini duyguları sömürerek aslında insanımızı bir güvensizlik girdabına sürükledi. Hâlbuki Peygamberimiz (s.a.s)’in ifadesiyle “Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların güvende oldukları kişidir. Mümin, canları ve malları hususunda insanların kendisinden emin oldukları kişidir” ifadelerine yer verildi.  15 Temmuz’u bir daha yaşamamak için Aklımızı, irademizi, vicdanımızı sorgulamaksızın bir başkasına teslim etmemektir ifadelerine yer verilerek, “15 Temmuz’u bir daha yaşamamak için bizlere düşen öncelikle din gibi yüce bir hakikati şahıslar üzerine bina etmemektir. Aklımızı, irademizi, vicdanımızı sorgulamaksızın bir başkasına teslim etmemektir. İslam’ı sahih kaynaklarından, iyi niyetli ve güvenilir ellerden öğrenmektir. Kur’an-ı Kerim ve Sevgili Peygamberimizin sünneti seniyyesi rehberliğinde yaşamaktır.  Sahabe neslinden günümüze kadar Müslümanların büyük çoğunluğunun üzerinde yürüdüğü mutedil yolun dışında kalan bütün anlayışların sırat-ı müstakimden sapma anlamına geldiğini bilmektir. Bizi Allah’a kulluk yerine kendine kul olmaya çağıranlara itibar etmemektir. Yüzyıllar boyunca topraklarımızda oluşan ve dini hayatımızı ayakta tutan Anadolu irfanına sahip çıkmaktır” denildi. Hutbede, milletin ve devletin birliği, bütünlüğü ve bekasına yönelik duaya da yer verildi.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.