banner5

Erkunt’tan çiftçiye kolaylık! 

İlklerin markası Erkunt Traktör çiftçi için yepyeni hamlelerini Konya Tarım Fuarı'nda sergileyecek. Geçtiğimiz yıl ürün çeşitliliğinin artacağı sinyalini veren Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, "Türkiye’nin Traktörü”nü üretme idealiyle yola çıktık" dedi 

19 Mart 2018 Pazartesi 16:27
Erkunt’tan çiftçiye kolaylık! 

Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın ilk kadın traktör üreticisi olan ve bunun gururunu tüm Türkiye’ye yaşatan Erkunt Traktör’ün Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, geçtiğimiz yıl ürün çeşitliliğinin artacağı sinyalini vermişti. Armağan, 2018’in başında markanın ilk sürprizini açıkladı; artık, dünyaca ünlü SAMPO Biçerdöver de Erkunt güvencesiyle çiftçilere ulaşacak. 

“Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de, yabancı lisansla yurt içinde üretilen markalar dışında bir Türk markası traktör yoktu. Biz de bu tablodan korkmak yerine tehdidin içindeki fırsatı gördük ve sonuçta, “Türkiye’nin Traktörü”nü üretme idealiyle yola çıktık. Bugün Afrika’nın en büyük tarım ülkelerinden biri başta olmak üzere, lisansımızla üretim yapmak isteyen birçok tarım ülkesi ile de görüşmeler yapıyoruz. Amacımız sadece global pazarda var olmak değil, amacımız Türkiye’den dünyaya açılan bir markanın oluşturduğu katma değeri daha da arttırmaktır” diyen Zeynep Erkunt Armağan, Konya Fuarı’nda birçok yeni ürünü lanse edeceklerini açıkladı.

ÇİFTÇİNİN BÜYÜK GÜCÜ: BİÇERDÖVER

Konya’da birçok sürpriz ürününü lanse edecek olan Erkunt, tarımda yepyeni bir iş kolunda daha hamle yaptı. İlk başta biçerdöver müşterilerinin isteklerini anlamak için derinlemesine bir pazar araştırması yaptırdı. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, markaya duyulan güvenin ve bağlılığın sağlam temellere oturduğu bir kez daha çiftçiler tarafından teyit edildi. Çiftçinin de Erkunt’a duyduğu güvenle her işin altından kalkacaklarını dile getiren Zeynep Erkunt Armağan, “Tarımın temelini oluşturan çiftçilerimiz, güçlü olduğu zaman Türkiye ekonomisine katkı sağlayabilir. Dolayısı ile bu güç birliğinin adını da ‘Çiftçinin Gücü’ olarak tanımladık ve tarlalara çıktık. Bugün 15 yıldır birlikte, çiftçinin bağında, bahçesinde ve tarlasında olmanın mutluluğunu yaşarken tüm çiftçilerimize traktörün dışında, yine onların işini ve hayatını kolaylaştıracak yeni bir iş makinası sunacağız. Ayrıca, araştırmanın bir diğer sonucu olan, üreticinin düşük yakıt tüketimi ve tane kaybı yaşanmaması beklentisini de karşılayacak özelliklere sahip, yakıt tüketimi çok düşük, yüksek hasat kapasitesi, bakım ve tamir kolaylığına sahip olan Erkunt biçerdöverler, kullanıcısına yine sayısız avantaj sunacak. Biçerdöver kullanmak günümüzde bilhassa mısır, nohut, mercimek, arpa, buğday gibi taneli ürünlerin üretimine emek veren çiftçi için olmazsa olmaz bir makine. Ayrıca, büyük ve orta ölçekli işletmeler ve müteahhitler için de önemli bir yatırım aracı. Tabii ki Türkiye’nin en önemli tarım fuarına sadece biçerdöver sürprizi ile gelmedik. 2 yıldır tasarımının üzerinde çalışılan dar izli traktörlerimiz ve İç Anadolu çiftçisinin gözbebeği olan büyük traktörlerimizde yaptığımız yenileme çalışmalarını da bu fuarda sevgili çiftçimizin görüşüne sunduk. 2018 yılının ilk fuarı olan İzmir Fuarı’ndan beri, yeniliklerimizi çiftçilerimizle paylaşmaya başladık. Yılın ilerleyen dönemlerinde yine önemli projeleri çiftçilerimizin beğenisine sunacağız. Özetle, her zaman söylediğim gibi, çiftçimizin bize gösterdiği teveccühe layık olmak için, durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz” dedi. 

ERKUNT’UN EN BÜYÜĞÜ ‘HAŞMET 110’ KONYA’DA

Erkunt’un en büyüğü Haşmet 110, Türkiye’nin ilk CommonRail Dizel motor seçeneğiyle piyasaya sürüldüğünde -sunduğu ilklerle- çok dikkat çekmişti. Sevilen model, şimdi yepyeni özellikleriyle yıllar sonra yine ilk kez Konya’da çiftçinin beğenisine sunuluyor.

Yüksek üretim kapasitesine sahip çiftlik ve tarlalarda, yüksek beygir gücüne sahip traktörler büyük bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Armağan, “2017 yılında 91-110 beygir aralığında ülkemizde 12.920 adet traktör satıldığı düşünülürse, bu ihtiyacın boyutları daha net anlaşılacaktır. Erkunt’un 91-110 beygir gücündeki Kıymet-Kudret ve Haşmet modellerinin tasarımına bazı lüks sınıf özellikleri de eklemişti. En önemlisi, Türkiye’nin ilk yerli tasarım havalı kabin süspansiyonu, bu modelde standart olarak sunulmuştu. Bu özellikler, yenilenen ürünlerde de aynı standartta yer almaya devam ediyor. Tüm bu teknik donanımlarıyla çiftçinin sağ kolu olmayı başaran 91-110 beygirlik serinin bir diğer önemli özelliği ise, ilk CommonRail Dizel motor teknolojisini Türkiye traktör pazarına 2013 yılında sunmuş olması idi. Beklentileri fazlasıyla karşılamasına ve uzun zamandır kendi sınıfında pazarın en çok ilgi gören traktörü olmasına rağmen, Erkunt AR-GE ekibi boş durmadı ve bu yıl Konya’dan gelen talepleri dikkate alarak 90-110 beygir gücündeki lüks modellerine yepyeni pek çok özellik daha ekledi” dedi

ERKUNT İLE BAĞA-BAHÇEYE ‘KISMET’ GELDİ

Yapılan saha çalışmaları bağ ve bahçecilik ile uğraşan çiftçilerin de Kısmet kullanmak istediğini gösterdi. Erkunt her zamanki gibi çiftçiye kulak verdi ve tarlalarda tek depo ile uzun saatler çalışarak bağ-bahçe tarımında kullanılabilecek Dar İzli 50 beygir gücü serisini geliştirdi. Kısmet 50 E-B ve Kısmet 55 E-B olarak iki farklı beygir gücünde ve 2 ile 4 çeker seçenekleriyle piyasaya çıkan seri, dar izli traktör ihtiyacı duyan çiftçiler için biçilmiş kaftan olacak. 

Konu hakkında konuşan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep ErkuntArmağan, “Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmelerin çokluğu ve özellikle yeni Arazi Yasası çıkana kadarki dönemde bölünen araziler, çiftçilerin küçük güçte traktörlere olan ihtiyacının yüksek olmasında çok etkili. Bugüne kadar Kısmet modellerimiz ile tarla tarımı yapan çiftçinin gözbebeği olduk fakat bağ-bahçe tarımı ile uğraşan üreticiye hitap edememek ve bu konuda gelen ısrarlı talepleri karşılayamamak bizi yeni bir çalışmaya itti, yeni bir seri daha tasarladık. Yani artık dar iz aralığı ile çok daha fazla yerde kullanılabilen 50 ve 55 beygir gücünde 2 yeni ‘Kısmet’ imiz daha var. Özetle, Bağ ve bahçecilikle uğraşan çiftçimiz de artık ‘Kısmetlendi’ diyebiliriz!” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN: KABİNLİ MEYVECİ

Birleşmiş Milletler tarafından Tarım Sektörü Çalışanları ile ilgili yapılan araştırmalardan birisinde çiftçinin sağlığını bozan en önemli tarımsal faaliyetin İlaçlama olduğunun ortaya konması üzerine, bu soruna bir sosyal sorumluluk projesi olarak eğilen Erkunt Traktör, çiftçinin sağlığını korumak üzere 2007 yılından beri çiftçinin çok severek kullandığı M (Meyveci) Serisi traktörleri için kabin çalışması yapmaya başladı. Bu yılbaşında biten çalışma sonucu ortaya çıkan kabinli M Serisi traktörler de Konya Fuarı’nda çiftçinin beğenisine sunuluyor.   

Ultra modern tasarımının yanı sıra Erkunt’un Meyveci modeline eklenen kabinin en önemli özelliği dijital kliması. Hava yoluyla içeri girebilecek zehirli kimyasalları %100 bloke eden dijital klima, çiftçiyi dışarıdaki ilaçlı havadan tamamen koruyor. Çiftçi, ilaçlama sırasında dışarıdaki havayla teması kesen tek tuşa basarak hava akımını tamamen durduruyor, içerideki havayı kendi içinde döndürüyor. İlaçlama bittikten sonra tekrar aynı tuşa basarak hava akımını açabiliyor. Böylece hem koku hem zehirli hava içeri girmemiş oluyor. Hava akımı açıldıktan sonra ise içeriye giren hava, karbon filtreden geçiyor. Bu karbon filtrenin en önemli özelliği, dışarıdan hava alırken kokuyu geçirdiği halde kimyasalları ve bakterileri geçirmemesi. Yeni Kabinli Meyveci Modeli seçeneği, 70, 80.3 ve 80.4 motor gücündeki ürünlerde bulunacak.

SAMİ KAYALAR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.