banner5

Altay, gazetecileri buluşturdu

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü unutmayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gazetecileri akşam yemeğinde ağırladı. Programda Konya basınının temsilcileri Başkan Altay’a, tüm medya temsilcilerini biraraya getirdiği için teşekkür etti.

Altay, gazetecileri buluşturdu

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü unutmayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gazetecileri akşam yemeğinde ağırladı. Programda Konya basınının temsilcileri Başkan Altay’a, tüm medya temsilcilerini biraraya getirdiği için teşekkür etti.

11 Ocak 2019 Cuma 12:44
Altay, gazetecileri buluşturdu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Konya’nın 31 ilçesinde faaliyet gösteren basın-yayın kuruluşlarının temsilcilerini ağırladı. Programa katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisinin özgür ve tarafsız basın olduğunu söyledi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya basının hem yayıncılık hem de içerik bakımından seviyesinin oldukça kaliteli olduğunu belirtti. Konya basınının kurum temsilcileri de 10 Ocak’ta kendilerini bir araya getiren Başkan Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ettiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Konya’nın 31 ilçesinde görev yapan basın-yayın kuruluşlarının yöneticilerini ve çalışanlarını bir araya getirdi. Selçuklu Kongre Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirilen programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisinin özgür ve tarafsız basın olduğunu söyleyerek ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın insan haklarının, sosyal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli bir role sahip olduğunu aktardı. 

USTA: DEVLETİN GELECEĞİNİ HEDEF ALMAK GAZETECİLİKLE BAĞDAŞMAZ 

Leyla Şahin Usta, gazetecilerin kamu yararı gözetmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Türkiye’de yasalar herkes için bağlayıcı. Devletin güvenliğini, ülkenin geleceğini hedef almak asla gazetecilikle bağdaşmaz. Devlet sırlarını yasa dışı yollarla ele geçirmek, tahrip etmek dünyanın hiçbir yerinde 'gazetecilik faaliyeti' olarak tanımlanmaz. Unutmayın ki basın özgürlüğünü en iyi şekilde sağlamak konusunda birtakım yasal düzenlemeler gibi, basın mensuplarının meslek ahlakı ve tarafsızlık ilkesine uymaları da son derece önemlidir." 

ALTAY: KONYA BASINININ SEVİYESİ VE KALİTESİ ÇOK YÜKSEK 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, programa gösterdikleri ilgi ve katılımlarından dolayı tüm davetlilere teşekkür ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik etti.

Başkan Altay, “Yalnızca çağımızın değil, kapsam alanı gereği her çağın en dinamik mesleklerden biri olan gazetecilik, tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yapıldığı takdirde kamuoyunu aydınlatan çok önemli bir meslek. Meslek hayatınız boyunca her an haber ve bilgi peşinde koşan siz gazeteciler, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak kamusal bir görev de yapıyorsunuz. Bunu yaparken hem basın meslek ilkelerini gözetmek, hem kişilik haklarına saygı göstermek hem de dünyanın en zengin dillerinden biri olan Türkçemizi doğru kullanmak ve korumak hem zor hem de kaçınılmaz bir sorumluluk. Konyamız da bu açıdan çok şanslı. Zira hem yayıncılık hem de içerik bakımından Konya basının seviyesi çok yüksektir kalitelidir” diye konuştu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kendilerinin de gazeteciler gibi bir kamu görevi yürüttüklerini belirterek tek amaçlarının şehrin huzuru ve Konyalıların mutluluğu olduğunu dile getirdi. 

ARSLAN: ‘KONYA GAZETELERİ VE TELEVİZYONLARI İLE ÖRNEKTİR’

Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan,

“Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü. 1960 ihtilalinden sonra çıkan 212 sayılı basın kanunu, basın mensuplarına özlük hakları taşımıştır. Bu özlük hakları hakikaten o günün şartlarında da , bugünün şatlarından oldukça iyi durumda idi. Sosyal Güvenlik Kanunun 40. maddesinde yapılan değişiklik ile iki buçuk yıllık erken emeklilik fili zammı indiriminde yaranabilmenin ön şartı basın kartı sahibi olmak. Yaklaşık 9 aydır basın kartları komisyonu toplanmıyor. Bizler bu komisyonun toplanması, basın sigortalı olduktan sonra bütün arkadaşlarımızın bu haklardan yararlanmasını arz ve talep ediyoruz. Konya basını Osmanlı döneminde, cihan harbi döneminde,  Milli Mücadelede ve cumhuriyetin her aşamasında Türkiye’de ekol olmuş bir noktadadır. Konya basınının pozitif yaklaşımı, siyasete işlemesinin olumlu katkısı, ticaretin işlerliğine olan katkısı  ve Sivil Toplumu hayata geçirmesi ile bir örnektir. Televizyonları ile örnektir. Gazeteleri ile örnektir. Temenni ederim bu çalışmalar bundan sonra da devam eder. Bu tablonun oluşmasını sağlayan ise fiilen çalışan gazeteci arkadaşlarımızdır. Onların nice güzel günleri yaşamalarını temenni ediyorum.  Bizleri bu özel günde bir araya getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyorum” dedi.

Programda konuşan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanvekili Mustafa Ekmekçioğlu, gazetecilerin varlığının toplum için çok değerli olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında meslektaşlarını bir araya getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti. Konya Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu, basın kuruluşlarının kamu yararına çalıştıklarını belirterek, “Yılda bir defa bu şekilde bir araya gelebiliyoruz. Bizi bir araya getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum” dedi. 

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Âdem Alemdar, günümüzde elinde cep telefonu olan herkesin birer mobil gazeteci haline geldiğini, ekmeğini gazetecilik yaparak kazananların sayısının ise azaldığını belirtti. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Konya Şube Başkanı Murat Dönmez de yaptığı konuşmada tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Son Güncelleme: 11.01.2019 12:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.