banner5

Gazze insanı yardım bekliyor

İHH İnsani Yardım Derneğince Gazze için yardım kampanyası başlatıldı. İHH Konya Şubesi’nin öncülüğünde Konya’daki STK’lar Gazze’de uygulanan ambargo, abluka ve saldırılara karşı Cuma namazı çıkışı Kapu Camii’nde basın açıklaması yaptı.

Gazze insanı yardım bekliyor

İHH İnsani Yardım Derneğince Gazze için yardım kampanyası başlatıldı. İHH Konya Şubesi’nin öncülüğünde Konya’daki STK’lar Gazze’de uygulanan ambargo, abluka ve saldırılara karşı Cuma namazı çıkışı Kapu Camii’nde basın açıklaması yaptı.

12 Ekim 2018 Cuma 14:59
Gazze insanı yardım bekliyor

Konya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, insanlık dramının yaşandığı Gazze için yardım çağrısı yaptı. Kapu Camii’nde Cuma namazı sonrasında gerçekleşen programa Konya İHH İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Hasan Hüseyin Uysal, Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD)Konya Şube Başkanı  Musa Özkan, Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) Başkanı Şaban Topal  ile STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

 GAZZE AMBORGO VE ABLUKA ALTINDA NEFES ALMAYA ÇALIŞIYOR 

İsrail’in hukuksuz ve insanlık dışı uygulamalarını kınamak ve Gazze için yardım çağrısında bulunmak amacıyla açıklama yapan Konya İHH İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Hasan Hüseyin Uysal, Gazze’nin insani yardım beklediğine vurgu yaptı. Uysal, “2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze, yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalışıyor. Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri, Gazze’de hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridi’ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukası 12. yılında artarak devam ediyor. Bu abluka Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef almış durumda. Abluka, 2006’dan bu yana arkasında 4 bin 631’den fazla şehit ve 21 bin 426 yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplam yerleşim birimlerinin yüzde 77’sine denk gelen 292 bin 502 ev yıkıldı veya zarar gördü. Gazze’de ambargo, abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntü, hayatın her alanında hissedilmektedir. Ekonomik sıkıntılar, altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar, özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzelilerin içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır. Şehirde temiz içme suyu problemi büyük boyuta ulaşmış durumda. Gazze’de su kirliliği yüzde 95 seviyelerine ulaşmıştır. Çocukların yüzde 40’ı yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamakta. Abluka nedeniyle düzenli yardım alamayan muhtaç durumdaki 17 bin yetim çocuk büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Gazze’nin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle enerji, yakıt, ilaç ve gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazze’deki insani kriz her geçen gün derinleşmektedir. Zaten bölgedeki kötü olan insani durum, 2018’in ilk aylarından itibaren daha da kritikleşmiştir. İsrail ablukası sebebiyle Gazze’de hayatın çeşitli alanlarında tam bir çöküş yaşanmaktadır. Ekonomik ve sosyal krizlerin başlıca sebeplerinden biri olan elektrik yokluğu, Gazze’de son yıllarda görülen en temel sorunlardan biridir” dedi.

GAZZE YARDIMLARA İHTİYAÇ DUYUYOR 

Gazze’de abluka altında zor şartlar altında yaşamını sürdüren insanlar olduğuna dikkat çeken Uysal, “ Abluka altında zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanlar, dışarıdan gelecek yardımlara ihtiyaç duyuyor. İlaç, tıbbi malzeme, içme suyu ve mazot gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için dışarıdan yapılacak nakdi yardımlar çok önem arz ediyor. Gazze’de sağlık alanında yaşanan sorunlar da Gazze’yi yaşaması zor bir haline getiriyor. Şu anda Gazze’de ilaç açığı yüzde 45, tek kullanımlık tıbbi malzeme açığı yüzde 26, bozuk cihaz sayısı ise 350’dir. Kanser hasta sayısı 17 bin 530 olurken yeterli ilaç bulunamadığından birçoğuna müdahale edilememektedir. Birçok tıbbi malzemeye ulaşılamadığı için 4 bin civarında ameliyat ileriki tarihlere ertelenmiş ama ne zaman yapılacağına dair bilgi yoktur” ifadelerini kullandı. 

FİLİSTİN VE GAZZE SEVDALILARI OLARAK HAKİKATLERİ HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkacaklarını ifade eden Uysal , “Bugün burada ve tüm Türkiye’de Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Gazze sevdalıları olarak hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filistin’deki zulmünü artıran İsrail’e karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz. Acilen bütün İslam ülkeleri Gazze’yi gündemlerine almalı ve bölgede ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Necip milletimizin, yıllardır olduğu gibi Gazzelilere olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar artırılmalıdır. Son olarak Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya ve tüm Gazzeli kardeşlerimize yardıma çağırıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur ” diye konuştu. 

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.