banner5

Ayçiçeği üreticisi arz talep kurbanı

Ayçiçeği fiyatında arz talep dengesinin gözetildiğini belirten Milletvekili İlhan Yerlikaya, ayçiçeği ithalatın sürüceğinin sinyallerini verdi

Ayçiçeği üreticisi arz talep kurbanı

Ayçiçeği fiyatında arz talep dengesinin gözetildiğini belirten Milletvekili İlhan Yerlikaya, ayçiçeği ithalatın sürüceğinin sinyallerini verdi

02 Eylül 2013 Pazartesi 10:51
Ayçiçeği üreticisi arz talep kurbanı

Yerlikaya, “Globalleşen dünyada göz ardı edemeyeceğimiz ticaret kuralları var. Bu kurallara göre hareket ediyoruz” dedi

AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, İl Teşkilatı’nda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yerlikaya’nın gündeminde ayçiçeği fiyatı ve Mısır ile Suriye'de yaşanan çatışmalar vardı. İlhan Yerlikaya’ya basın toplantısında İl Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Ali Tekeli ile Naile Kıntak da eşlik etti. Ayçiçeği fiyatıyla ilgili çiftçinin protesto eylemleriyle ilgili ilk kez konuşan Yerlikaya, AK Parti iktidarı olarak her zaman çiftçinin ve üreticinin yanında olduklarını iddia etti.
PİYASAYI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ
Yerlikaya,  “Hali hazırda gübre ve mazot ile vesaire girdilerde yüzde 30 gibi çok önemli bir oranda çiftçimize desteğimiz artarak sürmektedir. Ancak globalleşen dünyada göz ardı edemeyeceğimiz ticaret kuralları çerçevesinde Hükümet olarak uymamız gereken kurallar ve aşmamamız gereken sınırlar var. Bu kurallar çerçevesinde üreticimizi de düşünerek İthalatta Gözetim Uygulaması yapılmaktadır. Bu çerçevede, referans fiyat üzerinden maktu vergi alınacağı duyurulmuştur. İthalatçı ayçiçeğini ne kadar ucuza alırsa alsın, 675 dolar üzerinden yüzde 27 oranında vergilendirilecektir. Bu uygulamanın iç piyasada referans fiyat belirlenmesi açısından önemli bir adım olduğunu düşünmekteyiz. Zira geçen yıl ülke olarak 900 bin ton olarak gerçekleşen ayçiçeği rekoltesinin bu yıl yüzde 50 civarında artmasını beklenmektedir. Geçen yıl kilosu 1.6 TL’ye kadar işlem gören ayçiçeği fiyatlarının üreticiye cazip gelmesi özellikle Konya Ovamızda da ayçiçeğine teveccühü arttırmıştır. 2012 yılında 207 bin ton olarak gerçekleşen üretimimiz bu yıl 370 bin ton civarında beklenmektedir. Dolayısıyla ciddi miktarda arz fazlası olmuştur. Dünya piyasalarında son birkaç yılda ayçiçeği arz ve üretim fazlalığı sebepleri ile fiyatlarda önemli miktarda gerileme gözlenmiştir” dedi. Bandırma, Çorum, Çorlu, Edirne, Uzunköprü ve Eskişehir borsalarına bakıldığında geçen haftayı 1 TL’nin üzerinde kapatmışlardır. Konya şeker ise yüzde 50 yağlı tohum alım fiyatını 1.250 TL olarak açıklamıştır. Umuyoruz arz talep dengesi sağlanarak üreticimizin istediği fiyatlar yakalanacaktır. Bizler de Hükümet olarak yapılabilecek ne varsa alınabilecek ne tedbir varsa ilgili kurum ve kuruluşlarımızda bunları değerlendirmekteyiz” diye konuştu.
“Bir takım şer odakları Ortadoğu ve İslam dünyasını karıştırmak istemektedir” diyen Yerlikaya, “Ortadoğu’nun her tarafı adeta kan gölüne dönmüştür. Demokrasiyi dillerinden düşürmeyen Batılı devletler, Mısır’daki darbeye karşı kayıtsız kalmış ve darbeye darbe diyememişlerdir. Demokrasiyi kendi halkına başka, Müslüman halklara başka uygulayan ve gören bir Batı dünyası ile karşı karşıyayız. En acı olan ise Türkiye ve Katar haricinde hiçbir İslam ülkesi bu darbeye ve vahşi katliama ses çıkarmadığı gibi parasal destek de sağlamasıdır. Başbakanımızın dediği gibi 'Sisi Firavununun da karşısına mutlaka bir Musa çıkacaktır'. Batı devletleri, Suriye’de de bugüne kadar 100 bin insanın ölümüne, arkasından da kimyasal silahlarla bini aşkın insanın öldürülmesine ses çıkarmamıştır. Türkiye’nin, uluslararası kamuoyunda bu konuya sıkça dile getirerek, ‘zulme sessiz kalmak da zulümdür, bu katliama ses çıkarmayan uluslararası kamuoyu da bu katliama ortaktır’ diye yoğun diplomasi uygulaması neticesinde, uluslararası camia da göstermelik de olsa bir müdahale yapma arayışına girmiştir. Türkiye olarak zulüm ve haksızlığı kim yaparsa yapsın, zayıf da yapsa güçlü de yapsa biz bunun karşısındayız. Bunu, bu haksızlığı yapanlara karşı açık ve net olarak söylemekteyiz” ifadelerini kullandı.
KERİM ATICI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.