banner5

Hedef; Lider Şehir Konya

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 14 yılda yapmış oldukları yatırımlar ve hizmetleri “Büyük Düşler, Büyük İşler” başlığı altında kamuoyu ile paylaştı.  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Önemli olan gök kubbede hoş bir sada bırakmaktır” dedi.

Hedef; Lider Şehir Konya

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 14 yılda yapmış oldukları yatırımlar ve hizmetleri “Büyük Düşler, Büyük İşler” başlığı altında kamuoyu ile paylaştı.  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Önemli olan gök kubbede hoş bir sada bırakmaktır” dedi.

13 Nisan 2018 Cuma 15:25
Hedef; Lider Şehir Konya

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Büyük Düşler, Büyük İşler”başlığı altında 14 yıllık hizmet ve yatırımları kapsayan program düzenlendi. Dedeman Otel’de düzenlenen programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, ilçe belediye başkanları, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Konya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, Selçuklu Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Avcıoğlu, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, belediye meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, AK Parti İl ve İlçe Teşkilatları, kadın ve gençlik kolları teşkilatlarının yanı sıra basın yayın kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Hizmetleri etkili bir sunum eşliğinde paylaşan Başkan Akyürek, “Önemli olan gök kubbede hoş bir sada bırakmaktır. Hamdolsun Konya olarak bu sadayı hep birlikte bırakıyoruz” dedi. 

“KONYA SELÇUKLU PAYİTAHTI, ECDADIMIZIN BAŞKENTİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2014 Yerel Seçimlerinden sonra açılışı yapılan ve 2014’ten sonra ihalesi yapılan yatırımların 2,5 Milyar TL olduğunu dile getirerek, “Yüz akıyla 14 yılı hep birlikte tamamladık.  Önemli olan gök kubbede hoş bir sada bırakmaktır. Hamdolsun Konya olarak bu sadayı hep birlikte bırakıyoruz. Şehrimizde taş üstüne taş koyan, şehrimize katkı yapan bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Konya mübarek bir şehir. Konya Selçuklu payitahtı, ecdadımızın başkenti. Buranın, bu toprakların Türk-İslam medeniyetinin vatanı olmasında çok önemli pay sahibi olan bir şehir. Bu şehre hizmet etmeyi nasip ettiği için Cenab-ı Hakk'a hep birlikte hamd ediyoruz. Konya öyle bir şehirdir ki kendine ait hissetmediğine esrarını sırlarını açmaz. Konya’nın sırlarına Cenab-ı Hak bizleri de vakıf kılsın. Motorlu taşıt sayısında 250 binlerden 750 bini geçen bir rakama ulaşmışız. Faal vergi mükellefi sayısında 650 binlerden 1,5 Milyonlara, aktif sigortalı sayısında 120 binlerden 549 binlere ulaşmışız. İhracatçı firma sayısı 517’den bin 800’ü geçen rakamlara çıkmış. Konya merkezde 2014 Yerel Seçimlerinden sonra açılışı yapılan ve 2014’ten sonra ihalesi yapılan ve tamamlanma aşamasındaki yatırımlar tam 2,5 milyar TL oldu. Yeni Büyükşehir Yasası ile merkez dışındaki yerlerde yaptığımız yatırım miktarı 2 milyar TL’yi buluyor. Kuruluş döneminde bir denge oluşturmaya gayret ettik. Yeni yatırımlara bu yıl girilmiş olacak” diye konuştu.

ULAŞIMDA BÜYÜK YATIRIM

Kentleşmenin gerisinde kalmamak için ulaşım master planı hazırladıklarını dile getiren Akyürek,“Selçuk Üniversitesi-Alaaddin hattının modernizasyonu sağlanarak kampüs ve çevresine ilave hat kazandırıldı. Alaaddin ve Adliye arasına tramvay hattının yapılması ile birlikte toplam ağ 59 kilometreye ulaştı ve 63 Milyon TL maliyet harcandı. 12 âdeti katanersiz olmak üzere toplamda 72 adet yeni tramvayları şehre kazandırdık. Türkiye’de ilk elektrikli otobüsler Konya’da hizmet vermeye başladı. Belediyemizin mevcut ulaşım filosunda dahil ettiği 141 adet doğalgazlı otobüsler ile ulaşım gücünü arttırmakla birlikte temiz ve çevre hassasiyetini de sürekli ön planda tuttuk. Rekor düzeyde alt-üst geçitler ve köprülü kavşak yatırımı gerçekleştirdik. Şehrimize kazandırdığımız araç alt ve üst geçitleri ile köprülü kavşaklar ulaşımı güvenli ve rahat hale getirdi. Ulaşımda etkinlik ve trafikte verimliliği artırmak için 45 yeni caddeyi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. İlçe merkezlerine modern dokunuşlar ile prestijli caddeler kazandırdık” dedi. 14 yılda 92 adet standardı yüksek, kaliteli alt ve üstgeçitle trafik sorununu çözmeye çalıştıklarını söyleyen Başkan Akyürek, Konya’ya 5 yeni köprülü kavşak ve yaya üst geçidi yapımına daha başladıklarını vurguladı. Konya’ya 500 kilometreyi aşan bisiklet yolları kazandırdıklarını anlatan Başkan Akyürek, hedeflerinin 1000 kilometreye bisiklet yolu olduğunu dile getirdi.

KÜLTÜR TURİZM VE TARİH ŞEHRİ KONYA

Mevlana Kültür Vadisi projesini adım adım hayata geçirdiklerini dile getiren Akyürek sözlerine şu şekilde devam etti: “Kadim medeniyet Selçuklu’dan günümüze ilim hikmet ve mana kapılarını açarak tren garından başlayarak Kazım Karabekir Caddesi ve Şehir Meydanını içine alarak Mevlana Kültür Merkezi’ne oradan da Yeni Mahalle’ye uzanan Mevlana Kültür Vadisi projesini hayata geçirdik. Proje ile turizmin canlanmasını, şehrin ekonomi ve istihdama katkıda bulunmasını sağlarken, çevrenin güzelleşmesini ve prestijli mekanların kazanılmasını hedefliyoruz. Mevlana Kültür Merkezi ile bölgeye yeni bir Etkinlik Merkezi kazandırıldı. Şehitlerimizin aziz hatırasına saygı için İstiklal Harbi Şehitler Abidesini hizmete açtık. 58 binaya tarihi dokunuş  yaparak Konya Sokağı projemizi hayata geçirdik. 2 bin 687 dükkan düzenlemesi ile Bedesten Restorasyon edildi. Sultan Selim Camii restorasyonunu ve güçlendirme çalışmalarını tamamladık. Eski Adliye binası ve tesislerinin yer aldığı alana yeni bir meydan kazandırdık. 31 ilçemizde tarihimize ve doğal güzelliklerimize sahip çıkıyoruz. Konya 2016 yılı İslam Dünyası Turizm Başkenti seçildi. Turizmin OscarıFijet Altın Elma Ödülü Konya’ya verildi.”

DÜNYANIN EN İYİ 5 STADYUMUNDAN BİRİSİNİ KONYA’YA KAZANDIRDIK

Gençlik, Spor ve Eğitimde Öncü Şehir Konya hedefi doğrultusunda da önemli yatırımları şehre kazandırdıklarının altını çizen Akyürek spor ve gençlik alanında ki yatırımlardan şu şekilde bahsetti: Dünyanın en iyi 5 stadyumundan birini Konya’ya kazandırdık. 175 Milyon TL’ye mal olan stadyum alttan ısıtma sistemi kullanılarak ağır kış şartlarına karşı korunuyor. UEFA standartlarındaki yeni stat şimdi Konya’nın en prestijli yapılarından biri oldu. Anadolu’nun en büyük Spor ve Kongre Merkezini 23 bin 584 metrekaresi kapalı, toplam 83 bin metrekarelik bir alanda halkımıza sunduk. 10 okula spor salonları kazandırıldı. Uluslararası standartlarda Türkiye’nin ilk Moto-Drag Pisti Konya’da organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Akyürek, Selçuklu, Karatay ve Meram’ın yanı sıra 28 metropol ilçeye şehir konakları yaptıklarını söyledi. KOMEK’in Türkiye’deki en yaygın meslek edindirme kursu konumunda olduğunu da kaydeden Başkan Akyürek, “Şu ana kadar 600 bin mezun verdik. Medeniyet Okulu projemiz de bütün ilçelerimizde uygulanıyor. Yaygın bir değerler eğitimi projesi. Bilgihaneler de Konyamızda büyük bir fonksiyon icra ediyor. Kahvehanelerin ihyası projesi kapsamında 100 kahvehanemizi kıraathaneye dönüştürüyoruz. Okullar Hayat Olsun Projesi de çok önemli bir projemiz. Şehrimizi birlikte yönetiyoruz sloganı ile 212 mahallenin tamamında mahalle meclisleri yaptık. Yine yerel buluşmalar ve muhtar buluşmaları programlarımızı yaptık” diye konuştu.

MAVİ TÜNEL İLE 50 YIL İÇME SUYU PROBLEMİ YAŞANMAYACAK!

Çevreci ve Yaşanabilir Şehir Konya başlığı altında Büyükşehir Belediyesi’nin çevre alanında yaptığı yatırımları anlatan Başkan Tahir Akyürek, “Merkez Atık Su Arıtma tesisini hizmete açtık. Toplam yatırım bedeli 98 Milyon TL. Çevreye saygılı belediyecilik anlayışının en güzel örneklerinden biri. İlçelerimizde mevcut Atık Su Tesislerinin bakımlarını yaparak yeni tesisler kazandırıyoruz” dedi. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Mor Şebeke Projesi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu ve bu sayede 30 kilometrelik refüjde arıtılmış suyun yeşil alanlarda kullanıldığını dile getiren Başkan Akyürek, 4 yılda ilçelere yapılan su ve kanalizasyon yatırımlarının tutarının 380 milyon TL’ye ulaştığına vurgu yaptı.Mavi Tünel ile Konya’nın 50 yıllık içme suyu ihtiyacının garanti altına aldığını belirten Başkan Akyürek, “Bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın, bakanlarımızın, milletvekillerimizin Konya’ya kazandırdığı çok büyük bir yatırım. KOSKİ Genel Müdürlüğümüz ile işbirliği içinde yürüyen bu yatırım sonuçlanma aşamasında. İnşallah kısa sürede Konya’ya Torosların, Göksu’nun suyu akmaya başlayacak ve musluklarımızdan memba kalitesinde su içmeye başlamış olacağız” dedi. 

“KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALANIN 10 METREDEN 50 METREYE YÜKSELDİ”

Yeşil alan yatırımlarından bahseden Akyürek, “Konya’da kişi başına düşen yeşil alanın 10 metreden 50 metreye yükseldiğini, bugüne kadar 40 büyük parkı hayata geçirdik” dedi. 765 mahalle parkının da bu dönemde hizmete girdiğini anlatan Başkan Akyürek, 2023’e kadar 80 milyon fidan dikme hedefi kapsamında 25 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını aktardı. onya’nın aynı zamanda bir tarım şehri olduğunu, bu kapsamda 4 yılda 150 tarımsal sulama projesine 175 milyon TL harcadıklarını söyleyen Başkan Akyürek, bu sayede 32 bin hektar alanın suya kavuştuğunu ve yine 4 yıl yılda 25 milyon TL’lik de tarımsal destek yapıldığının altını çizdi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ ŞEHRİ KONYA

Konya’nın tarihinde bölgenin en önemli kültür, bilim ve tarih şehri olduğunu dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehre kazandırdıkları Türkiye’nin ilk TÜBİTAK destekli Bilim Merkezi’nin bugüne kadar önemli birçok etkinliğe ev sahipliği yaptığını ve 1 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırladığını söyledi. Akyürek ayrıca, “Konya Büyükşehir Belediyesi daha pratik bir toplu ulaşım hizmeti vermek amacıyla Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi ATUS’U kullanıma sunmuştur” ifadelerini kullandı

SOSYAL BELEDİYECİLİĞE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Engelsiz ve Sosyal Şehir Konya başlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalarından da söz eden Başkan Akyürek, sosyal belediyeciliğe büyük önem verdiklerini belirterek, “Konya örnek çalışmalara imza attı. Sosyal Kart’ı Türkiye’de ilk defa hayata geçirdik ve 13 yıldır faaliyette. Poşetle veya kamyonlarla yardım dağıtma dönemini kapattık” ifadelerini kullandı.

AKYÜREK, KONYA’YA İKİ DEVASA ŞEHİR PARKI MÜJDESİ VERDİ

Büyükşehir Belediye Başkan Tahir Akyürek, Meram Yeni Yol ile Meram Eski Yol arasındaki ağır bakım alanı olarak bilinen askeri bölgeye ve eski stadyum alanına çok büyük şehir parkları yapmanın hazırlığı içerisinde olduklarının müjdesini vererek, “Ağır bakım alanı olarak bilinen Meram Yeni Yol-Meram Eski Yol arasındaki askeri alanda büyük bir şehir parkının hayata geçireceğiz inşallah. Eski stadyum alanı da Konya’mızın ve Meram ilçemizin yeni cazibe merkezi olarak yapılandırılıyor. Şu anda yıkımlar başladı. Şehrimize çok büyük bir yeşil alanı ve meydanı kazandırıyoruz. Yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanda en az 75 bin metrekaresini yeşil alan ve meydan olarak inşallah halkımızın hizmetine sunacağız. Gelecek dönemde, yeni sanayi alanını yaklaşık 40 bin kişiye istihdam üretecek bir alan olarak hazırlıyoruz. 6 milyon 800 bin metrekarelik bir alanı şu anda projelendiriyoruz ve sanayinin hizmetine arz etmek üzere altyapısı ile birlikte hazırlama sürecini başlattık. 100 milyondan fazla bir değerle inşallah iş âlemine burayı kazandıracağız ve etap etap hizmete açmış olacağız. Yine Meram Son Durak’ta 20 milyon TL harcayarak ve kamulaştırmayı da tamamlayarak oradaki eski opera binasını ve Yıldız Köşkü’nü belediyemize kazandırdık. En kısa sürede Tavusbaba Proje alanı olarak Son Durak Bölgesi şekillenmiş olacak. Burası da şehrimizin cazibe merkezi olmuş olacak” dedi.

“ŞEHRİMİZİ 2023 HEDEFİNE UYGUN YENİDEN YAPILANDIRMALIYIZ”

Artık şehirlerin kendini dünya şehirleri ile rekabete sokma mecburiyeti ortaya çıktığını ve Konya olarak bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Tahir Akyürek, “Şimdi 2023’e kadar olan süreçte Cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti kadroları olarak bunu gerçekleştirdik. 2023 hedeflerine uygun bir şekilde artık lider şehir Konya’yı oluşturmak için hep birlikte çalışacağız. AK Parti kadrolarının bunu da başaracağına inanıyorum. Bugüne kadar bir başarı öyküsüne birlikte imza attık. 2019’de yeni bir süreç başlıyor ve Türkiye yeni bir döneme giriyor. 2019’dan sonra Türkiye’nin hedefi 2023’te dünyada lider ülkeler arasında yer almak en güçlü ekonomiler içinde var olmaktır. Biz de aynı şekilde bu hedefe uygun şekilde şehrimizi yeniden yapılandırmalıyız” dedi. 

4 KAVŞAĞIN VE BİR ÜST GEÇİDİN TEMELİ ATILDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Fatih Caddesi Köprülü Kavşağı, Galericiler Köprülü Kavşağı, Elmalılı Hamdi Caddesi Köprülü Kavşağı, Şefik Can Caddesi Köprülü Kavşağı ile Tekke-Saray Caddesi Yaya Üst Geçidi’nin toplu temel atma töreni bölgelerden yapılan canlı bağlantı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, büyük düşler görmeden büyük işler başarılamaz diyerek, “yerel yönetimlerle hükümetlerle yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Belediyelerimizle, hükümetimizle milletvekillerimizle STK’larımızla, odalarımızla, teşkilatlarımızla ve halkımızla çok güzel bir program olmuş. Birlikte Konyayız’ı tam da şimdi gerçekleştirmiş oluyoruz. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HÜSEYİN MENEKŞE 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50