banner5

Ar-Ge'ye önem verilmeli

Türk Telekom Ar-Ge Müdürü Duygu Öktem, kriz döneminde Ar-Ge'ye daha fazla kaynak ayıran şirketlerin kriz sonrasında daha fazla kar elde ettiğini söyledi

Ar-Ge'ye önem verilmeli

Türk Telekom Ar-Ge Müdürü Duygu Öktem, kriz döneminde Ar-Ge'ye daha fazla kaynak ayıran şirketlerin kriz sonrasında daha fazla kar elde ettiğini söyledi

03 Kasım 2012 Cumartesi 13:39
Ar-Ge'ye önem verilmeli
Öktem, tarım ekonomisinden sonra sanayi ekonomisine geçildiğini, şu anda ise inovasyon ekonomisinde olduğunu da kaydetti

Ar-Ge Mühendisleri ve Yöneticileri Derneği'nin Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği ve sistematik Ar-Ge yaklaşımlarına odaklanmasıyla bir ilk olan 1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Merkezi'nde gerçekleştirildi. Anadolu Ajansı'nın da basın sponsoru olduğu konferansın 1. Oturumu'nda konuşan Türk Telekom Ar-Ge Müdürü Duygu Öktem, dünyadaki Ar-Ge trendlerini ve Türk Telekom Grubu'nun bu konuda neler yaptıklarını anlattı.
Türkiye'de üzerinde hemfikir olunmuş bir Ar-Ge tanımı olmadığına işaret eden Öktem, Ar-Ge'yi, insan, kültür ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bu dağarcığın yeni uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmalar olarak tanımladı.
Literatürde gelişmiş ülkelerdeki ekonomik büyümenin kaynağının çoğunluğunun sermaye birikiminden ziyade teknolojik büyüme ile ilişkili olduğunu ortaya koyan pek çok çalışma bulunduğunu dile getiren Öktem, dünyada Ar-Ge alanında ''dış kaynak kullanımı'', ''işbirliği'', ''yardımlaşma'', ''işbirliği içinde rekabet'' ve ''açık inovasyon'' olmak üzere öne çıkan 5 trend olduğunu ifade etti.
Avrupa Komisyonu'nun konuyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, kriz dönemi dışında beklenenin üzerinde bir Ar-Ge harcaması olduğunu, kriz döneminde Ar-Ge'ye daha fazla kaynak ayıran şirketlerin kriz sonrasında daha fazla kar elde ettiğini ve gelecek dönemlerde diğer birimlerin bütçelerinde kesinti olsa da Ar-Ge harcamalarının artmaya devam edeceğinin öngörüldüğünü kaydetti. Ar-Ge konusunda işbirliğinin bir seçim değil bir zorunluluk haline geldiğini belirten Öktem, ''Ar-Ge sürecindeki riski minimize etmek adına şirketler için devletin bu konuda sağladığı teşvikler çok önemli. Dolayısıyla Ar-Ge teşviki konusunda karar mekanizmalarının çok iyi çalışıyor olması lazım. Ülkenin Ar-Ge politikasıyla şirketlerin Ar-Ge politikaları senkronize olmalı'' diye konuştu.
Şu anda inovasyon ekonomisindeyiz
Tarım ekonomisinden sonra sanayi ekonomisine geçildiğini, şu anda ise inovasyon ekonomisinde olduğunu kaydeden Öktem, ''Sanayi ekonomisinde verimliliği bilgiyi doğal kaynaklar uygulayarak sağladık. Artık inovasyon ekonomisinde bilgiyi başka bilgiler üzerinde uygulayarak verimliği sağlamak durumundayız. Dolayısıyla bilgiyi yönetmek çok önemli kavram haline geldi'' diye konuştu. Türk Telekom Grubu Ar-Ge birimi olarak amaçlarının Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi yaratmak olduğunu kaydeden Öktem, üniversitelerle işbirliklerine önem verdiklerini ve şu anda 14 üniversiteyle 43 tane devam eden Ar-Ge projeleri olduğunu, üniversitedeki bilginin mutlaka sanayiye aktarılması gerektiğini düşündüklerini belirtti.
Öktem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ndeki Ar-Ge binalarının 2013 yılının mart ayında yeni binasına taşınacağını ve bu binanın 15 bin metrekareyle Türkiye'nin en büyük Ar-Ge merkezi olacağını söyledi.
AA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.