banner5

2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Neler Değişti?

Üniversite hayali kuran yüz binlerce genç için en önemli maraton Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) oturumları 26 Haziran itibarıyla sona erdi. 18 Temmuz' da yerleştirme sonuçları açıklanacak. Adaylar heyecan içerisindeler. Daha sonra da öğrencilerin önünde tercih dönemi var. Süreç 26 Temmuz`da başlayacak 2 Ağustos`ta sona erecek. 

Bu yıl ÖSYM adayları etkileyecek önemli kararlara imza attı. ÖSYM, bu yıl tercih kılavuzunda birçok değişiklik yaptı. En önemlisi ise meslek liselilere ek puan uygulamasının kalkması.

700 bin aday etkileniyor

Her sene ortalama 700 bini aşkın aday isabetli tercih yapamadığı için tekrar imtihana hazırlanıyor. Üstelik bu sayı her yıl artıyor. Problemin farklı sebepleri bulunuyor. Adayların üniversite tercih kılavuzunu yeterince incelememesi de bunlardan biri. Tercih döneminde özellikle bu yıl bir tercih uzmanından yardım almak çok önemli!

ÖNLİSANS PROGRAMLARI

Önlisans programları kontenjanlarında değişimler de göze çarpıyor. Önlisans programlarındaki kontenjanın bu yıl %50 si sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylara, %50 si ise LGS puanıyla tercih edebilecek adaylara ayrılmış durumda... 

AKREDİTASYON BİLGİLERİ

Adayları etkileyebilecek en önemli yenilik üniversitelerin niteliklerini ortaya koyan akreditasyon bilgileri. Ayrıca program mezunlarının ÖSYM'nin yaptığı diğer sınavlardaki başarı durumunu gösteren bilgiler de yenilikler arasında. Bunlar, üniversite tercihinde rehberlik edecek önemli ayrıntılar.

ÖSYM, üniversitelerin tanınabilirliğini artırmak için akreditasyon bilgilerini, okul mezunlarının en son girdikleri tıp, diş hekimliği uzmanlığı sınavı, Adalet Bakanlığı adli yargı sınavı ve KPSS puan ortalamaları tercih kılavuzuna eklendi. Listede başta Türkiye, ABD ve Almanya'daki kuruluşlardan alınan bilgiler yer alıyor. İşte o kuruluşlardan bazıları:

AQAS: Almanya'nın önde gelen akreditasyon kuruluşu, Akademik Programların Akreditasyon Kalite Güvence Ajansı.

ABET: Uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji ve bilişim programlarını akredite eden kuruluş.

ASIIN: Bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri programlarında verilen eğitimlerin akreditasyonu üzerinde uzmanlaşan Alman akredite kuruluşu.

ECZAKDER: Eczacılık eğitimi programları için değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapan akredite kuruluşu.

FEDEK: Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri öğretim programları için değerlendirme ve bilgilendirme yapan akreditasyon kuruluşu.

IACBE: ABD`de bakanlık bünyesinde hizmet veren, işletme fakültelerini akredite eden kuruluş.

MÜDEK: Farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşu.

TEPDAD: Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği. Tıp eğitimi programları için akreditasyon çalışmaları yapan kuruluş.

VEDEK: Veteriner hekimliği eğitim kurumları ve programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşu.

BÖLÜM SAYISI ARTTI

Önceki yıllarda sadece tıp ve hukuk fakültesine uygulanan başarı puan sınırlamasına bu sene mimarlık ve mühendislik programları eklendi. Öte yandan başarı  sırası sınırlamasında, vakıf üniversiteleri senato kararı ile başarı sırasını yukarıya çekebiliyor. Değişiklikler sonrası bölümlerin son durumu şu şekilde düzenlendi...

 TABAN PUAN SINIRI YÜKSELDİ

Meslek yüksekokulu ön lisans programları, Açıköğretim Fakültesi ve özel yetenek gerektiren lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puanı 140'tan 150 puana çıkarıldı.

TERCİH SAYISI AZALDI

Adayları etkileyecek en önemli değişikliklerden biri tercih sayısının azaltılması. Buna göre önceki senelerde 30 olan tercih sayısı uygulaması  bu yıl 24'e düşürüldü.

EK PUAN ARTIK YOK

Meslek lisesi öğrencilerine sınavsız yükseköğrenim imkânı veren düzenlemede de bu sene değişikliğe gidildi.

Buna göre 2015-2016 eğitim döneminde ilk defa tercih yapacak meslek lisesi mezunu adaylar, kendi alanlarıyla ilgili programları seçtiklerinde ek puan alamayacak. Ancak meslek lisesi mezunu öğrenciler bu haktan yararlanmayı sürdürecek. Bu nedenle bu yıl mezun olan meslek liseli adayların ve 2015 ve öncesinde mezun olan meslek liseli adayların tercih döneminde bir tercih uzmanından yardım almaları çok önemli. Çünkü mezun durumda olan meslek liseliler ile bu yıl mezun olan meslek liselilerin başarı sıraları ve yerleşmek istedikleri (alanlarından) bölümlerin sıralamaları farklılıklar gösterebilecek. İşin detaylarını burada yazmayacağım ancak tekrar söylüyorum, meslek liselilerin muhakkak bir tercih uzmanından yardım almaları faydalarına olacaktır.

TERCİH ARALIĞINA DİKKAT EDİN

Üniversite adayının eğitim kurumu seçimi, hayat tarzını doğrudan etkileyen bir durum. Öyle ki yükseköğrenim hayatı ve sonraki yıllarda mutluluk, seçilen mesleğin kişinin ilgi ve yeteneklerine uygun olmasına bağlı. Bu nedenle istenen mesleği belirleyip hedef oluşturmak çok önemli!

İnce eleyip sık dokumalı

Seçim yaparken tek üniversite veya tek bölüm tercih edilmemeli. Aksine geniş yelpazede düşünmeli. Bir üniversitenin bir bölümünü isteyen öğrencinin bile yeterince araştırmadan oraya yönelmesi sıkça yaşanan bir hâl. Oysa meslek seçerken ince eleyip sık dokumalı.

KARŞILAŞTIRMA İHMAL EDİLMEMELİ

Tercihte bölümlerin geçen seneki ve bu yılki kontenjanları mutlaka dikkate alınmalı. Bu adaylara, seçimde en az sapma ile hedefi tutturma fırsatı verecektir. Ancak şu unutulmamalı, 2016 tercih kılavuzundaki veriler geçen yıl sizler gibi tercihlerini yapan öğrencilerin sonuçlarıdır. Bu yıl kılavuzda yazdığı gibi olacak diye bir şey yok. Şu an tüm üniversitelerin, tüm bölümlerinin puan ve sıraları sıfır! Tercih dönemi sonunda sizler yeni sıralamaları belirleyeceksiniz.

Elimizdeki kaynaklara baktığımızda, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi`nin (ÖSYM) 2016 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu bütün öğrenciler için en sağlam yol gösterici kaynaktır.

Karamsarlığa kapılmamak gerekiyor

Özellikle bölümlerin geçen yılki ile bu seneki kontenjanlarının karşılaştırılması isabetli tercih açısından son derece önem taşıyor. En çok tercih edilen üniversite ve bölümlerin kontenjanları doğal olarak sınırlı. Bu nedenle özellikle başarı sırası ortalarda öğrenciler ister istemez karamsarlığa kapılıyor.

Şunu asla unutmayın! Yükseköğretim önemli ama esas belirleyici süreç, mezuniyet döneminde, akademik alt yapının iş hayatına ne kadar yansıtıldığı. Elbette öğrenim görülecek üniversitenin öğrenciye sağlayacağı şartlara dikkat etmeli. Fakat adayın kendini geliştirmek adına harcayacağı çaba çok daha önemlidir.

Sonucu doğru yorumlayın

Üniversiteye hazırlanan gençlerin çoğu, yükseköğretim programları hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bu yüzden tercih edecekleri programları belirlemede, sıraya koymada zorluk çekiyorlar. İlk birkaç tercihe dikkat edip sonrakileri rastgele sıralıyorlar. Tercihin, hayatı boyu sürecek mesleğin seçimi olduğu asla unutulmamalı. Tam da bu sebepten iyice düşünmeden karar verilmemeli. Yükseköğretim öğrenci ve devlet açısından pahalı ve kontenjanlar sınırlı. Hatalı karardan dönmenin zor olduğu unutulmamalı.

TAVSİYE ALMAYI ÖNEMSEMELİ

Üniversite seçerken en önemli etken, adayın isteği olmalı. Ancak burada hassas davranmak şar! Zira kendini keşfedememiş kişi, isteğini yanlış zemin üzerine bina ederse hayatını sıkıntıya sokar.

Hayatı zindan etmeyin

Çözümse adayın kendini tanıyanlardan tavsiye alması. Bunun öğrencilerin hayatını etkileyecek öneme sahip bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

Sevmediğiniz mesleği yapıp ömür boyu mutsuz olmamak için bu şart!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.